Komunikaty PR

Jak dostawca energii może wspierać zrównoważony rozwój miast

2024-09-27  |  16:00

Co roku pod koniec września w wielu krajach obchodzony jest Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie pozwala połączyć lokalne i międzynarodowe inicjatywy, wzmocnić wydźwięk działań i stworzyć globalny ruch przyczyniający się do realizacji tych celów. Zgodnie z tymi założeniami działa także stołeczny Stoen Operator. Dostarcza energię elektryczną do ponad miliona odbiorców w stolicy i okolicach, a jednocześnie dba o ochronę klimatu na poziomie lokalnym.

Działanie dla wspólnej przyszłości

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju odbywa się w dniach 20–29 września. Został ustanowiony, by promować równowagę w postępie cywilizacyjnym, a także przyspieszyć realizację Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przyjętych przez ONZ. W 2024 roku Polska osiągnęła stabilną 10. pozycję w globalnym Indeksie SDG, co odzwierciedla jej postępy w realizacji tych celów. Pozostają jednak jeszcze obszary wymagające dalszych działań. Wśród nich jest energetyka.

Strategiczne zobowiązanie w praktyce

Uwzględnianie działań prowadzących do realizacji celów jest niezwykle ważne nie tylko w wymiarze globalnym, ale także w mikroskali – na poziomie lokalnym. Zrównoważony rozwój miast tak dużych jak Warszawa nie jest możliwy bez uwzględnienia w nim dystrybucji energii. Efektywnie dostarczany prąd stanowi niezwykle istotny element ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i jednoczesne dążenie do ograniczenia emisji CO2. Stoen Operator wypełnia założenia globalnej strategii Grupy E.ON i wspiera klientów w osiąganiu zeroemisyjności.

Zrównoważony rozwój miast to koncepcja, która zakłada harmonijny rozwój infrastruktury miejskiej, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zaspokajaniem potrzeb mieszkańców – mówi Aleksandra Smolarska- Flis, rzeczniczka prasowa Stoen Operator. – To podejście wymaga mądrego zarządzania zasobami, promowania ekologicznych rozwiązań i tworzenia przestrzeni publicznych sprzyjających zdrowemu stylowi życia. Jest ono również ściśle powiązane z energetyką i redukcją emisji gazów cieplarnianych w tym obszarze. Stoen Operator, który wypełnia obowiązki Operatora Systemu Dystrybucyjnego w stolicy, podejmuje szereg inicjatyw ukierunkowanych na proekologiczną transformację energetyczną.

Dobre praktyki OSD w lokalnym wymiarze

Najważniejszymi elementami działalności stołecznego operatora są m.in. digitalizacja i dążenie do osiągnięcia neutralnego bilansu węglowego. Dlatego nie tylko wdraża kolejne rozwiązania cyfrowe, ale także zapewnia zespołom swoich elektromonterów nowe samochody elektryczne. Inicjatywa ta wpisuje się ponadto w rozwój warszawskiej niskoemisyjnej komunikacji miejskiej.

Stoen Operator łączy swoje cele biznesowe ze spełnianiem założeń zawartych w Karcie Efektywnej Transformacji (KET). Jednym z działań warszawskiego OSD są przyłączenia do sieci energetycznej rosnącej liczby rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Aby było to możliwe, Stoen Operator stale modernizuje i rozwija sieć dystrybucyjną. Tylko w bieżącym roku spółka przeznaczyła na ten cel rekordowe 650 mln złotych. Podejmuje też działania, by zwiększyć elastyczność sieci, co jest kluczowe do zrównoważonego rozwoju miast.

W Warszawie realizujemy program testowy z tego zakresu. W zeszłym roku z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisaliśmy list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej – mówi Aleksandra Smolarska- Flis.

Modernizacja i inwestycje obejmują nie tylko sieć. Dla odbiorców końcowych do pośredniego ograniczania emisji pomocne narzędzie stanowią liczniki zdalnego odczytu. Nowoczesne urządzenia pozwalają lepiej kontrolować zużycie prądu, a także zmniejszyć koszty środowiskowe związane z serwisowaniem czy okresowymi odczytami u każdego użytkownika. W tym roku spółka zakończyła montaż łącznie 273 tysięcy urządzeń, a do końca grudnia zainstaluje kolejne 60 tysięcy liczników.

Ekologia w dobie cyfryzacji

Lawinowo rośnie liczba różnego rodzaju danych przetwarzanych na całym świecie. Prowadzona na szeroką skalę cyfryzacja sektora energetycznego niesie ze sobą ryzyko spowodowania znacznego śladu węglowego. Szacunki wskazują, że w obszarze technologii komunikacyjno-informacyjnych osiąga on poziom między 2 a 3,7%. To tyle, ile emituje cały przemysł lotniczy.

Również w tym zakresie Stoen Operator podejmuje prośrodowiskowe działania. Stworzony w strukturach całej Grupy E.ON program Data Governance odpowiada za procesy kontroli i optymalizacji tworzenia danych, ich konserwacji, obsługi oraz wykorzystania i usuwania zbędnych elementów. W prace zaangażowani są wszyscy pracownicy, a stołeczny Operator podkreśla, że dane, które nie są wykorzystywane, stanowią koszt. Ich nadmiar zanieczyszcza cyfrowe środowisko organizacji, zatem niepotrzebne informacje zgodnie z zasadami programu są stale eliminowane.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-02 | 13:00

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy

Transformacja energetyczna: konieczność, nie opcja Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko reakcja na zmieniające się regulacje unijne, ale również strategiczna decyzja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa
Energetyka SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
2024-11-29 | 09:00

SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE

Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu
Energetyka Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
2024-11-26 | 16:30

Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności fotowoltaika, przeżywa prawdziwy rozkwit. Moc instalacji PV w Polsce na koniec września 2024 r. wyniosła prawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.