Oferta instalacji pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?
Analiza oferty montażu pompy ciepła jest kluczowym etapem dla inwestorów planujących instalację tego urządzenia grzewczego w swoim domu. Nieuczciwe praktyki niektórych firm działających na rynku pomp ciepła sprawiają, że klienci często mogą nie być zadowoleni z wykonanej instalacji urządzenia. Zazwyczaj przyczyną tego jest złe dopasowanie pompy do gospodarstwa domowego oraz wykonanie montażu w sposób wadliwy.
Jak prawidłowo analizować ofertę zakupu pompy ciepła? Tłumaczy ekspert firmy Woltair, Michał Chaberski.
Podstawowe elementy, które muszą być dokładnie sprecyzowane to:
- zakres dostawy oraz prac, które będą wykonane;
- jasna i transparentna informacja na temat końcowej ceny;
- warunki płatności oraz termin realizacji.
Bardzo ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy analizie oferty jest to, czy materiały i towar z jakich ma zostać wykonana instalacja, zostały jasno zdefiniowane i nie pozostaje żadne pole do zastosowania tanich i mało jakościowych zamienników. Istotna, m.in. ze względu na poziom dofinansowania, jest także klasa energetyczna urządzenia. Ponadto w przypadku opcji finansowania należy przeanalizować warunki tego kredytu, z jakim oprocentowaniem mamy do czynienia oraz sprawdzić RRSO.
Jakie zapisy w ofercie powinny nas zaniepokoić?
Niektóre firmy podają jedynie model pompy ciepła, zaś reszta komponentów opisana jest bardzo ogólnie, co daje szerokie pole do nadużyć. Takie praktyki prowadzą do tego, że można je w dowolny sposób zamieniać na etapie przystępowania do realizacji. Klient może nie znać tych produktów i nie mieć pewności co do ich klasy i jakości.
Kolejną kwestią jest to, że w ramach jednego modelu pompy ciepła występuje czasem kilka jej wersji, np. przeznaczonych do grzania, do grzania i chłodzenia, 1- lub 3-fazowe. Bez szczegółowej specyfikacji możemy zdecydować się na urządzenie, które nie będzie spełniało naszych oczekiwań. Ponadto oferta, która nie zawiera dokładnych, doprecyzowanych zapisów w zakresie wykonania prac instalacyjnych, może okazać się rozczarowująca dla inwestora na etapie przystąpienia do ich realizacji, czyli niestety już zbyt późno.
Jak powinna być opracowana prawidłowa oferta?
Każda oferta powinna być dopasowana w bardzo indywidualny sposób. Takie jest nasze podejście w Woltair, gdyż przygotowujemy ofertę pod kątem doboru samego urządzenia, jak i usług dodatkowych, np.: budowa posadowienia pod pompę ciepła, wycięcie i wyniesienie pieca, polisa ubezpieczeniowa czy system antyzamrożeniowy w przypadku pomp ciepła monoblok. Oprócz tego pompę ciepła możemy m.in. integrować z kotłem gazowym czy stałopalnym, rozbudowywać standardowy pakiet o drugi obieg grzewczy, zmieniać zasobnik na solarny (z dwoma wężownicami do pompy ciepła i solarów). Kluczowe komponenty zawierają informacje na temat producenta i modelu. Nie podajemy na przykład ogólnej informacji o buforze o pojemności 100 l, tylko konkretny model wraz z producentem. Jesteśmy jedyną firmą na rynku, która przedstawia ofertę w sposób tak szczegółowy.
Dzięki modelowi działalności w formie marketplace posiadamy w ofercie 12 marek pomp ciepła, w tym swój własny model – WLTR. Tak szeroka gama urządzeń daje nam pewność, że nasza oferta jest zawsze dopasowana do potrzeb klienta i warunków budynku.
Jak długo trzeba czekać na ofertę instalacji pompy ciepła?
Kalkulator online Woltair dla zapytań dotyczących pomp ciepła i fotowoltaiki: https://www.woltair.pl/kalkulator prowadzi klientów przez wycenę i pomaga określić zapotrzebowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Pozwoli to zaoszczędzić czas dla obu stron – klienta i firmy. Podczas gdy zwykle na rynku przygotowanie odpowiednio dopasowanej oferty zajmuje od kilku dni do kilku tygodni, Woltair zrobi to w ok. 3 minuty. Klienci oczekują szybkości, oszczędności czasu i pieniędzy. Dlatego chcemy być tak wydajni, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o sprzedaż cyfrową.
Michał Chaberski, Woltair HVAC Product Manager

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.