Hitachi Energy połączy największą na świecie farmę wiatrową
Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.
Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2
Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.
Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.
– Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.
– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.
Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.
Uwagi:
Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrzukładowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.
HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.
Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.
*1 O Hornsea 3
*2 Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego (British Energy Security Strategy - BESS) – morska energetyka wiatrowa
*3 Informacja prasowa nt. Hornsea 1
*4 Informacja prasowa nt. Hornsea 2
*5 Informacja prasowa nt. partnerstwa z Aibel
*6 Zaawansowany system sterowania dla HVDC (MACH™)
Strona internetowa dot. technologii HVDC:
https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/hvdc
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów
Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.