Finałowa Gala Tubądzin Design Awards 2020
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa ze względu na okoliczności, w których się odbywała. Pandemia SARS-COV2 wpłynęła nie tylko na życie jednostek i całkowicie zmieniła sposób naszego funkcjonowania w pracy i w domu, ale też pokazała nowe możliwości i zadania stojące przed architekturą i jej twórcami. Doskonale odzwierciedla je zwycięska praca dwojga projektantów. Projekt #azyl nadesłany przez Gąska Studio, zaprojektowany przez Łukasza Gąskę i Martę Sowińską-Gąska, zdobył Grand Prix Monolith 2020, a także nagrodę specjalną Project: Facade, za najlepszą elewację.
#azyl to wertykalny budynek, otoczony dziką przyrodą, w którym można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta. Wpisuje się on doskonale w trendy, które są coraz bardziej widoczne w świecie pandemicznym – samowystarczalnych obiektów, które pełnią funkcję azylu właśnie, z przestrzenią mieszkalną oraz miejscem do pracy. Użytkownicy domu mogą dowolnie zaprojektować jego układ, wszystkie przestrzenie rozłożone są na antresolach, a każda zapewnia piękny widok na jezioro. W projekcie autorzy wykorzystali płytki z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara, wydobywając genezę ich powstania – połączenie kolorów nieba i ziemi. Błękitne, chłodne wnętrze pozwala poczuć atmosferę spokoju i harmonii z otaczającą przyrodą. A wyważony kolor elewacji (kolor Marrone mat z kolekcji) tworzy tło dla pięknego, naturalnego leśnego krajobrazu.
Wybitny architekt i scenograf Boris Kudlička, przewodniczący jury mówi: Projekt Gąska Studio przekroczył granice myślenia o architekturze jako o sztywnej, zdefiniowanej przestrzeni, a uruchomił myślenie kontekstualne. Nagrodziliśmy odwagę architektów w patrzeniu na wykorzystanie przestrzeni i roli architektury. #azyl odkrywa i poszerza granice percepcji projektowania obiektów, wpisując je w sposób naturalny w otoczenie przyrody, której granice nie są naruszane.
Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska sami wybiorą nagrodę główną, spośród dwóch propozycji organizatorów i zgodnie z hasłami przewodnimi konkursu – wizytę w Abu Zabi (#future) lub wycieczkę na Islandię (#nature).
Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Zarządu Grupy Tubądzin: Z ogromną radością patrzymy na to, jak rozwija się nasz konkurs, jak wyczekiwanym i ważnym wydarzeniem jest on dla branży. W tym roku konkurencja była bardzo duża. Od stycznia nadesłano w sumie ponad 830 prac z ponad 50 krajów, w tym tak dalekich kulturowo jak Malezja, Iran czy Brazylia. Tubądzin jest liderem w kreowaniu trendów, reaguje także na zmieniający się świat. Naturalną odpowiedzią na sytuację związaną z pandemią i wymuszoną izolacją społeczną, oraz po konsultacjach ze środowiskiem architektów, było stworzenie nowej kategorii konkursowej Future NOW. Postawiła ona przed architektami, projektantami i studentami kierunków związanych ze wzornictwem zadanie zaprojektowania rozwiązań dla przyszłości, która dzieje się na naszych oczach. Rozmach i jakość projektów przekroczyły nasze oczekiwania. Już teraz zapraszam wszystkich na kolejną edycję Tubądzin Design Awards w 2022 r. Wkrótce wystartujemy również z naszą specjalną platformą internetową, TDA Community, którą tworzymy z myślą o architektach i projektantach. Będzie ona mostem komunikacyjnym pomiędzy marką Tubądzin a architektami, i pozwoli na wymianę doświadczeń, inspiracji, a także na wzmocnienie komunikacji i wspólnych relacji.
Kategoria Future NOW podzielona została na dwa etapy. Większość z nagrodzonych i wyróżnionych prac pochodzi z odległych kręgów kulturowych – Wietnamu, Indonezji, Malezji, Bangladeszu, Iranu czy Brazylii.
Zdobywcą I miejsca w pierwszym etapie konkursu został wietnamski architekt, Van Long Le, który zaproponował projekt spektakularnych rozmiarów. W związku z zagrożeniem planety przez niszczycielską działalność człowieka, a jednocześnie wielki potencjał turystyczny Wietnamu, stworzył „Aquamodul” - koncept umieszczonych na morzu modułów mieszkalnych, samowystarczalnych energetycznie, ruchomych, łączących się na wiele sposobów i tworzących morską wioskę. Pozwala ona spełnić założenia autora projektu - uregulowania zarybienia terenu, rozwoju kultury wodnej oraz promocji turystyki, która w dużej mierze opiera się na wycieczkach wokół wietnamskich wysp. Wyspy-moduły pozostają w projekcie w nieinwazyjnej relacji z wyspami stworzonymi przez naturę.
Z kolei w drugim etapie Future NOW jury postanowiło przyznać I miejsce pochodzącemu z Malezji Yi Yang Chai. Autor projektu przyjrzał się opuszczonym rzędom kamienic, szpecącym obecnie malezyjskie miasteczka, kiedyś tętniącym życiem. Jeszcze nie tak dawno zamieszkiwane przez lokalną społeczność, ze sklepikami i rodzinnymi biznesami, stanowią dzisiaj spuściznę historyczną kraju i przypominającą o postkolonialnej architekturze tego rejonu, są symbolem zbiorowej pamięci. „Journey between the walls” to projekt ponownego zagospodarowania pustostanów poprzez interwencję naturalnego oświetlenia dziennego i przeprojektowanie ich. W nowym kształcie mogą stać się one zarówno muzeum dokumentującym wspomnienia lokalnej społeczności, jak i galerią, miejscem warsztatów i wydarzeń kulturalnych, małymi sklepikami, kawiarniami, kinami czy biblioteką.
Kategoria Future Now okazała się swoistą platformą wymiany myśli o szerszym kontekście architektury. Pokazała też jak różnorodne jest myślenie architektów reprezentujących odległe sobie strefy geograficzne. W nadesłanych projektach zobaczyliśmy z jakimi problemami zderzają się oni na co dzień. Prawie wszystkie prace podjęły temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zobaczyliśmy myślenie kontekstualne autorów, ich opowieści o ludzkich potrzebach i dobrostanie człowieka, których te projekty stały się częścią – dodaje przewodniczący jury.
Podczas Gali wybrano także zwycięzców pozostałych konkursowych kategorii: Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture, a także wręczono nagrody specjalne.
Szczegóły: https://www.tubadzin.pl/komunikaty-prasowe/znamy-zwyciezcow-konkursu-tubadzin-design-awards
Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Zalety poleasingowych laptopów biznesowych dla małych firm
Xtreme Fitness Gyms stawia na innowacje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Konsument
Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
Nieufność wobec treści udostępnianych w sieci i mediach społecznościowych oraz dążenie do budowania zdrowej relacji z technologią – to według raportu Accenture dwa z pięciu najważniejszych przyszłorocznych trendów konsumenckich. Okazuje się, że kontakt z fałszywymi treściami stał się już powszechny, przez co większość ludzi ostrożnie podchodzi do tego, co czyta w internecie. Dla marek, które docierają do odbiorców głównie poprzez media społecznościowe, dużym wyzwaniem będzie więc odbudowa zaufania klientów. Ci jednak, a zwłaszcza reprezentanci młodszych pokoleń, coraz częściej szukają możliwości bycia offline.
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.