Komunikaty PR

Pierwsze osiedle w Polsce zasilane energią pochodzącą w ponad 90% z OZE

2023-06-27  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aneta Gałka
Brief me

Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl

Pierwsze osiedle w Polsce zasilane energią pochodzącą w ponad 90% ze źródeł odnawialnych

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w efektywne energetycznie i kosztowo systemy OZE, to już nie jedynie wizja przyszłości. Właśnie powstaje rozwiązanie, dzięki któremu energia potrzeba do ogrzewania mieszkań i wody na jednym z polskich osiedli nawet w 90% pochodzić będzie z odnawialnych źródeł. Ciepłownia Przyszłości to pierwszy taki projekt w kraju realizowany przez polskich naukowców, skupiający się nie na neutralności klimatycznej domków jednorodzinnych – a całego osiedla bloków mieszkalnych. Jest to ogromny krok w stronę niemal całkowitej dekarbonizacji kraju.

Zielona zmiana nabiera rozpędu

Ciepłownictwo systemowe czekają duże zmiany w związku z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Obecnie polskie ciepłownie nadal wykorzystują głównie paliwa kopalne, co wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt, który jest finansowany z Funduszy Europejskich. Wykonawcą oraz autorem instalacji i technologii jest Euros Energy, polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych.

Projekt ten nie jest tylko futurystycznym rozwiązaniem naukowców. Pierwszy Demonstrator Technologii właśnie powstaje w Lidzbarku Warmińskim. Będzie on zasilał w ciepło większość budynków na Osiedlu Astronomów, a także służył do przygotowania ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkańców. Ciepłownia Przyszłości w ponad 90% wykorzystywać będzie lokalnie dostępne odnawialne źródła energii.

Ciepłownia Przyszłości zapewni niemal całkowitą dekarbonizację systemu ciepłowniczego i osiągnięcie neutralności klimatycznej. To unikalne rozwiązanie, wykorzystujące połączenie pomp ciepła z trójstopniowym systemem magazynowania – mówi dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. Nasz pełnoskalowy demonstrator technologii pomp ciepła i magazynów ciepła istotnie wpłynie na transformację energetyczną w Polsce oraz wytyczy kierunek inny, niż wykorzystywanie gazu ziemnego jako paliwa zastępczego dla węgla – dodaje.

Demonstrator Technologii Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant zostanie uruchomiony do listopada 2023 roku.

Synergia technologii

Dążenie do dekarbonizacji Polski w wielu projektach wiąże się z zastąpieniem spalania węgla na rzecz spalania gazu ziemnego. Jest on, podobnie jak węgiel, paliwem kopalnym, ich spalanie prowadzi do emisji dwutlenku węgla. Warto przy tym wspomnieć, że paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii, jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Warto podkreślić, że projekt Ciepłownia Przyszłości to pierwszy taki projekt w kraju realizowany przez polskich naukowców, skupiający się nie na neutralności klimatycznej domków jednorodzinnych a całego osiedla bloków mieszkalnych.

Realizując Ciepłownię Przyszłości Euros Energy dąży do całkowitego wyłączenia procesów spalania, w szczególności węgla. Dlatego zastosowany system pomp ciepła zintegrowano z trzema innymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym. Dodatkowo zasilany jest on energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie polskich naukowców jest w pełni skalowalne. Planowane są kolejne realizacje wykorzystujące potencjał Ciepłowni Przyszłości*.

* Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wykonawcą oraz autorem instalacji i technologii jest Euros Energy. Partner Technologiczny Mitsubishi Electric. Dysponent sieci ciepłowniczej Veolia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Brief me
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną! Biuro prasowe
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.