Komunikaty PR

Dekada stołecznych mikroinstalacji i stałe zainteresowanie OZE

2024-03-24  |  09:00

Stoen Operator, w dziesięciolecie pierwszego przyłączenia mikroinstalacji do swojej sieci, podsumowuje wyniki za 2023 rok związane z przyłączeniami fotowoltaiki i magazynów energii. Dane pokazują rosnącą tendencję wprowadzania tych rozwiązań oraz wciąż utrzymujące się zainteresowanie Polaków alternatywnymi źródłami energii.

Domowe PV-ki nadal popularne

Mimo nieznacznego spadku dynamiki na rynku instalacji produkujących energię ze słońca, ubiegły rok ponownie był rekordowy jeśli chodzi o obszar OZE. Jak podał Instytut Fraunhofera aż 26% polskiej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku pochodziło ze źródeł odnawialnych[1].

Według informacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na koniec listopada 2023 łączna liczba wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych przez operatorów sieci dystrybucyjnych wyniosła ponad 1,378 milionów Sumaryczna moc tych rozwiązań sięgnęła poziomu 10,86 GW. Październik i listopad 2023 pokazały wzrost liczby przyłączeń w porównaniu do poprzedniego półrocza[2].

10 lat doświadczenia w przyłączeniach warszawskiego operatora

Wyniki PTPiREE potwierdzają także podsumowania przyłączeń spółki Stoen Operator, która działa na terenie Warszawy i sąsiednich gmin. Wskazują one, że w 2023 roku do stołecznej sieci przyłączono 2016 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 26,56 MW. Całkowita moc wszystkich 15 521 systemów fotowoltaicznych w sieci warszawskiego operatora (mikroinstalacji i źródeł komercyjnych) na koniec 2023 roku wynosiła 139,52 MW. Aż 15 510 sztuk z tej liczby stanowią mikroinstalacje o łącznej mocy 133,13 MW.

-  Warto zauważyć, że pierwszą mikroinstalację przyłączyliśmy 10 lat temu. Wówczas były to pojedyncze instalacje o średniej mocy ok. 5 kW. Na koniec 2023 r. średnia moc to już ponad 13 kW na jedną mikroinstalację, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tym typem źródeł. Obecnie obserwujemy zniżkową tendencję popularności rozwiązań fotowoltaicznych na stołecznym rynku, ale nasze wyniki dotyczące przyłączeń instalacji są nadal na wysokim poziomie. Według danych za 2023 rok ta liczba wzrosła o 13%, a moc nowych mikroinstalacji w naszej sieci jest o 25% wyższa w porównaniu z rokiem 2022. Co ważne, prawie wszystkie przyłączenia mikroinstalacji na naszym terenie realizowane są w trybie zgłoszenia  - mówi Grzegorz Powązka, kierownik usług operatorskich Stoen Operator.

Magazyny energii kluczem do zwiększania elastyczności sieci

Oprócz źródeł odnawialnych warszawski operator w ubiegłym roku przyłączył do swojej infrastruktury sieciowej także 276 magazynów energii współpracujących z mikroinstalacjami. Ich łączna moc wynosi 1,59 MW. Na koniec 2023 roku do sieci stołecznego OSD przyłączonych było łącznie 310 magazynów o łącznej mocy 1,76 MW.

- Magazyny energii to nadal rozwijający się, choć zyskujący na uwadze obszar krajowej energetyki. Umożliwiają gromadzenie nadmiaru energii w okresach niskiego popytu i uwalnianie jej w okresach zapotrzebowania. To technologia, która pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i elastyczności systemu elektroenergetycznego. Z pewnością jest kluczowa dla przyspieszenia efektywnej zielonej transformacji - dodaje Sławomir Osuchowski, menedżer ds. usług dystrybucyjnych Stoen Operator.

Droga do zielonej energii ze wsparciem

Zwiększająca się liczba mikroinstalacji i magazynów energii to m.in. efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Stoen Operator przewiduje, że trend ten będzie się utrzymywać w kolejnych latach, a rozwój magazynów energii przyczyni się do zwiększenia stabilności sieci energetycznej. Ich rosnąca popularność powinna wesprzeć także powstawanie lokalnych wspólnot energetycznych i dodatkowo zachęcić prosumentów do inwestowania w zielone technologie.

 

 


[1] https://energetyka24.com/oze/analizy-i-komentarze/transformacja-juz-tu-jest-polskie-oze-z-rekordowym-udzialem-w-miksie-analiza

 

[2] Mikroinstalacje w Polsce (ptpiree.pl)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować? Biuro prasowe
2024-04-24 | 11:05

Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w
Energetyka Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł
2024-04-22 | 01:00

Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł

Na początku kwietnia Solplanet ruszył z programem cashbacku dla instalatorów swoich falowników. Promocja dotyczy trzech serii przeznaczonych do instalacji domowych, biznesowych
Energetyka Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności
2024-03-28 | 09:00

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety to powszechne tematy, które kraje rozwinięte uważają za absolutną konieczność. Ograniczenie emisji gazów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.