Komunikaty PR

Impel z dofinansowaniem na budowę systemu wspierającego efektywność energetyczną

2020-02-11  |  10:00
Biuro prasowe

Impel Tech Solutions (ITS), spółka wchodząca w skład Grupy Impel, otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt badawczo-rozwojowy, w ramach którego ma powstać kompaktowy, inteligentny system do kompensacji mocy biernej w czasie rzeczywistym, z jednoczesną aktywną eliminacją wyższych harmonicznych i eliminacją zaburzeń przewodzonych w zakresie częstotliwości 2-150 kHz. System µSOEE (mikro System Optymalizacji Energii Elektrycznej) ma przede wszystkim wpływać na poprawę jakości dostarczanej energii elektrycznej poprzez eliminację wszelkich zakłóceń w obwodach elektrycznych oraz ma prowadzić do całkowitej kompensacji mocy biernej, co wpłynie na ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej przez urządzenia zasilane prądem.

 

Projekt jest realizowany w  ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Spółka pozyskała dofinansowanie wysokości ponad 2,9 mln zł, które stanowi niecałe 54% kosztów całego przedsięwzięcia.

W projektowanym przez Impel Tech Solutions systemie autorski algorytm ma zmniejszyć emitowanie energii biernej, by jednocześnie osiągać jak największe oszczędności w zakresie energii czynnej, która z kolei wpłynie na podniesienie efektywności pracy urządzeń elektrycznych. System ma również eliminować straty występujące w obwodach i sieciach energetycznych, a także będzie umożliwiał stały monitoring pracy przez urządzenia odbiorcy. µSOEE podpięte pod różnego rodzaju odbiorniki zasilane prądem będzie w czasie rzeczywistym analizować przejściowe wartości napięcia i prądu w obwodzie. Dzięki zastosowaniu autorskich algorytmów umożliwi dobranie odpowiednich parametrów pracy urządzenia, np. prędkości i mocy silnika elektrycznego. Dynamiczne dostosowanie energii pobieranej będzie skutecznie ograniczać wydatki na zużycie energii elektrycznej oraz wpływać na redukcję emisji CO2 do środowiska.

System µSOEE będzie doskonałym uzupełnieniem oferty ITS o rozwiązanie, które obsłuży segment klientów, takich jak np. średnio powierzchniowe sklepy, stacje benzynowe, ośrodki sportowo-rekreacyjne czy mniejsze zakłady przemysłowe.

Dodatkową funkcją projektowanego przez specjalistów z Impel Tech Solutions systemu ma być możliwość eliminacji zaburzeń energii elektrycznej, które utrudniają dystrybutorom energii płynny odczyt danych z inteligentnych liczników energii. Do 2022 roku mają oni ustawowy obowiązek wymiany starych mierników na urządzenia typu smart. Prace te operatorzy systematycznie realizują, jednak wraz z nowymi licznikami pojawia się problem z płynnością ich odczytów. W związku z tym, że ilość zainstalowanych mierników elektronicznych rośnie, dostawcy energii poszukują technologii komunikacyjnych, które będą umożliwiały bezproblemowe przesyłanie danych równolegle z napięciem o częstotliwości 50 Hz. Obecnie sieci energetyczne nie są dostosowane do przesyłania danych o wysokich częstotliwościach, a do przesyłu takich właśnie danych są wykorzystywane. Powoduje to wiele zakłóceń w płynności odczytu liczników. Algorytm systemu µSOEE ma wykrywać zakłócenia i filtrować je pod kątem stabilności sieci, by umożliwiać szybki i prawidłowy odczyt danych z liczników energii.

