Hitachi Energy z połączeniem HVDC w Abu Dhabi
Hitachi Energy zdobywa duże zamówienie na pierwsze tego typu podmorskie połączenie energetyczne w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, które przyczyni się do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej w Abu Dhabi
HVDC Light® połączy niskoemisyjną energię z sieci kontynentalnej z morskimi instalacjami produkcyjnymi ADNOC w ramach strategicznego projektu, który zapewni zrównoważone, odporne i bezpieczne dostawy energii.
Firma Hitachi Energy ogłosiła, że zdobyła duże zamówienie od Samsung C&T Corporation, jednej z największych na świecie firm inżynieryjnych i budowlanych, na połączenie morskich instalacji należących do ADNOC z lądową siecią energetyczną w Abu Dhabi, której właścicielem i operatorem jest Abu Dhabi National Energy Company PJSC (TAQA).
Technologia HVDC Light® firmy Hitachi Energy oraz cyfrowa platforma sterowania MACH™* umożliwią przesyłanie czystszej i bardziej wydajnej energii z sieci lądowej do instalacji produkcyjnych ADNOC, zmniejszając ich emisję gazów cieplarnianych o 35 procent. To innowacyjne rozwiązanie wzmacnia zaangażowanie Hitachi Energy we wspieranie klientów i krajów w dążeniu do przyszłości neutralnej węglowo i pomaga w realizacji inicjatywy Zjednoczonych Emiratów Arabskich „2050 Net-Zero Initiative”.
Łącze HVDC o mocy 3200 megawatów (MW) to dotychczas zdecydowanie najpotężniejsze rozwiązanie HVDC w zakresie zasilania energią elektryczną z lądu w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, jak również pierwsze tego typu poza wodami norweskimi. Odzwierciedla ono sposób, w jaki Hitachi Energy kontynuuje wdrażanie pionierskich technologii w odpowiedzi na rosnące wśród krajowych oraz niezależnych firm naftowych i gazowych zainteresowanie zasilaniem ich przybrzeżnych zakładów produkcyjnych bezemisyjną energią z lądowych sieci energetycznych.
‒ Jesteśmy dumni, że możemy pomóc Abu Dhabi i ADNOC w poczynieniu znaczących postępów na drodze do realizacji ambicji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku - powiedział Claudio Facchin, CEO Hitachi Energy. ‒ Hitachi Energy jest orędownikiem pilnej transformacji energetycznej i to duże zamówienie potwierdza, że jesteśmy partnerem, do którego warto zwracać się, aby rozwijać i wdrażać technologie sprawiające, że światowy system energetyczny staje się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny.
‒ Hitachi Energy to zaufany partner, który wnosi solidne globalne kompetencje oraz dobre wzorce w zakresie współpracy i innowacji ‒ powiedział SH Kim, dyrektor ds. zamówień w Samsung C&T Corporation. ‒ Razem będziemy dostarczać firmie ADNOC pionierskie technologie, które sprawdzają się w tak dużych projektach HVDC. Cały projekt będzie obejmował dwa łącza HVDC, które połączą z lądową siecią energetyczną dwa klastry podmorskich zakładów produkcyjnych z sektora ropy naftowej i gazu ziemnego na odcinku 140 kilometrów.
Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe, które będą konwertować prąd zmienny na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcą go na prąd zmienny do wykorzystania w morskich systemach energetycznych. Technologia HVDC zostanie dostarczona przez globalne centra kompetencyjne Hitachi Energy. Zamówienie obejmuje również badania systemowe, projektowanie dostawę, nadzór nad instalacją i uruchomienie. Jako preferowany partner, Hitachi Energy będzie wspierać klientów w ramach długoterminowej umowy serwisowej, aby zapewnić dostępność i niezawodność systemu przez długi cykl eksploatacji łączy HVDC.
HVDC Light to technologia przekształcania napięcia, której pionierem jest Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych, integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie, dostarczania większej ilości energii do zatłoczonych centrów miast, łączenia sieci asynchronicznych działających z różnymi częstotliwościami oraz zasilania z lądu.
Cechami wyróżniającymi HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe (co jest niezwykle ważne w aplikacjach, gdzie przestrzeń ma znaczenie krytyczne, takich jak morskie elektrownie wiatrowe, morskie zakłady produkcyjne i zasilanie centrów miast), bardzo niskie straty elektryczne oraz zdolność do black-startu w celu przywrócenia zasilania po awarii sieci.
Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC Classic oraz ponad 70 procent światowych projektów HVDC z przekształceniem źródeł napięcia.
Uwagi:
*Modular Advanced Control for HVDC (MACH™)
O Hitachi Energy
Hitachi Energy jest światowym liderem technologicznym, który dąży do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich. Obsługujemy klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu i infrastruktury, oferując innowacyjne rozwiązania i usługi w całym łańcuchu wartości. Wspólnie z klientami i partnerami tworzymy pionierskie technologie i umożliwiamy cyfryzację niezbędną do przyspieszenia procesu transformacji energetycznej w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Udoskonalamy światowy system energetyczny tak, aby stał się bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny, równoważąc jednocześnie korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Hitachi Energy może poszczycić się udokumentowanym doświadczeniem i niezrównaną bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach. Nasza siedziba główna znajduje się w Szwajcarii, a w 90 krajach zatrudniamy około 38 000 osób, generując obroty o wartości około 10 mld USD.
https://www.hitachienergy.com
https://www.linkedin.com/company/hitachienergy
https://twitter.com/HitachiEnergy
Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów
Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów
AkzoNobel inwestuje w nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.