Energooszczędna Dolina Szwajcarska w Warszawie
E.ON Polska w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy już po raz kolejny wspiera inicjatywę miejską. Wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy zmodernizował latarnie w jednym z warszawskich parków – Dolinie Szwajcarskiej. Nowe oświetlenie pozwoli nawet 3-krotnie zmniejszyć zużycie energii w tej zabytkowej przestrzeni.
Miasto z dobrą energią
W ramach wspólnego projektu E.ON Polska i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, zmodernizowane zostały 42 latarnie rozmieszczone na terenie parku w Dolinie Szwajcarskiej. Prace polegały głównie na wymianie starych i zniszczonych opraw na LED-owe, które są bardziej energooszczędne i efektywne. Pozwolą zaoszczędzić około 7000 kilowatogodzin energii w skali roku. Oznacza to, że oświetlenie parku będzie zużywać 3 razy mniej prądu niż dotychczas.
Już teraz mieszkańcy miast konsumują nawet do 80% całej produkowanej energii, a za 20 lat ta konsumpcja może wzrosnąć dwukrotnie. Dlatego w aglomeracjach miejskich, takich jak np. Warszawa, niezwykle istotne jest zoptymalizowanie sposobu wykorzystywania energii elektrycznej. Wiąże się to z analizą potrzeb, a także ustaleniem, jakie wyzwania wynikają z życia w dużym mieście.
– Oszczędzanie energii i jej efektywne wykorzystywanie jest bardzo ważne zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. To wyzwanie, przed którym stoi nie tylko każdy z nas, ale również całe społeczności, czy miasta. Wierzymy we wspólne działanie i chcemy przyczynić się do zmian na lepsze, dlatego chętnie angażujemy się w inicjatywy w tym zakresie. Cieszymy się, że dzięki naszej inwestycji warszawska Dolina Szwajcarska będzie od teraz bardziej energooszczędna – mówi Piotr Bonecki, szef rynku masowego w E.ON Polska.
Niższe zużycie prądu i korzyści dla mieszkańców
Nowe oprawy nie tylko znacznie zmniejszą zużycie prądu w parku Dolina Szwajcarska, ale również zmniejszą zanieczyszczenie światłem w okolicy, co poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców. Skierują one strumień świetlny tam, gdzie jest to potrzebne i dzięki temu rośliny oraz zwierzęta parku będą mogły wrócić do naturalnego rytmu dobowego. Projekt wymiany oświetlenia w parku przyniesie korzyści miastu, warszawiakom oraz parkowej florze i faunie.
– Cieszy nas, że dzięki współpracy z przedsiębiorstwami w stolicy mamy jeszcze więcej zieleni czy małej architektury, a także możemy modernizować zabytkowe parki. Od 2021 r. w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy zawarliśmy 29 umów, posadziliśmy ponad 2 tys. m2 zieleni niskiej i urządziliśmy park kieszonkowy. To nie pierwszy raz, gdy współpracujemy z E.ON Polska - w 2022 r. rozpłytowaliśmy 250 m2 powierzchni betonowych.– mówi Magda Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.