SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych, opracowała innowacyjny system ECONTROLplus, który umożliwia kompleksowe zarządzanie i optymalizację pracy instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zwiększając ich efektywność i niezawodność. SPIE Energotest aktualnie wdraża ten system u kluczowego partnera, Grupy PVE (Pro Vento Energia), w projekcie, który dotyczy integracji 30 farm fotowoltaicznych w centralny system zarządzania.
Modułowa platforma oprogramowania ECONTROLplus zbiera i przetwarza szczegółowe informacje o stanie instalacji OZE oraz o dodatkowych wskaźnikach, pozwalając właścicielom na dokładne monitorowanie efektywności oraz zarządzanie procesem produkcji energii. Moduł „strażnika mocy” oraz możliwość zdalnego sterowania źródłem, a nawet jego wyłączenia, pozwala na redukcję kosztów i maksymalizację zysków z produkcji energii. Wbudowany moduł „maintenance” (dostępny z urządzeń mobilnych) umożliwia monitorowanie stanu technicznego urządzeń oraz ułatwia zarówno konserwację, jak i szybką naprawę awarii instalacji, zwiększając niezawodność i trwałość oraz poprawiając efektywność ekonomiczną.
System ECONTROLplus jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów na polskim rynku do kompleksowego zarządzania wieloma rozproszonymi źródłami energii. Posiada szereg funkcjonalności umożliwiających systematyczny i kompleksowy rozwój biznesu OZE.
„Jesteśmy dumni, że nasz system jest wdrażany u jednego z naszych kluczowych klientów i partnerów – Grupy PVE, lidera w zakresie rozwoju i realizacji obiektów produkcji energii odnawialnej (farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, magazyny energii) w Polsce.” – mówi Michał Zając, Dyrektor Pionu Systemów i Automatyki w SPIE Energotest.
SPIE Energotest obecnie wdraża scentralizowany, zaawansowany system zarządzania instalacjami energii odnawialnej dla Grupy PVE. W pierwszych dwóch fazach SPIE zintegruje 30 farm fotowoltaicznych (PV) z systemem ECONTROLplus.
SPIE realizuje to zadanie kompleksowo. Do zadań należy:
• opracowanie koncepcji i przygotowanie dokumentacji projektowej;
• prefabrykacja i uruchomienie 36 szaf telemechaniki, opartych na urządzeniach z białej listy;
• PTPiREE (Polska Izba Przesyłu i Rozdziału Energii), zgodnych z europejskimi normami NC RfG (Network Code on Requirements for Generators);
• włączenie wspomnianych farm fotowoltaicznych do scentralizowanego, zaawansowanego systemu zarządzania – ECONTROLplus.
O SPIE Central Europe i SPIE Energotest
SPIE Energotest, polska spółka zależna SPIE Central Europe, jest firmą inżynierską i dostawcą urządzeń automatyki energetycznej, aktywnie uczestniczącą w transformacji energetycznej w Polsce. SPIE Energotest ma długą tradycję inżynierską – od ponad 30 lat związana jest z profesjonalną i przemysłową inżynierią energetyczną. W tym czasie specjaliści SPIE Energotest zarządzali lub uczestniczyli w realizacji większości nowo
wybudowanych i modernizowanych elektrowni i elektrociepłowni w Polsce, a także wielu innych obiektów, jak instalacje odnawialnych źródeł energii oraz zakłady przemysłowe.
SPIE Central Europe jest spółką zależną Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych. Grupa SPIE Central Europe działa w Polsce, Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji i zatrudnia około 3 800 pracowników, zaangażowanych w realizację transformacji energetycznej i cyfrowej.
Grupa SPIE, zatrudniająca ponad 50 000 pracowników i posiadająca silną obecność lokalną, osiągnęła w 2023 roku skonsolidowane przychody w wysokości 8,7 mld EUR oraz skonsolidowany wynik EBITA w wysokości 584 mln EUR.
O Grupie PVE
Grupa PVE z siedzibą w Białych Błotach pod Bydgoszczą, to wiodący deweloper OZE w Polsce rozwijający działalność niezależnego producenta energii odnawialnej (IPP). Grupa PVE rozwija wielkoskalowe projekty farm fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynów energii BESS o łącznej mocy ponad 10 GW.
Portfel projektów w budowie obejmuje ok. 110 MWp projektów PV, a w 2025 r. powiększy się o kolejne inwestycje.
W skład grupy PVE wchodzą PVE Development, PVE Construction, PVE Storage, PVE Asset Management, PVE Wind oraz liczne spółki celowe.
Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić
Niewielki, ale pojemny dwubryłowy samochód z segmentu małych aut miejskich – Hyundai Inster – to najnowsza propozycja koreańskiego producenta. Samochód przedstawiany jest jako najtańszy elektryk w ofercie Hyundaia, który ma przekonać do elektromobilności kolejną grupę kierowców. Tym bardziej że dotąd na rynku brakowało aut elektrycznych z segmentu A. W nowym modelu producent zastosował zaawansowane technologie, m.in. system pompy ciepła, która ogrzewa akumulator, by zminimalizować utratę energii.
Nauka
Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
W 2024 roku do Agencji Badań Medycznych wpłynęło dwa–trzy razy więcej wniosków niż zazwyczaj. To zasługa pięciu konkursów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, szczególnie dotyczącego badań biomedycznych. Przez braki kadrowe i stopień skomplikowania wniosków niedawno agencja zdecydowała o przedłużeniu terminu oceny wniosków w jednym z konkursów. To jednak powoduje, że beneficjenci będą mieli bardzo mało czasu na realizację projektów.
Ochrona środowiska
Powodzie, susze i zanieczyszczenie rzek to największe zagrożenia wodne dla Polski. Brakuje specjalistów w tej dziedzinie
Zagrożenia związane z wodą pojawiają się w Polsce coraz częściej wraz ze wzrastającą częstotliwością występowania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych, jak susze i powodzie. Problemem jest również niska jakość wody w rzekach – tylko 1,8 proc. naszych rzek ma wodę pierwszej klasy czystości, zdatnej do picia. Polska Akademia Nauk powołała Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest przede wszystkim wypracowanie programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski, diagnoza zagrożeń i propozycje skutecznych rozwiązań.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.