Komunikaty PR

Zielona transformacja – deweloperzy inwestują w wiatraki

2023-08-07  |  12:00
Biuro prasowe

Żyjemy w czasach, w których sytuacja energetyczna jest dość niestabilna. Ceny ciągle rosną, maleje dostępność, a koszt jej wytworzenia staje się coraz wyższy. Energia wiatrowa to natomiast najtańsza i „zdrowa” alternatywa dla węgla, obniżająca nie tylko cenę, ale przede wszystkim emisję CO2. Z tego względu firma PROFBUD, jako pierwszy deweloper w branży mieszkaniowej w Polsce, zdecydowała się na budowę własnej farmy wiatrowej, z której zielony prąd zasili potrzeby energetyczne realizowanych inwestycji mieszkaniowych. Pierwszym beneficjentem ekologicznego rozwiązania będą mieszkańcy miasteczka GAIA PARK – i to przez 20 lat za darmo. Start budowy elektrowni wiatrowej przewidziany jest na koniec 2023 roku.

Wspólna troska o środowisko naturalne i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu to obecnie jedne z największych wyzwań stojących przed światem. Zapotrzebowanie na czystą i tanią energię staje się bowiem coraz wyższe z uwagi na powoli wyczerpujące się zasoby kopalnianych źródeł energii, mających ponad 70% udziału w światowym zużyciu energii. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej światowe rezerwy pokładów węgla, przy założeniu ich obecnego zużycia, mogą wystarczyć na około 130 lat. Międzynarodowa Agencja Informatyczna szacuje z kolei, że światowy popyt na energię do 2035 roku wzrośnie aż o 40%[1].

Według danych opublikowanych przez World Wind Energy Association w 2022 roku na całym świecie przybyło 88,6 GW nowych mocy wiatrowych, co przekłada się na 10,5% wzrost w stosunku do 2021 roku. W chwili obecnej moc globalna zainstalowana w energię wiatrową wynosi 934 GW, a szacuje się, że w 2023 roku przekroczy ona symboliczne 1000 GW. Światowymi liderami w tym zakresie są Chiny, USA i Indie. W Europie z kolei Dania, Irlandia oraz Niemcy. W Polsce natomiast znajduje się 1339 instalacji o łącznej mocy 8,29 GW[2]. Dlaczego kraje oraz prywatni przedsiębiorcy decydują się na inwestowanie w energetykę wiatrową? Ponieważ jest to technologia bezemisyjna, nieemitująca do atmosfery gazów cieplarnianych oraz pyłów. Dodatkowo, działające elektrownie nie wytwarzają szkodliwych odpadów, nie zanieczyszczają gleby oraz nie powodują strat w obiegu wody. Farmy wiatrowe są więc jedną z najkorzystniejszych technologii energetycznych przeciwdziałających zmianom klimatu[3].

Z tego względu warszawski deweloper, firma PROFBUD, rozpoczęła prace przygotowawcze budowy farmy wiatrowej, która zasili realizowane inwestycje mieszkaniowe. Tak duże przedsięwzięcie wymagało jednak powołania nowego podmiotu. W ten sposób powstała spółka Green On Energy, powiązana kapitałowo z przedsiębiorstwem. Projekt farmy zlokalizowanej w powiecie radomskim zakłada powstanie 7 turbin o łącznej mocy 14,8 MW (co oznacza, że elektrownia wiatrowa zapewnieni energię elektryczną dla 16 800 rodzin 4-osobowych albo 28 000 gospodarstw 2-osobowych i przyczyni się do redukcji 31 962 ton CO2 rocznie). Rozpoczęcie produkcji zielonej energii zaplanowane jest na II połowę 2024 roku.

Pierwszą inwestycją, do której zielona energia z własnej farmy wiatrowej zostanie dostarczona będzie miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie, położonym zaledwie 20 km od Warszawy i posiadającym status uzdrowiska. Koncepcja miasteczka opiera się na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. W ramach tej idei, deweloper zagwarantuje mieszkańcom wyposażenie domów w m.in.gruntowe pompy ciepła, rekuperację, świadomą gospodarkę zasobami wodnymi, a przede wszystkim wspomnianą wcześniej, czynną energię, zasilającą potrzeby energetyczne domów bezpłatnie przez 20 lat. Ten pionierski w branży deweloperskiej benefit pozwoli mieszkańcom znacznie zminimalizować koszty eksploatacji oraz czerpać zieloną energię pochodzącą z pewnego źródła.

Ekologię inwestycji widać również w częściach wspólnych. Projekt przewiduje bowiem m.in. parki tlenowe, szklarnie sąsiedzkie jako miejsce upraw społecznych ogrodów, place zabaw z siłowniami plenerowymi oraz przestrzeń rekreacyjną w postaci polany umożliwiającą integrację sąsiedzką. Zielonymi elementami wykończenia architektury będą natomiast pnącza, naturalne siedziska, mała architektura powstała z ponownego wykorzystania drewna pozyskanego z terenów zabudowy, oczka wodne, leżaki i hamaki na drzewach, a także liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, które połączą się z drogą do uzdrowiska oraz Parku Botanicznego w Powsinie. 

 - Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację ekologicznej inwestycji i wprowadzenia do niej tak pionierskich rozwiązań? Ponieważ naszej firmie zależało na czymś „więcej”, na wyjściu z ogólnie przyjętych schematów i wyznaczaniu nowych ekologiczny trendów zrównoważonego budownictwa w Polsce. W ten sposób zrodziła się wizja dwóch przedsięwzięć – miasteczka GAIA PARK i własnej farmy wiatrowej. Jako firma deweloperska działająca na rynku od ponad 12 lat doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu naszych działań na środowisko. Oczywiście wiemy również, że coraz więcej firm z branży, podobnie ja my, decyduje się w swoich inwestycjach na różnorodne działania na rzecz ekologii, jak np. łąki kwietnie, domki dla owadów, zielone elewacje, czy wykorzystanie ekologicznych materiałów. W naszej ocenie jest to jednak  wciąż zbyt mało, a branża powinna dążyć do efektu skali i wspólnie poszukiwać coraz to nowszych rozwiązań dla nas i dla przyszłych pokoleń. – tłumaczy Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Handlowego firmy PROFBUD.

Dostarczanie własnej, zielonej energii do budynków mieszkalnych jest pionierskim wydarzeniem i pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w branży deweloperskiej w Polsce. Inwestor wskazuje jednak, iż elektrownia wiatrowa jest dopiero pierwszym etapem i elementem długofalowej, ekologicznej strategii przedsiębiorstwa. W dalszej perspektywie planowana jest również budowa instalacji fotowoltaicznej w pobliskim rejonie, a następnie realizacja magazynu energii elektrycznej powstałej z odnawialnych źródeł energii.

W standardzie obecnie realizowanych inwestycji dewelopera można znaleźć również inne ekologiczne rozwiązania takie jak: panele fotowoltaiczne, ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, czy też windy z odzyskiem energii. Zielona energia płynąca z farmy wiatrowej zasili także nowo powstające inwestycje komercyjne, w tym zrealizowany w 2019 roku budynek biurowy Vector+ na warszawskiej Woli, posiadający zielony certyfikat BREEAM Very Good.


[1] http://psew.pl/wp-content/uploads/2016/12/broszura.pdf

[2] http://psew.pl/wp-content/uploads/2023/06/Energetyka_Wiatrowa_2023_www_compressed.pdf

[3] http://psew.pl/wp-content/uploads/2016/12/broszura.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Oferta instalacji pompy ciepła – na co zwrócić uwagę? Biuro prasowe
2024-02-14 | 12:07

Oferta instalacji pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Analiza oferty montażu pompy ciepła jest kluczowym etapem dla inwestorów planujących instalację tego urządzenia grzewczego w swoim domu.  Nieuczciwe praktyki niektórych
Energetyka Schneider Electric rozwija generatywną AI wraz z Microsoft Azure OpenAI
2024-01-22 | 09:00

Schneider Electric rozwija generatywną AI wraz z Microsoft Azure OpenAI

Klienci i pracownicy Schneider Electric wykorzystują możliwości generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), która zapewnia wzrost produktywności, dając dostęp do nowych metod
Energetyka Schneider Electric w Davos: elektryfikacja dla dekarbonizacji gospodarki
2024-01-17 | 09:00

Schneider Electric w Davos: elektryfikacja dla dekarbonizacji gospodarki

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Nauka

Prognozy bólu powiązanego z pogodą byłyby pożyteczną innowacją. Osoby wrażliwe na zmiany aury mogłyby się lepiej do nich przygotować

Ponad 70 proc. osób cierpiących na migrenę zależną od warunków pogodowych chętnie skorzystałoby z narzędzia prognozującego wystąpienie u nich bólu. Niemal połowa z nich uważa, że taka wiedza pozwoliłaby im podjąć działania w celu uniknięcia przykrych dolegliwości lub ograniczenia aktywności we wskazanym czasie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Georgii w Athens. Skutecznego narzędzia prognostycznego jeszcze nie wynaleziono. Z meteopatią zmaga się nawet co trzeci człowiek na świecie, a 10 proc. ludzi doświadcza natomiast migreny.

Konsument

Rozwój technologii nie idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To zagrożenie dla ochrony danych osobowych

Użytkownicy różnych aplikacji, systemów czy urządzeń nie zawsze są świadomi, czy i w jakim stopniu, przez kogo i do jakich celów będą gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Nierzadko nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś w ogóle takimi danymi zaczął administrować. Zdaniem ekspertów to efekt z jednej strony szybkiego rozwoju technologii, która pozwala coraz większe zbiory danych gromadzić na coraz mniejszych urządzeniach, a z drugiej – braku kampanii informacyjnej o prawach związanych z tymi danymi. Za zmianami nie nadąża też system prawny. Choć RODO działa już od niemal sześciu lat, to wciąż nie funkcjonuje tak jak zakładano. W międzyczasie powstają nowe regulacje, a przed rządem stoi wyzwanie wdrożenia ich do polskiego systemu prawnego oraz opracowania norm krajowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.