Komunikaty PR

Jak dostawca energii może wspierać zrównoważony rozwój miast

2024-09-27  |  16:00

Co roku pod koniec września w wielu krajach obchodzony jest Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie pozwala połączyć lokalne i międzynarodowe inicjatywy, wzmocnić wydźwięk działań i stworzyć globalny ruch przyczyniający się do realizacji tych celów. Zgodnie z tymi założeniami działa także stołeczny Stoen Operator. Dostarcza energię elektryczną do ponad miliona odbiorców w stolicy i okolicach, a jednocześnie dba o ochronę klimatu na poziomie lokalnym.

Działanie dla wspólnej przyszłości

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju odbywa się w dniach 20–29 września. Został ustanowiony, by promować równowagę w postępie cywilizacyjnym, a także przyspieszyć realizację Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przyjętych przez ONZ. W 2024 roku Polska osiągnęła stabilną 10. pozycję w globalnym Indeksie SDG, co odzwierciedla jej postępy w realizacji tych celów. Pozostają jednak jeszcze obszary wymagające dalszych działań. Wśród nich jest energetyka.

Strategiczne zobowiązanie w praktyce

Uwzględnianie działań prowadzących do realizacji celów jest niezwykle ważne nie tylko w wymiarze globalnym, ale także w mikroskali – na poziomie lokalnym. Zrównoważony rozwój miast tak dużych jak Warszawa nie jest możliwy bez uwzględnienia w nim dystrybucji energii. Efektywnie dostarczany prąd stanowi niezwykle istotny element ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i jednoczesne dążenie do ograniczenia emisji CO2. Stoen Operator wypełnia założenia globalnej strategii Grupy E.ON i wspiera klientów w osiąganiu zeroemisyjności.

Zrównoważony rozwój miast to koncepcja, która zakłada harmonijny rozwój infrastruktury miejskiej, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zaspokajaniem potrzeb mieszkańców – mówi Aleksandra Smolarska- Flis, rzeczniczka prasowa Stoen Operator. – To podejście wymaga mądrego zarządzania zasobami, promowania ekologicznych rozwiązań i tworzenia przestrzeni publicznych sprzyjających zdrowemu stylowi życia. Jest ono również ściśle powiązane z energetyką i redukcją emisji gazów cieplarnianych w tym obszarze. Stoen Operator, który wypełnia obowiązki Operatora Systemu Dystrybucyjnego w stolicy, podejmuje szereg inicjatyw ukierunkowanych na proekologiczną transformację energetyczną.

Dobre praktyki OSD w lokalnym wymiarze

Najważniejszymi elementami działalności stołecznego operatora są m.in. digitalizacja i dążenie do osiągnięcia neutralnego bilansu węglowego. Dlatego nie tylko wdraża kolejne rozwiązania cyfrowe, ale także zapewnia zespołom swoich elektromonterów nowe samochody elektryczne. Inicjatywa ta wpisuje się ponadto w rozwój warszawskiej niskoemisyjnej komunikacji miejskiej.

Stoen Operator łączy swoje cele biznesowe ze spełnianiem założeń zawartych w Karcie Efektywnej Transformacji (KET). Jednym z działań warszawskiego OSD są przyłączenia do sieci energetycznej rosnącej liczby rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Aby było to możliwe, Stoen Operator stale modernizuje i rozwija sieć dystrybucyjną. Tylko w bieżącym roku spółka przeznaczyła na ten cel rekordowe 650 mln złotych. Podejmuje też działania, by zwiększyć elastyczność sieci, co jest kluczowe do zrównoważonego rozwoju miast.

W Warszawie realizujemy program testowy z tego zakresu. W zeszłym roku z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisaliśmy list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej – mówi Aleksandra Smolarska- Flis.

Modernizacja i inwestycje obejmują nie tylko sieć. Dla odbiorców końcowych do pośredniego ograniczania emisji pomocne narzędzie stanowią liczniki zdalnego odczytu. Nowoczesne urządzenia pozwalają lepiej kontrolować zużycie prądu, a także zmniejszyć koszty środowiskowe związane z serwisowaniem czy okresowymi odczytami u każdego użytkownika. W tym roku spółka zakończyła montaż łącznie 273 tysięcy urządzeń, a do końca grudnia zainstaluje kolejne 60 tysięcy liczników.

Ekologia w dobie cyfryzacji

Lawinowo rośnie liczba różnego rodzaju danych przetwarzanych na całym świecie. Prowadzona na szeroką skalę cyfryzacja sektora energetycznego niesie ze sobą ryzyko spowodowania znacznego śladu węglowego. Szacunki wskazują, że w obszarze technologii komunikacyjno-informacyjnych osiąga on poziom między 2 a 3,7%. To tyle, ile emituje cały przemysł lotniczy.

Również w tym zakresie Stoen Operator podejmuje prośrodowiskowe działania. Stworzony w strukturach całej Grupy E.ON program Data Governance odpowiada za procesy kontroli i optymalizacji tworzenia danych, ich konserwacji, obsługi oraz wykorzystania i usuwania zbędnych elementów. W prace zaangażowani są wszyscy pracownicy, a stołeczny Operator podkreśla, że dane, które nie są wykorzystywane, stanowią koszt. Ich nadmiar zanieczyszcza cyfrowe środowisko organizacji, zatem niepotrzebne informacje zgodnie z zasadami programu są stale eliminowane.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną! Biuro prasowe
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.