Hitachi Energy połączy największą na świecie farmę wiatrową
Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.
Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2
Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.
Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.
– Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.
– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.
Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.
Uwagi:
Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrzukładowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.
HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.
Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.
*1 O Hornsea 3
*2 Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego (British Energy Security Strategy - BESS) – morska energetyka wiatrowa
*3 Informacja prasowa nt. Hornsea 1
*4 Informacja prasowa nt. Hornsea 2
*5 Informacja prasowa nt. partnerstwa z Aibel
*6 Zaawansowany system sterowania dla HVDC (MACH™)
Strona internetowa dot. technologii HVDC:
https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/hvdc

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.