System µSOEE (mikro SOEE) jest dla nas ogromnym wyzwaniem, bo chcemy, aby miał zdolność szybkiej i płynnej kompensacji mocy – mówi Marek Tutak, dyrektor nowych technologii w Impel Tech Solutions i pomysłodawca projektu. Byłoby to osiągnięcie na skalę światową, bo płynnej kompensacji nie udało się dotąd nikomu osiągnąć. Zarówno za wysoki, jak i ujemny współczynnik mocy biernej (tg fi) jest dziś dużym problemem dla przedsiębiorstw, bo za jego przekroczenia dostawcy energii elektrycznej naliczają dodatkowe, wysokie opłaty. Poza tym nieskompensowana energia bierna i harmoniczne zmniejszają przepustowość sieci energetycznych nawet o 50%. Korygując współczynnik mocy można tych kar uniknąć i zredukować wydatki na energię elektryczną – dodaje Marek Tutak.

Projekt badawczo-rozwojowy spółki Impel Tech Solutions zaplanowany jest na okres 21 miesięcy. Pierwszych 11 miesięcy poświęcone zostanie na prace koncepcyjne, modelowe, budowę architektury µSOEE, budowę symulatorów, prototypu oraz testy laboratoryjne i weryfikację parametrów pracy systemu. W tym czasie planowane jest także napisanie oprogramowania sterującego pracą modułów oraz pozwalającego na zdalne odczytywanie danych pomiarowych. W drugim etapie projektu planowanym na kolejne 11 miesięcy rozpoczną się badania nad zachowaniem się układu µSOEE w warunkach rzeczywistych pracy sieci niskiego napięcia przy różnych obciążeniach. Zakończenie projektu planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku.

Coraz więcej firm jest otwartych na innowacyjne rozwiązania pomagające ograniczać wydatki na energię elektryczną, która często stanowi sporą część kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa - mówi Radosław Dąbrowski, prezes zarządzający obszarem usług dla przemysłu w Grupie Impel. Trudno przecież nie reagować na tak duże wzrosty cen energii, tym bardziej, kiedy zapowiadane są dalsze podwyżki. Liczymy zatem, że wzrost zainteresowania po stronie przedsiębiorców technologią obniżającą koszty pójdzie w parze ze wzrostem naszych przychodów. Średnią efektywność systemu µSOEE skalkulowaliśmy na poziomie ok. 10% oszczędności w skali roku, więc zakładamy, że oferta dla firm będzie atrakcyjna - dodaje Radosław Dąbrowski.

Informacje o Impel Tech Solution Sp. z o.o. Sp.k.

Spółka od 1995 roku zajmuje się usługami technicznego utrzymania nieruchomości, wdrażaniem złożonych projektów instalacyjnych, co łączy także z obsługą inwestycji budowlanych oraz doradztwem w zakresie szeroko rozumianej optymalnej eksploatacji nieruchomości. Spółka realizuje także w sposób kompleksowy (projektowanie, wdrożenie, instalacja, serwis) projekty dotyczące instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, elektrycznych, niskoprądowych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych i teletechnicznych.

ITS jest liderem w konsorcjum zawiązanym na wykonanie zadań dla Orange Polska, polegających na budowie sieci szerokopasmowej FTTH dla okręgów: szczeciński część A i Szczecin oraz nowotarski. Spółka zrealizowała wiele projektów inwestycyjnych i budowlanych dla generalnych wykonawców i inwestorów strategicznych, m.in. w segmentach biurowców komercyjnych, budownictwa mieszkaniowego, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, czy obiektów użyteczności publicznej. W ramach usług technicznej obsługi nieruchomości na bieżąco realizuje prace dla sieci handlowych, banków, restauracji, galerii handlowych,  zakładów przemysłu lotniczego, spożywczego czy logistyki.

Informacje o Grupie Impel

Impel to największa w Polsce grupa firm specjalizujących się w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw. Posiada prawie 30-letnie doświadczenie we współpracy z wymagającymi Klientami. Impel oferuje kompleksowe rozwiązania optymalizujące obszary organizacji pracy, doboru technologii oraz zarządzania personelem. Grupa oferuje największą na rynku polskim liczbę usług dla biznesu w następujących obszarach:

