Komunikaty PR

Badania o spalaniu biomasy, które nie sprawdzą się w polskich realiach

2023-10-18  |  10:00
Biuro prasowe

W świetle ostatnich doniesień dotyczących wpływu spalania drewna w kominkach na zwiększenie ryzyko nowotworów u kobiet oficjalne oświadczenie wydało Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”. Według organizacji przytaczane w polskich mediach badania pod hasłem Sister Study, opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Direct, są niesłusznie wykorzystywane jako materiał źródłowy doniesień o szkodliwości ogrzewania biomasą w warunkach europejskich, w tym polskich.

 

Przytaczane badanie wskazuje na potencjalne ryzyko wzrostu zachorowań na raka płuc u kobiet. Badania te były przeprowadzone na grupie 50 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych i Porto Rico. Jak wskazują jego wyniki, kobiety spędzające średnio 30 dni w roku w pomieszczeniach, w których pali się drewnem (w tamtych warunkach), wykazują prawie 70% wyższe ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z osobami, nienarażonymi na takie warunki.

 

- Należy jednak podkreślić, że badanie to jest badaniem statystycznym, przeprowadzonym na rynku amerykańskim i Porto Rico. Technologia urządzeń oraz regulacje dotyczące spalania drewna różnią się w znaczący sposób od warunków w Europie, w tym w Polsce, od tych panujących w USA. W amerykańskich realiach mamy do czynienia z kominkami otwartymi, które w naszym kraju nie występują lub kotłami i piecykami, które są pozanormatywne i nieefektywne w ogrzewaniu pomieszczeń – mówi Dariusz Marciniak z OSKP i grupy Drewno Pozytywna Energia.

 

W kontekście opublikowanych badań w Science Direct warto odnotować przeprowadzone w Polsce w 2022 roku badania w warunkach rzeczywistych, które zostały zlecone firmie Hajduk przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (obecnie Instytut Technologii Paliw i Energii) – nr ewidencyjny IChPW 47/2022. Wyniki tych badań jednoznacznie wskazały, że emisja BaP (benzo(a)pirenu) z kominka jest o aż 98,3% niższa niż przewidywał wskaźnik EMEP, który również był brany pod uwagę w badaniach przeprowadzonych w ramach Sister Study, i aż o 99% niższa od wartości z KOBiZE.

 

Sami autorzy badania stwierdzają, że nowoczesne kominki spełniające wymagania EPA eliminują do minimum  ryzyko  pozanormatywnych zachorowań na raka. Dlatego też stowarzyszenie OSKP postuluje o dofinansowanie wymian kominków na spełniających wymogi Ekoprojektu.

 

- W Europie problem zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem domów za pomocą kominów i piecy został rozwiązany poprzez wprowadzenie regulacji mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu ogrzewania drewna na środowisko i zdrowie użytkowników. Kominki w Polsce są zgodne z normami i bezpieczne w użytkowaniu. Już od 2010 roku stosuje się urządzenia, których normy są zbliżone do obecnie obowiązującego Ekoprojektu. Użytkownicy kominków nie mają powodów do niepokoju – zapewnia Dariusz Marciniak.

 

Jak czytamy w oświadczeniu OSKP, przedstawianie wyników badania przeprowadzonego na warunkach amerykańskich jako odnoszące się do sytuacji w Polsce lub Europie jest nieadekwatne i może wprowadzać w błąd opinię publiczną. Ostrzeganie i niepokojenie użytkowników kominków w Polsce czy w Unii Europejskiej nie jest uzasadnione w kontekście obowiązujących norm i regulacji.

 

Stowarzyszenie OSKP postuluje rozwagę i rzetelność w przekazywaniu informacji dotyczących spalania drewna w kominkach i piecach, aby uniknąć zbędnych niepokojów i dezinformacji wśród użytkowników kominków. Pragniemy podkreślić, że ekologiczne i bezpieczne rozwiązania dotyczące spalania drewna w kominkach są dostępne i stosowane w Polsce, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników i ochronę środowiska.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-02 | 13:00

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy

Transformacja energetyczna: konieczność, nie opcja Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko reakcja na zmieniające się regulacje unijne, ale również strategiczna decyzja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa
Energetyka SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
2024-11-29 | 09:00

SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE

Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu
Energetyka Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
2024-11-26 | 16:30

Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności fotowoltaika, przeżywa prawdziwy rozkwit. Moc instalacji PV w Polsce na koniec września 2024 r. wyniosła prawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.