Komunikaty PR

Hitachi Energy połączy największą na świecie farmę wiatrową

2022-07-29  |  10:10
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.4 MB )

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2

Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.

Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.

Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.

– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.

Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.

Uwagi:

Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrzukładowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.

HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.

Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.

 

*1 O Hornsea 3

*2 Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego (British Energy Security Strategy - BESS) – morska energetyka wiatrowa

*3 Informacja prasowa nt. Hornsea 1

*4 Informacja prasowa nt. Hornsea 2

*5 Informacja prasowa nt. partnerstwa z Aibel

*6 Zaawansowany system sterowania dla HVDC (MACH™)

 

Strona internetowa dot. technologii HVDC:

https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/hvdc

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł Biuro prasowe
2024-04-22 | 01:00

Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł

Na początku kwietnia Solplanet ruszył z programem cashbacku dla instalatorów swoich falowników. Promocja dotyczy trzech serii przeznaczonych do instalacji domowych, biznesowych
Energetyka Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności
2024-03-28 | 09:00

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety to powszechne tematy, które kraje rozwinięte uważają za absolutną konieczność. Ograniczenie emisji gazów
Energetyka Schneider Electric i NVIDIA tworzą projekty centrów danych AI
2024-03-27 | 01:00

Schneider Electric i NVIDIA tworzą projekty centrów danych AI

Schneider Electric połączy swoje doświadczenie w zakresie infrastruktury centrów danych z zaawansowanymi technologiami AI firmy NVIDIA, aby zaprezentować pierwsze publicznie dostępne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Ochrona środowiska

Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie. Za tym idą rekordowe zjawiska klimatyczne

Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.