Fotowoltaika: sposób na ucieczkę przed inflacją
Inflacja w Polsce jeszcze dwa lata temu wynosiła ok 3%. Dzisiaj w zastraszającym tempie zbliżamy się do rekordowego poziomu 20%. W związku z tym, coraz więcej Polaków zastanawia się jak zabezpieczyć swój majątek przed malejącą wartością pieniądza i jak zacząć oszczędzać w świetle nieustannie rosnących cen. W dobie drożejących, tradycyjnych instrumentów finansowych warto pomyśleć o alternatywnych sposobach oszczędzania pieniędzy i rozważyć nowe, innowacyjne rozwiązania na ochronę przed inflacją. Jednym z nich jest inwestycja w pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika to nie tylko ekologiczne źródło pozyskiwania energii, ale również sposób na obniżenie rachunków za prąd.
Na początku warto sobie uświadomić czym dokładnie jest fotowoltaika i jakie korzyści długoterminowe może przynieść instalacja pomp ciepła oraz paneli słonecznych. Jest to metoda pozyskiwania energii elektrycznej przy pomocy światła słonecznego. To dziedzina nauki i techniki należąca do Odnawialnych Źródeł Energii. Słońce będące niewyczerpalnym źródłem, gwarantuje dostarczanie energii dożywotnio i stanowi bezpieczne rozwiązanie dla naszego portfela. Inwestycja w instalacje modułów fotowoltaicznych jest niezwykle opłacalna szczególnie w czasach drożejących rachunków za prąd.
Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?
- Polska waluta traci na wartości, a problemy finansowe związane z dużymi kosztami dotykają już większości Polaków. W związku z tym, że w ostatnich miesiącach ceny prądu znacznie wzrosły, panele fotowoltaiczne mogą być odpowiedzią na rosnące rachunki cen energii. Konsumenci, obserwując lawinowy wzrost kosztów życia, nie mają przestrzeni do oszczędzania pieniędzy, a pomysły na inwestycje przestają być z czasem rentowne. Fotowoltaika jako nieliczny sposób inwestowania, zapewnia wysoką stopę zwrotu, która może sięgać nawet do 31 tys. złotych. Obniżenie rachunków za prąd jest odczuwalne już w pierwszym miesiącu korzystania z paneli słonecznych. Zważywszy na dwutorowość myślenia, instalacje te są bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem, ponieważ nie wytwarzają szkodliwych gazów oraz są korzystnym dla naszego portfela sposobem oszczędzania pieniędzy – tłumaczy Mateusz Wróbel, prezes zarządu Supreme Energy.
Ekonomiści przewidują w 2024 roku drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, m.in. ze względu na to, iż ceny nie będą zabezpieczone przez ustawodawcę, co zostało zrobione w 2023 roku.
- Chcąc zawalczyć o bezpieczną finansowo przyszłość i uciec tym samym od rosnącej nieustająco inflacji, warto zainwestować swój kapitał w system odnawialnych źródeł energii. Zamontowanie instalacji paneli fotowoltaicznych początkowo wiąże się z wyłożeniem pewnej kwoty, jednak w obecnych czasach cen energii elektrycznej, cała suma zwraca się już w przeciągu 6-8 lat. Zważywszy na to, że później bazujemy tylko na czerpaniu energii z naturalnego źródła, to po tym czasie korzystanie z energii elektrycznej jest zupełnie darmowe - dodaje Jan Zając, członek zarządu Supreme Energy.
Warto wziąć pod uwagę fakt, iż panele fotowoltaiczne są uznawane za urządzenia niskoemisyjne. Wynika to z tego, że dzięki swojej budowie i ekologicznemu założeniu, nie produkują dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, produkcja energii elektrycznej, nie wymaga korzystania z surowców w postaci węgla. Instalacje fotowoltaiczne w trakcie całego procesu wytwarzania energii nie generują odpadów, co ma pozytywny wpływ na czystość gleby i powietrza.
- Panele fotowoltaiczne są skutecznym sposobem by częściowo uniezależnić się od rosnących cen energii, ponieważ w tym przypadku naszym tzw. paliwem jest słońce, które jest niewyczerpalnym źródłem energii, a w dodatku jest bezpłatne – twierdzi Paweł Zielonka, członek zarządu Supreme Energy.
W tym roku w ramach programu „Mój Prąd” dopłaty do paneli są wyższe, a wnioski można wkładać jedynie do 31 marca br. W ramach programu można uzyskać dotację w wysokości nawet 50% kosztów.
Supreme Energy – jeden z najszybciej rozwijających się start upów na rynku OZE. Istnieje na rynku od dwóch lat i współpracuje z ponad 180 handlowcami, zatrudnia ponad 30 pracowników biurowych, a jej wartość jest wyceniana na kilkanaście milionów złotych. Jeszcze w tym roku planowana jest ekspansja na rynki zagraniczne.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.