Innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe w instalacjach od Columbus
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, wdraża kolejne, pionierskie rozwiązanie. Taśmy samogaszące Columbus Safe, w które od połowy listopada br. wyposażone będą wszystkie instalacje firmy, to w pełni autonomiczny i ekologiczny system ochrony przeciwpożarowej.
Columbus, znany z nowatorskiego podejścia do biznesu oraz oferowanych rozwiązań technologicznych, tym razem koncentruje się na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa swoich usług.
- Od zawsze bardzo dbaliśmy o kwestie przeciwpożarowe w naszych instalacjach fotowoltaicznych – komentuje Michał Gondek, dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A. - Jesteśmy jednak świadomi, że istnieje ryzyko błędu, wynikające z montażu lub z wad fabrycznych producenta. Przy naszej skali działalności musimy być pewni, że każda instalacja - w domu prywatnym czy w firmie - jest w 100 procentach bezpieczna. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z producentem taśm samogaszących i podpisaliśmy umowę na wyłączność stosowania tego rozwiązania w OZE na terenie Europy.
Taśmy samogaszące Columbus Safe zbudowane są z materiału wykorzystującego innowacyjną technologię mikrokapsułek Fipron, stosowaną do tej pory w licznych gałęziach przemysłu (m.in. zbrojeniowym), jednak po raz pierwszy użytą w fotowoltaice. Mające postać niewielkiej naklejki taśmy zbudowane są z mikrokapsułek wypełnionych środkiem gaśniczym, który uwalnia się pod wpływem założonej temperatury (od 120 °C). Dzięki właściwościom aktywowanego gazu, cały tlen z ogniska pożaru zostaje wyparty, a pierwszy płomień ognia natychmiast stłumiony. Uwolniony środek gaśniczy jednocześnie zapobiega ponownemu zapłonowi.
Innowacyjne taśmy samogaszące nie wymagają zasilania zewnętrznego czy współdziałania z jakimikolwiek zewnętrznymi czujnikami. Nie wymagają również serwisu, nadzoru i konserwacji. Są w pełni autonomicznym narzędziem prewencji pożarowej. Zarówno w stanie “czuwania”, jak i po uwolnieniu gazu, są obojętne dla środowiska naturalnego, w tym dla atmosfery. Nie przewodzą prądu ani nie wywołują korozji. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Taśmy Columbus Safe od połowy listopada br. będą integralną częścią wyposażenia każdej instalacji Columbus. Istnieje też możliwość zaopatrzenia się w nie przez dotychczasowych użytkowników instalacji, po skontaktowaniu się z działem handlowym Spółki.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.