Pompa ciepła, czyli grzanie tanie i zawsze legalne
Pompa ciepła, czyli grzanie tanie i zawsze legalne
Kurczy się katalog dozwolonych prawnie sposobów ogrzewania domów w Europie. Poszczególne kraje Unii Europejskiej odchodzą już nie tylko od węgla, ale również od instalacji gazowych - przykładowo w Holandii ich wykorzystywanie do ogrzewania budynków ma zostać zakazane już za cztery lata, w Niemczech jeszcze wcześniej. Wśród przyszłościowych rozwiązań grzewczych na pierwszy plan wysuwają się natomiast bezkonkurencyjne pod wieloma względami pompy ciepła, które będą zastępować dotychczasowe instalacje - z korzyścią i dla kieszeni, i dla środowiska.
Wybór źródła ciepła dla domu to temat coraz bardziej - nomen omen - gorący, i to nie tylko dla osób decydujących się na nową budowę. Europejskie trendy jednoznacznie idą w kierunku rezygnacji już nie tylko z węgla, ale także z instalacji gazowych. Przykładem są Niderlandy, gdzie jeszcze w 2018 roku gaz ziemny pokrywał ponad 70 proc. zapotrzebowania kraju na ogrzewanie. Obecnie Holandia planuje już od roku 2026 zakazać tego sposobu ogrzewania budynków, zastępując go pompami ciepła lub przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych.
Na podobny ruch zdecydowały się Niemcy - i wykonają go jeszcze szybciej. Nad Renem obostrzenia takie mają obowiązywać już od 2024 roku. Zbliżone decyzje będą najpewniej wkrótce zapadać w całej Unii Europejskiej, co oznacza, że Polacy muszą zacząć poważnie myśleć o alternatywie, która wystarczy im na lata. Rozwiązaniem stuprocentowo bezpiecznym, niezależnie od przyszłych uwarunkowań prawnych, są pompy ciepła.
– Polityka coraz większej liczby krajów Unii Europejskiej sprawia, że wybór pompy ciepła to obecnie najbardziej racjonalne rozwiązanie dla większości gospodarstw domowych. Jest to niezwykle przewidywalne źródło ciepła, które w ewentualnym połączeniu z panelami fotowoltaicznymi zapewnia realną niezależność energetyczną – komentuje Paweł Biernatowski, General Manager Woltair w Polsce.
Odporność na wzrost kosztów
Spodziewane restrykcje prawne nie są jednak najważniejszą przesłanką za podjęciem decyzji o inwestycji w pompę ciepła. Koszty i dostępność surowców, takich jak węgiel, ekogroszek, pellet, czy gaz ziemny przyprawiają o ból głowy: węgiel podrożał od zeszłego roku o 100 proc., pellet niemal o 90 proc.
To sprawia, że własne ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła należy już dzisiaj do sposobów najatrakcyjniejszych ekonomicznie. W szczególności wspomniane połączenie pompy z panelami fotowoltaicznymi pozwala na mocne obniżenie kosztów ogrzewania i pozyskania energii elektrycznej. Średni czas zwrotu z takiej inwestycji łatwo oszacować, a rachunki za ogrzewanie i prąd stają się bardziej przewidywalne i odporne na wahania cen na rynku.
Istotne są również względy funkcjonalne. Systemy wykorzystujące węgiel, ekogroszek czy pellet wymagają nie tylko dedykowanej powierzchni na kotłownię i odpowiednie ich magazynowanie i składowanie, ale również z dbania o bieżące zasilanie pieca w surowiec. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia utrzymania czystości w kotłowni, co zwłaszcza przy korzystaniu z różnych odmian węgla może być kłopotliwe i czasochłonne. Pod tym względem pompy ciepła wypadają bezkonkurencyjnie.
- Czystość i łatwość użytkowania to niewątpliwe atuty pomp ciepła. W dodatku decydując się na takie urządzenie nie musimy się martwić o czad czy nieszczelność komina, które potrafią być poważnym zagrożeniem- dodaje Paweł Biernatowski.
Zainteresowanie szybko rośnie
Barierą mogą się wydawać początkowe koszty inwestycji w pompę ciepła, jednak wybór ten daje pewność, że zakup się zwróci. Z pomocą przychodzą również rządowe programy Moje Ciepło i Czyste Powietrze.
Statystyki tego drugiego programu pokazują, że pierwszy raz w jego historii największym zainteresowaniem w Polsce cieszą się właśnie instalacje pomp ciepła. Wprawdzie kotły gazowe i biomasa wciąż utrzymują wysoką popularność (29 proc. spośród wszystkich beneficjentów programu), jednak pompy ciepła to już niemal 40 proc. Coraz więcej Polaków zauważa, że inwestycja w tę przyszłościową instalację to w perspektywie lat same oszczędności: zarówno pieniędzy, jak i zmartwień o wzrost cen tradycyjnych źródeł energii czy o nowe europejskie przepisy dotyczące ogrzewania domów.
Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.