Komunikaty PR

Dekada stołecznych mikroinstalacji i stałe zainteresowanie OZE

2024-03-24  |  09:00

Stoen Operator, w dziesięciolecie pierwszego przyłączenia mikroinstalacji do swojej sieci, podsumowuje wyniki za 2023 rok związane z przyłączeniami fotowoltaiki i magazynów energii. Dane pokazują rosnącą tendencję wprowadzania tych rozwiązań oraz wciąż utrzymujące się zainteresowanie Polaków alternatywnymi źródłami energii.

Domowe PV-ki nadal popularne

Mimo nieznacznego spadku dynamiki na rynku instalacji produkujących energię ze słońca, ubiegły rok ponownie był rekordowy jeśli chodzi o obszar OZE. Jak podał Instytut Fraunhofera aż 26% polskiej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku pochodziło ze źródeł odnawialnych[1].

Według informacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na koniec listopada 2023 łączna liczba wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych przez operatorów sieci dystrybucyjnych wyniosła ponad 1,378 milionów Sumaryczna moc tych rozwiązań sięgnęła poziomu 10,86 GW. Październik i listopad 2023 pokazały wzrost liczby przyłączeń w porównaniu do poprzedniego półrocza[2].

10 lat doświadczenia w przyłączeniach warszawskiego operatora

Wyniki PTPiREE potwierdzają także podsumowania przyłączeń spółki Stoen Operator, która działa na terenie Warszawy i sąsiednich gmin. Wskazują one, że w 2023 roku do stołecznej sieci przyłączono 2016 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 26,56 MW. Całkowita moc wszystkich 15 521 systemów fotowoltaicznych w sieci warszawskiego operatora (mikroinstalacji i źródeł komercyjnych) na koniec 2023 roku wynosiła 139,52 MW. Aż 15 510 sztuk z tej liczby stanowią mikroinstalacje o łącznej mocy 133,13 MW.

-  Warto zauważyć, że pierwszą mikroinstalację przyłączyliśmy 10 lat temu. Wówczas były to pojedyncze instalacje o średniej mocy ok. 5 kW. Na koniec 2023 r. średnia moc to już ponad 13 kW na jedną mikroinstalację, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tym typem źródeł. Obecnie obserwujemy zniżkową tendencję popularności rozwiązań fotowoltaicznych na stołecznym rynku, ale nasze wyniki dotyczące przyłączeń instalacji są nadal na wysokim poziomie. Według danych za 2023 rok ta liczba wzrosła o 13%, a moc nowych mikroinstalacji w naszej sieci jest o 25% wyższa w porównaniu z rokiem 2022. Co ważne, prawie wszystkie przyłączenia mikroinstalacji na naszym terenie realizowane są w trybie zgłoszenia  - mówi Grzegorz Powązka, kierownik usług operatorskich Stoen Operator.

Magazyny energii kluczem do zwiększania elastyczności sieci

Oprócz źródeł odnawialnych warszawski operator w ubiegłym roku przyłączył do swojej infrastruktury sieciowej także 276 magazynów energii współpracujących z mikroinstalacjami. Ich łączna moc wynosi 1,59 MW. Na koniec 2023 roku do sieci stołecznego OSD przyłączonych było łącznie 310 magazynów o łącznej mocy 1,76 MW.

- Magazyny energii to nadal rozwijający się, choć zyskujący na uwadze obszar krajowej energetyki. Umożliwiają gromadzenie nadmiaru energii w okresach niskiego popytu i uwalnianie jej w okresach zapotrzebowania. To technologia, która pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i elastyczności systemu elektroenergetycznego. Z pewnością jest kluczowa dla przyspieszenia efektywnej zielonej transformacji - dodaje Sławomir Osuchowski, menedżer ds. usług dystrybucyjnych Stoen Operator.

Droga do zielonej energii ze wsparciem

Zwiększająca się liczba mikroinstalacji i magazynów energii to m.in. efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Stoen Operator przewiduje, że trend ten będzie się utrzymywać w kolejnych latach, a rozwój magazynów energii przyczyni się do zwiększenia stabilności sieci energetycznej. Ich rosnąca popularność powinna wesprzeć także powstawanie lokalnych wspólnot energetycznych i dodatkowo zachęcić prosumentów do inwestowania w zielone technologie.

 

 


[1] https://energetyka24.com/oze/analizy-i-komentarze/transformacja-juz-tu-jest-polskie-oze-z-rekordowym-udzialem-w-miksie-analiza

 

[2] Mikroinstalacje w Polsce (ptpiree.pl)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną! Biuro prasowe
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

Prawo

Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.