Firmy faktoringowe wspierają zmiany w obszarze odpowiedzialności ekologicznej
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Branża finansowa jest pionierem we wdrażaniu polityki zrównoważonego rozwoju. Rosnąca rola faktoringu w biznesie znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianach, jakie zachodzą w obszarze odpowiedzialności społecznej i ekologicznej (ESG). Klienci mogą korzystać z dodatkowych rabatów na usługi faktoringowe. Angażując się w tego typu inicjatywy, firmy faktoringowe również zyskują zarówno wizerunkowo, jak i w ujęciu biznesowym.
Branża finansowa coraz odważniej orientuje się na politykę zrównoważonego rozwoju, uwzględniając wytyczne ESG – Environmental, Social, Governance – w działaniach podejmowanych na poziomie funkcjonowania samych instytucji oraz w sposobie budowania oferty dla swoich klientów. Istotny, przy podejmowaniu decyzji o współpracy i wsparciu faktoringowym, jest także rating ESG klienta. Faktoring jest jedną z wiodących form finansowania dla przedsiębiorstw. Jednocześnie ważnym aspektem jest ocena środowiskowa, która ma wpływ na ocenę wiarygodności klientów oraz na cenę oferowanych produktów.
Związek ESG z faktoringiem polega na uwzględnieniu parametrów i działań podejmowanych przez firmy w celu wdrożenia zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Oceniając wyniki spółki w zakresie ESG, faktorzy mogą wziąć pod uwagę następujące składowe – zarządzanie łańcuchem dostaw firmy, zużycie energii, gospodarka odpadami, praktyki pracy czy różnorodność składu zarządu. Takie firmy często ponoszą wysokie koszty związane z inwestycjami w technologie ekologiczne, odnawialne źródła energii czy efektywność energetyczną. Faktoring pozwala uzyskać dodatkową płynność, bezpieczeństwo finansowe. Może również służyć jako instrument zachęcający przedsiębiorstwa do wdrażania i utrzymania zrównoważonych strategii biznesowych – mówi Mariusz Łukasiewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring.
Faktorzy przykładają dużą wagę do monitorowania spełniania przez firmy wskaźników środowiska, zmian społecznych i zarządczych praktyk przedsiębiorstw. Firma stosująca zrównoważone oraz odpowiedzialne społecznie praktyki może być postrzegana jako bardziej atrakcyjna z perspektywy podmiotu faktoringowego.
Ze względu na wzrost świadomości ekologicznej, inwestorzy oczekują, że przedsiębiorstwa będą podejmować działania mające na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Firmy coraz częściej są oceniane pod kątem działań w zakresie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej czy zarządzania odpadami. Ponadto, wartości ESG wymagają, aby przedsiębiorstwa działały w sposób etyczny, przestrzegały praw człowieka i zapewniały bezpieczne warunki pracy. Inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do tego, jak firma zarządza swoimi relacjami z pracownikami, klientami czy dostawcami. Elementy zarządcze firmy, takie jak skład zarządu, struktura korporacyjna, polityka wynagrodzeń i przejrzystość raportowania, również mają duże znaczenie dla inwestorów, a w konsekwencji także instytucji finansowych.
Umiejętnie zarządzane firmy często osiągają lepsze wyniki finansowe oraz są mniej podatne na ryzyko. Faktoring odgrywa kluczową rolę w finansowaniu projektów ESG, umożliwiając firmom szybkie pozyskanie środków finansowych i promując zrównoważone praktyki biznesowe. Uwzględnienie czynników ESG w ocenie zrównoważonego rozwoju oraz oddziaływania społecznego przedsiębiorstwa może mieć pozytywny wpływ na dostęp do faktoringu i bezpiecznego finansowania.

Po ludzku o PIT-8C

Josip Heit, założyciel GSB Germany w wywiadzie na temat przyszłości branży fintech

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – jak chronić swoje cyfrowe aktywa?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.