  • [FM] Obsługa nieruchomości m.in.: utrzymanie czystości, ochrona osób i mienia, serwis techniczny, opieka nad pacjentem, catering, rental odzieży,
  • [IS] Usługi dla przemysłu m.in.: czyszczenie przemysłowe, wsparcie utrzymania ruchu, usługi remontowo-budowlane, zintegrowana obsługa nieruchomości,
  • [BPO] Obsługa procesów biznesowych i IT m.in.: obsługa księgowa, obsługa kadrowo-płacowa, zarzadzanie dokumentami, doradztwo podatkowe, infrastruktura informatyczna,

Grupa Impel obsługuje około 6,6 tys. klientów na terenie całego kraju. Zarządza pracą 45 tys. osób. W filozofię działania Grupy Impel wpisane jest wspieranie przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i sportowych oraz troska o osoby potrzebujące pomocy. Impel wspiera aktywność sportową dzieci i młodzieży oraz Fundację ProCuro. Ponadto Grupa Impel wraz z Fundacją „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” we Wrocławiu wsparła budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej - „Przylądek Nadziei” dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Termet wspiera środowiska naukowe: relacja z konferencji Kliwent Event Biuro prasowe
2023-05-30 | 14:00

Termet wspiera środowiska naukowe: relacja z konferencji Kliwent Event

Event Kliwent to konferencja, którą zainicjowało koło naukowe “Kliwent”, zrzeszające studentów Inżynierii Kształtowania Środowiska. Wydarzenie jest okazją do
Energetyka JAK POWINNA WYGLĄDAĆ TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA W POLSCE?
2023-05-24 | 01:00

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA W POLSCE?

- Nie ma jasnej strategii energetycznej naszego kraju - powiedział Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas trwającej w Arłamowie 8. Międzynarodowej
Energetyka Pierwszy deweloper w Polsce zasili inwestycje energią z własnej farmy wiatrowej
2023-05-15 | 12:00

Pierwszy deweloper w Polsce zasili inwestycje energią z własnej farmy wiatrowej

Green On Energy, spółka powiązana kapitałowo z warszawskim deweloperem, firmą PROFBUD, rozpoczęła prace przygotowawcze dotyczące budowy własnej farmy wiatrowej o łącznej mocy 14,8

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Prawa dzieci w internecie są ignorowane. Świadomość dorosłych nie nadąża za rozwojem cyberprzestrzeni

Dzieci i młodzież mają określone prawa nie tylko w świecie realnym, ale i w cyberprzestrzeni. To, czy są one przestrzegane, sprawdziła Fundacja Orange we współpracy z 42 ekspertami i ekspertkami, a efektem tej pracy jest opublikowany właśnie raport „Dojrzeć do praw”. Wynika z niego, że stan realizacji praw i podmioto­wości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego jest zły, a specjaliści zwrócili uwagę na szereg problemów takich jak cyberprzemoc rówieśnicza czy brak wystarczającej ochrony wizerunku dzieci. – Z pewnością wykorzystamy ten raport w ramach prac zespołu parlamentarnego, który zajmuje się kwestiami praw dziecka i podmiotowości dziecka – zapowiada przewodnicząca tego zespołu Monika Rosa.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Ochrona środowiska

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie miasta wdrażają coraz więcej nowych technologii, które pozwalają im odpowiadać na wyzwania związane z szybką urbanizacją.

Farmacja

Superpatogeny oporne na antybiotyki są coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Problem nasilił się po pandemii COVID-19

Oporność na leki przeciwdrobnoustrojowe zagraża skutecznemu zapobieganiu i leczeniu coraz większej liczby infekcji powodowanych przez bakterie i grzyby – alarmują w niedawnym raporcie WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Według ekspertów problem lekooporności jest na tyle poważny, że zagraża osiągnięciom współczesnej medycyny i już w tej chwili każdego roku przyczynia się do śmierci kilkuset tysięcy osób. Według prognoz do 2050 roku ta liczba może wzrosnąć do ok. 10 mln, co oznaczałoby, że infekcje oporne na antybiotyki i środki przeciwdrobnoustrojowe mogą w przyszłości zabijać rocznie więcej ludzi niż wszystkie nowotwory razem wzięte.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.