Linie kablowe zyskują na popularności
Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
Pomimo wielu zalet linii napowietrznych, nie ulega wątpliwości, że mocno ingerują one w estetykę krajobrazu. Tymczasem atrakcyjność terenu to obecnie jeden z istotniejszych czynników we współczesnej urbanistyce, mający wpływ na popyt na rynku nieruchomości. Może być to poważny argument w dyskusji o przyszłości terenów miejskich i podmiejskich, a nawet obszarów niezurbanizowanych. Z czego zatem wynika fakt, że do tej pory dominowały linie napowietrzne? Głównie z wyższego kosztu – do wybudowania linii podziemnych konieczny jest wykop, przekop lub przewiert oraz zastosowanie kabli o odpowiedniej konstrukcji, która jest dużo bardziej złożona niż w przypadku linii napowietrznych. Dziś jednak podejście do infrastruktury zmienia się, a linii elektroenergetycznych prowadzonych pod powierzchnią przybywa.
– Sieci kablowe prowadzone pod ziemią są bezpieczniejsze: chronione przed niekorzystnymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy zwarciami. Ryzyko związane z porażeniem jest dużo mniejsze niż w przypadku linii napowietrznych. – tłumaczy Marcin Przepiórka z ILF Polska. Jak dodaje: – Linie podziemne to dobry pomysł także w inwestycjach, w których warunki techniczne uniemożliwiają zastosowanie tych napowietrznych. To na przykład miejsca, w których występują pyły czy gazy żrące, biegnące nad dużymi zbiornikami wodnymi czy obszary gęsto zabudowane.
Mniejsze narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne pozwala także obniżyć ryzyko ewentualnych awarii – spowodowanych np. burzami, wichurami czy mrozami. Choć samo stworzenie podziemnej infrastruktury jest kosztowne, to rzadsza konieczność napraw pozwala docelowo równoważyć tę różnicę.
Przebudowa linii napowietrznych na kablowe niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. Warto od razu myśleć o przyszłych potrzebach i możliwościach infrastruktury, aby dostosowanie jej do zmieniających się okoliczności nie wiązało się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Linia podziemna stwarza łatwiejsze warunki do rozbudowy w przypadku zwiększonego poboru energii.
Rozwój technologii sprawia, że z czasem zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji obu typów linii będą się równoważyć. W osiedlach mieszkaniowych coraz częściej będziemy spotykać linie podziemne, a takie podejście w nowoczesnej urbanistyce stanie się standardem.
Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.