Komunikaty PR

Urząd marszałkowski zwołuje spotkanie w sprawie Programu Ochrony Powietrza

2023-10-16  |  15:30
Biuro prasowe

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.

 

Po przedstawieniu przez dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, Marcina Podgórskiego, głównych założeń programu, głos zabrali zaproszeni przedstawiciele strony społecznej. Reprezentanci gmin wskazywali narzucanie przez projekt POP niemożliwych do wykonania dla samorządów, głównie ze względów finansowych, zadań takich jak obowiązkowa wymiana znaczącej ilości kotłów pozaklasowych, zwiększanie powierzchni terenów zielonych czy obowiązek zatrudniania kolejnych lub dokładanie obowiązków osobom zatrudnionym w punktach obsługujących Program Czyste Powietrze, przeprowadzanie licznych kontroli, wprowadzenie systemu SYSLOP.

 

- Wciąż niepokoi nas brak rozdzielenia stałych paliw kopalnych od odnawialnych biopaliw stałych. Należy je rozgraniczać i nie podawać jako przyczyny zakazywania czy też ograniczania używania niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na biomasę zgodnych z Ekoprojektem. Drewno jest lokalnym, łatwo dostępnym źródłem ciepła. Także fałszywe doniesienia na temat zasobów Lasów Państwowych są dla nas niepokojące. Ich stan jest podany do publicznej wiadomości. W przedstawionych danych nie ma nic, co powinno wzbudzać obawę przed tym, że drewno jest trudnodostępne – mówi Wojciech Perek, przedstawiciel grupy Drewno Pozytywna Energia, który wziął udział w obradach.

 

Przedstawiciele organizacji ekologicznych, kominiarze oraz przedstawiciele organizacji zawodowych związanych z urządzeniami do pozyskiwania ciepła z biomasy drzewnej zwracali uwagę, że mimo uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny poprzedniego Programu Ochrony Powietrza w zakresie, w jakim wprowadzał on ograniczenia eksploatacji kominków na drewno, nowy projekt wprowadza identyczne zakazy i ograniczenia. Co więcej, te zakazy i ograniczenia dotyczą obecnie wyłącznie nowoczesnych i niskoemisyjnych kominków spełniających wymogi Ekoprojektu. Wskazano również, że używanie drewna do celów grzewczych jest korzystne ze względów klimatycznych, społecznych i ekonomicznych, gdyż drewno jest tanim, łatwo dostępnym i lokalnym odnawialnym, o minimalnym śladzie węglowym źródłem energii w przeciwieństwie do gazu, który jest paliwem kopalnym.

 

- Ograniczanie używania taniej i odnawialnej biomasy w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu łamie zasadę i przepisy zrównoważonego rozwoju, według których nie można prowadzić jednych działań ekologicznych (ochrona powietrza) przeciwdziałając jednocześnie innym celom zrównoważonego rozwoju (np. ochrona klimatu, walka z ubóstwem). Bez określenia dokładnego wpływu na środowisko zakazywanych kominków ekoprojektowych, działania te mogą zaowocować nie tylko złamaniem Ustawy o OZE, ale też Konstytucji RP i Prawa Ochrony Środowiska, co już raz w stosunku do mazowieckiego POP stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Dyrektor Podgórski uporczywie twierdził, że POP dotyczy wyłącznie ochrony powietrza i można pominąć inne cele zrównoważonego rozwoju, co w świetle powyższego jest bardzo wątpliwe – dodaje Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne, ekspert grupy Drewno Pozytywna Energia

 

Reprezentanci Alarmów Smogowych zarzucili POP nieodpowiednie i niewystarczające środki dla osiągnięcia celu, jakim jest poprawa jakości powietrza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-02 | 13:00

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy

Transformacja energetyczna: konieczność, nie opcja Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko reakcja na zmieniające się regulacje unijne, ale również strategiczna decyzja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa
Energetyka SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
2024-11-29 | 09:00

SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE

Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu
Energetyka Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
2024-11-26 | 16:30

Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności fotowoltaika, przeżywa prawdziwy rozkwit. Moc instalacji PV w Polsce na koniec września 2024 r. wyniosła prawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.