Pierwszy moduł PV w 100% z recyklingu
Trinasolar, wiodący globalny dostawca rozwiązań fotowoltaicznych i magazynowania energii, ogłosił, że z sukcesem wyprodukował pierwszy na świecie moduł c-Si w pełni stworzony z części pochodzących z recyklingu. Przełomu tego dokonało Centrum Badawcze Trinasolar, wykorzystując opracowaną we własnym zakresie innowacyjną technologię recyklingu. W procesie użyto materiałów, takich jak krzem, srebro, aluminiowe ramy i szkło, pozyskanych z odpadów modułów. To ważny krok dla branży, który umacnia pozycję Trinasolar jako lidera w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Innowacyjne technologie w recyklingu modułów PV
Produkcja pierwszego na świecie recyklingowanego modułu fotowoltaicznego (PV) została przeprowadzona przez Trinasolar we współpracy z partnerami z obszarów downstream i upstream. Dzięki temu procesowi Trinasolar uzyskała pełny recykling materiałów o wysokiej wartości z odpadów paneli PV.
Proces ten opierał się na zastosowaniu wielu nowatorskich technik, w tym samodzielnie opracowanych reagentów do separacji warstw, technologii chemicznego trawienia oraz technologii chemicznego odzyskiwania srebra na mokro. Moduł PV z recyklingu wykorzystuje technologię n-type TOPCon, wpisuje się w ideę „golden size” i osiąga sprawność na poziomie 20,7%, z mocą wyjściową przekraczającą 645 W.
Zaangażowanie Trinasolar w zrównoważoną przyszłość energetyczną
Gao Jifan, prezes i CEO Trinasolar oraz dyrektor Centralnego Instytutu Badań i Rozwoju, podkreślił, że produkcja pierwszego na świecie w pełni recyklingowanego modułu c-Si stanowi potwierdzenie nieustającego zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój w branży PV oraz jej wkład w globalną transformację energetyczną.
Trinasolar angażuje się w rozwój zaawansowanych rozwiązań technologicznych umożliwiających odzyskiwanie i recykling odpadów modułów PV, nie tylko spełniając międzynarodowe standardy, takie jak dyrektywa WEEE Unii Europejskiej, ale idąc o krok dalej, rozwijając własne technologie. Firma zgłosiła 37 patentów w obszarze recyklingu modułów.
Trinasolar koncentruje się także na minimalizacji wpływu swoich działań produkcyjnych na środowisko. Od 2010 roku firma jest członkiem programu PV Cycle i opracowała szereg zgodnych metod utylizacji modułów PV po zakończeniu ich cyklu życia, aby zredukować zanieczyszczenia środowiska. Przełom w technologii recyklingu modułów stanowi kluczowe rozwiązanie dla masowej wycofywania modułów PV, a także wyznacza nowe standardy dla całej branży PV.
Zdjęcie: https://bit.ly/47HksgK
Podpis: Trinasolar zaprezentowała moduł c-Si stworzony w pełni ze zrecyklingowanych elementów
Źródło: Trinasolar
O Trinasolar
Firma Trinasolar została założona w 1997 roku. Jako wiodący światowy dostawca modułów fotowoltaicznych (PV) i inteligentnych rozwiązań energetycznych, Trinasolar dostarcza produkty, aplikacje i usługi PV w celu promowania globalnego zrównoważonego rozwoju. Poprzez ciągłe innowacje, Trinasolar kontynuuje rozwój branży fotowoltaicznej, tworząc większy parytet sieciowy energii fotowoltaicznej i popularyzując energię odnawialną. Misją Trinasolar jest stymulowanie globalnego rozwoju energii odnawialnej na całym świecie.
Do tej pory firma Trinasolar dostarczyła ponad 225 GW modułów fotowoltaicznych na całym świecie. Ponadto działalność firmy Trina obejmuje rozwój projektów fotowoltaicznych, finansowanie, projektowanie, budowę, eksploatację i zarządzanie oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie integracji systemów dla klientów. W 2018 r. firma Trinasolar po raz pierwszy wprowadziła na rynek markę Energy IoT i obecnie dąży do osiągnięcia pozycji globalnego lidera w dziedzinie inteligentnej energii. W czerwcu 2020 r. firma Trinasolar zadebiutowała na STAR Market Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.trinasolar.com.
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.