Hitachi Energy pomaga zrobić ogromny krok w transformacji energetycznej Niemiec
System HVDC Light® pozwoli przesyłać ogromne ilości energii odnawialnej dla nawet 5 milionów gospodarstw domowych i pomoże Niemcom osiągnąć cel neutralności węglowej do 2045 r.
Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła, że otrzymała duże zamówienie od TenneT i TransnetBW, dwóch z czterech niemieckich operatorów systemu przesyłowego, na dostawę rozwiązania przesyłowego dla wysokonapięciowego połączenia prądem stałym (HVDC) SuedLink DC4, biegnącego między północą a południem kraju.
SuedLink DC4 to jeden z najważniejszych projektów dotyczących sieci energetycznej i transformacji energetycznej w Niemczech, który umożliwi zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i pomoże krajowi osiągnąć neutralność węglową do 2045 r.*1
Wykorzystując technologię HVDC Light® firmy Hitachi Energy, SuedLink DC4 będzie przesyłać do 2000 megawatów bezemisyjnej energii elektrycznej o napięciu ±525 kilowoltów, co wystarczy do zasilenia 5 milionów niemieckich gospodarstw domowych.*2 Połączenie zostanie poprowadzone pod ziemią na odległość 550 kilometrów i w razie potrzeby będzie efektywnie przesyłać energię wiatrową z północy na przemysłowe południe lub alternatywnie – energię słoneczną z południa na północ.
– Jesteśmy dumni, że możemy odegrać kluczową rolę w tej bardzo ważnej inwestycji w procesie przechodzenia Niemiec na energię odnawialną i neutralność węglową – mówi Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – HVDC Light to technologia umożliwiająca transfer energii odnawialnej na dużą skalę, zarówno na lądzie, jak i na morzu.
– SuedLink będzie stanowił fundament transformacji energetycznej w Niemczech. Wraz z przyznaniem Hitachi Energy zamówienia na system wysokiego napięcia prądu stałego dla DC4, zmierzamy w kierunku realizacji tego ważnego połączenia energetycznego – mówi Tim Meyerjürgens, Chief Operations Officer w TenneT.
Hitachi Energy dostarczy stację przekształtnikową HVDC Light na każdy kraniec SuedLink DC4, aby przekształcić prąd zmienny z sieci przesyłowej na prąd stały w celu dostarczenia go przez łącze i z powrotem na prąd zmienny w celu przesłania go do sieci odbiorczej. Kontrakt obejmuje trzy stacje sekcji kablowych w celu przyspieszenia wykrywania usterek w łączu.
W ramach swojego długoterminowego zaangażowania w transformację energetyczną Niemiec, w ostatnim czasie firma Hitachi Energy zdobyła lub zrealizowała zamówienia na rozwiązania integrujące duże ilości energii odnawialnej.*3 Obejmują one stacje przekształtnikowe dla połączenia HVDC NordLink*4 między Niemcami a Norwegią, stacje przekształtnikowe dla połączenia 900-megawatowej morskiej farmy wiatrowej DolWin5 na niemieckim Morzu Północnym, rozwiązanie dla sieci kombinowanej Kriegers Flak, które łączy niemiecką sieć energetyczną z dwiema morskimi farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Danii, a także rozwiązania wspierające jakość energii, które umożliwiają przepływ większej ilości energii odnawialnej z północy na południe Niemiec.
Uwagi:
Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtnikowych transformatorów mocy i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz systemu, projektowania, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.
HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i niezwykle niskie straty elektryczne.
Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.
Przypisy
*1 Generationenvertrag für das Klima
*2 Suedlink - TenneT
*3 Hitachi Energy HVDC projects in Germany
*4 NordLink
*5 Modular Advanced Control for HVDC (MACH™)

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.