Komunikaty PR

BEZPIECZNE SUPERBATERIE, DZIĘKI KTÓRYM NAŁADUJESZ SMARTFON W MNIEJ NIŻ 15 MINUT

2022-06-09  |  11:10
Biuro prasowe

Baterie, które działają dwa razy dłużej, a ich ładowanie zajmuje mniej niż 15 minut, powstaną w fabryce w Rzeszowie. Dzięki wsparciu inwestorów już w 2023 roku będą mogły być montowane w elektronice bez ryzyka wzrostu jej ceny.

Zapomnij o ładowaniu!

The Batteries to pierwsza na świecie firma, która rozgryzła problem masowej produkcji superbaterii. Polski startup już w przyszłym roku zbuduje w Rzeszowie fabrykę umożliwiającą nisko-kosztową produkcję bezpiecznych i ekologicznych baterii ze stałym elektrolitem (ang. solid state) do masowych zastosowań IoT, takich jak czujniki przemysłowe, smartwatche, przenośne urządzenia medyczne, drony a z czasem smartfony. Baterie TFB (Thin Film Solid State Batteries) zastąpią tradycyjne baterie litowo-jonowe, a dzięki ich wykorzystaniu, znacznemu skróceniu ulegnie czas ładowania urządzeń, wydłuży się efektywność ich pracy oraz żywotności. Naładowanie smartfona zajmie do 15 minut, a bateria będzie działać 2 razy dłużej - nie będziemy wyrzucać telefonu po 2 latach, gdy bateria zacznie zawodzić. To spowoduje, że urządzenia elektroniczne masowego użytku staną się oszczędniejsze i bardziej ekologiczne. Pomysłodawcy technologii zwracają również uwagę na bezpieczeństwo nowych baterii, które nie będą już wybuchać.

Twórcy są pewni swojej technologii - w ubiegłym roku skuteczność ich produktu potwierdzili eksperci z Cambridge, nazywając go rewolucjonizującym rynek baterii elektroniki użytkowej. Teraz również przykuli uwagę inwestorów, którzy przeznaczyli na jej wdrożenie 35 milionów złotych. To dzięki pieniądzom, m.in. funduszu Aper Ventures, pierwsze baterie wyprodukowane w Rzeszowie, trafią na światowy rynek już w 2023 roku. Środki pozyskane od inwestorów zostaną również przeznaczone na rozbudowanie zespołu inżynierów, odpowiedzialnych za dalszy rozwój przełomowej technologii.

Nasz produkt posiada bardzo szerokie zastosowanie o globalnym potencjale. Wierzymy, że w ciągu następnych lat każdy z nas, używając elektroniki, będzie miał w swoim urządzeniu naszą baterię. Jednocześnie udowadniamy, że nasza technologia pozwala na masową skalę produkować bezpieczne baterie, które są (w zależności od użycia) nawet 10-200 razy tańsze niż innych firm.  - komentuje Jacek Błoński, Przewodniczący Rady Nadzorczej The Batteries

Startup znad Wisły z rewolucją na skalę światową

Kiedy konsumenckie baterie litowo-jonowe zadebiutowały w latach 90., były rewolucyjne: ładowały się w ciągu kilku godzin lub krócej i sprawiały, że ówczesne komputery i telefony stały naprawdę przenośne. Ale trzy dekady później rynek akumulatorów wciąż zmaga się z wyzwaniem stworzenia superbaterii o lepszej wydajności i żywotności. Naukowcy którzy do tej pory byli w stanie testować w warunkach laboratoryjnych stanęli oko w oko z rzeczywistością. Ceny produkcji energii poszybowały w górę, a zmiany klimatyczne przyspieszyły wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększając zapotrzebowanie na superbaterie.

Baterie ze stałym elektrolitem są znacznie mniejsze i gromadzą więcej energii przy zachowaniu obecnych rozmiarów niż znane od lat 70. odpowiedniki z płynnym elektrolitem. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo - stałe elektrolity znacznie rzadziej wybuchają a skomplikowana infrastruktura do chłodzenia nie jest potrzebna. Dzięki temu można je także zastosować tam, gdzie bezpieczeństwo i odpowiednia temperatura pracy są kluczowe, na przykład w sprzętach medycznych czy we wszczepialnych w ludzkie ciało urządzeniach, takich jak rozruszniki i pompy insulinowe. Do tej pory główną przeszkodą w stosowaniu rozwiązań solid state był wysoki koszt i skomplikowany proces produkcji. Najnowocześniejsza tego typu bateria do smartfona kosztuje obecnie ponad €100. Rzeszowski zespół skupił się na zmniejszeniu tego kosztu do zaledwie kilku euro - niewiele więcej niż baterii znanych z obecnych telefonów.

The Batteries rozwija rewolucyjną technologię nisko-kosztowej produkcji baterii cienkowarstwowych ze stałym elektrolitem (eng. thin film solid state batteries, dalej: TFB), dla IoT, jak czujniki przemysłowe, smartwatche,, drony, hulajnogi oraz z czasem smartfony. Baterie TFB to następczynie tradycyjnych baterii litowo - jonowych o dwukrotnie wyższej pojemność, umożliwiające kilkukrotnie krótszy czas ładowania i wyższy stopień bezpieczeństwa, ze względu na większą tolerancję temperatur. Dzięki ich zastosowaniu, przeciętny smartfon do pełna ładuje się w niespełna 10 - 15 minut i działa 2x dłużej na jednym ładowaniu, przy zachowaniu wyższej żywotności baterii (nawet 10 tys. cykli w porównaniu do 0,5-1 tys. cykli w tradycyjnych bateriach).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji Biuro prasowe
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów
2024-11-20 | 13:56

Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów

Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez obniżenie zużycia paliwa, poprawa efektywności energetycznej oraz redukcja kosztów eksploatacyjnych – oto wyzwania, które
Energetyka Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów
2024-11-12 | 08:30

Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów

Wysokie koszty energii i zaostrzające się wymagania prawne sprawiają, że wybór efektywnych i ekologicznych technologii odpylania staje się kluczowy dla firm. Już od 1 stycznia 2025

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.