Hitachi Energy zmierza do osiągnięcia neutralności węglowej
Hitachi Energy udaje się przejść w 100% na energię elektryczną wolną od paliw kopalnych we własnej działalności.
Światowy lider w dziedzinie technologii i rynku sieci energetycznych osiągnął pierwszy krok w realizacji swojej strategii zrównoważonego rozwoju (Sustainability 2030) i przyspiesza działania zmierzające do osiągnięcia neutralności węglowej.
Firma Hitachi Energy ogłosiła, że osiągnęła pierwszy cel określony w jej strategii Sustainability 2030 – wykorzystanie w swojej działalności 100% energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych*. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej we własnej działalności do 2030 roku**, zgodnie z celem, jakim się kieruje: „Wspierając zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich”.
‒ Osiągając wykorzystanie w naszej działalności 100% energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, zredukowaliśmy naszą emisję ekwiwalentu CO2 o ponad 50% w porównaniu do roku 2019 ‒ powiedział Claudio Facchin, CEO Hitachi Energy. ‒ Wyzwanie zerowej emisji netto ma charakter globalny i wymaga działania już teraz, tworząc innowacje i nawiązując współpracę pomiędzy krajami. Razem z klientami, partnerami i wszystkimi interesariuszami wspieramy światowy system energetyczny, aby stawał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny.
Docelowa redukcja o 50%, osiągnięta przed założonym czasem, wyniesie około 175 kiloton CO2e rocznie, co odpowiada usunięciu z dróg ponad 35 000 samochodów osobowych.
Aby osiągnąć w swojej działalności 100% energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych - oraz w ramach wspierania celu Grupy Hitachi w zakresie neutralności węglowej*** - firma realizuje szereg inicjatyw, w tym wspiera projekty wytwarzania własnej energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, takie jak inwestycje w dachowe instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z cyfrowymi rozwiązaniami e-mesh dla rozproszonych źródeł energii, maksymalizującymi wydajność energetyczną i minimalizującymi emisję CO2. W fabryce Hitachi Energy w Zhongshan w Chinach, prawie 20% całkowitego zużycia energii stanowi energia z paneli fotowoltaicznych. Oczekuje się, że w pierwszym roku działalności, energia wytworzona w fabryce osiągnie poziom 1 510 megawatogodzin (MWh), przyczyniając się do zmniejszenia rocznej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton.
Aby uzyskać wykorzystanie w 100% energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, firma Hitachi Energy przeszła również na ekologiczne taryfy, zakupiła certyfikaty EAC (Energy Attribute Certificates) i podpisała umowy zakupu energii odnawialnej (PPA) w swoich zakładach i fabrykach w 90 krajach.
Patrząc w przyszłość, Hitachi Energy kontynuuje inwestycje na drodze ku neutralności węglowej poprzez dalsze zwiększanie efektywności energetycznej, a także elektryfikację własnych zakładów. W Ludvice, w Szwecji, firma korzysta obecnie w 100% z odnawialnej energii elektrycznej wytwarzanej z energii wodnej i paneli fotowoltaicznych. Ludvika, która jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Hitachi Energy, jest bliska całkowitego wyeliminowania paliw kopalnych z całej swojej działalności.
Firma może poszczycić się osiągnięciami we wdrażaniu własnych technologii w swoich zakładach w celu umożliwienia integracji energii odnawialnej. Przykładowo w 2015 r. jej oddziały w RPA uruchomiły dachową instalację fotowoltaiczną o mocy 750 kW oraz akumulatorowy magazyn energii PowerStore o mocy 1 MVA/380 kWh w celu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zapewnienia ciągłych dostaw energii.
Poprzez swoją strategię Sustainability 2030 firma wzmacnia swoje zaangażowanie w przyspieszenie działań zmierzających do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony. Oparta na czterech filarach - Planeta, Ludzie, Pokój i Partnerstwo - strategia czerpie z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals – SDGs), ze szczególnym uwzględnieniem następujących ośmiu: Cel 3 (Dobre zdrowie i jakość życia), Cel 4 (Dobra jakość edukacji), Cel 5 (Równość płci), Cel 6 (Czysta woda i warunki sanitarne), Cel 7 (Czysta i dostępna energia), Cel 12 (Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja), Cel 16 (Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje) oraz Cel 17 (Partnerstwa na rzecz celów). Zgodnie z SDGs, każdy filar ma odpowiadające mu cele, które sprawiają, że firma wnosi wartość społeczną, środowiskową i ekonomiczną.
Przypisy:
* Kontrakt na działalność w Korei Południowej (odpowiadający 0,4% całkowitego zużycia energii elektrycznej) ma zostać podpisany w lutym 2022 r. z mocą wsteczną dzięki zielonym taryfom.
** Więcej o strategii Hitachi Sustainability 2030 można znaleźć tutaj: https://www.hitachienergy.com/sustainability/sustainability-overview
*** Raport dot. zrównoważonego rozwoju Hitachi 2021
Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.