Komunikaty PR

Badania o spalaniu biomasy, które nie sprawdzą się w polskich realiach

2023-10-18  |  10:00
Biuro prasowe

W świetle ostatnich doniesień dotyczących wpływu spalania drewna w kominkach na zwiększenie ryzyko nowotworów u kobiet oficjalne oświadczenie wydało Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”. Według organizacji przytaczane w polskich mediach badania pod hasłem Sister Study, opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Direct, są niesłusznie wykorzystywane jako materiał źródłowy doniesień o szkodliwości ogrzewania biomasą w warunkach europejskich, w tym polskich.

 

Przytaczane badanie wskazuje na potencjalne ryzyko wzrostu zachorowań na raka płuc u kobiet. Badania te były przeprowadzone na grupie 50 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych i Porto Rico. Jak wskazują jego wyniki, kobiety spędzające średnio 30 dni w roku w pomieszczeniach, w których pali się drewnem (w tamtych warunkach), wykazują prawie 70% wyższe ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z osobami, nienarażonymi na takie warunki.

 

- Należy jednak podkreślić, że badanie to jest badaniem statystycznym, przeprowadzonym na rynku amerykańskim i Porto Rico. Technologia urządzeń oraz regulacje dotyczące spalania drewna różnią się w znaczący sposób od warunków w Europie, w tym w Polsce, od tych panujących w USA. W amerykańskich realiach mamy do czynienia z kominkami otwartymi, które w naszym kraju nie występują lub kotłami i piecykami, które są pozanormatywne i nieefektywne w ogrzewaniu pomieszczeń – mówi Dariusz Marciniak z OSKP i grupy Drewno Pozytywna Energia.

 

W kontekście opublikowanych badań w Science Direct warto odnotować przeprowadzone w Polsce w 2022 roku badania w warunkach rzeczywistych, które zostały zlecone firmie Hajduk przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (obecnie Instytut Technologii Paliw i Energii) – nr ewidencyjny IChPW 47/2022. Wyniki tych badań jednoznacznie wskazały, że emisja BaP (benzo(a)pirenu) z kominka jest o aż 98,3% niższa niż przewidywał wskaźnik EMEP, który również był brany pod uwagę w badaniach przeprowadzonych w ramach Sister Study, i aż o 99% niższa od wartości z KOBiZE.

 

Sami autorzy badania stwierdzają, że nowoczesne kominki spełniające wymagania EPA eliminują do minimum  ryzyko  pozanormatywnych zachorowań na raka. Dlatego też stowarzyszenie OSKP postuluje o dofinansowanie wymian kominków na spełniających wymogi Ekoprojektu.

 

- W Europie problem zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem domów za pomocą kominów i piecy został rozwiązany poprzez wprowadzenie regulacji mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu ogrzewania drewna na środowisko i zdrowie użytkowników. Kominki w Polsce są zgodne z normami i bezpieczne w użytkowaniu. Już od 2010 roku stosuje się urządzenia, których normy są zbliżone do obecnie obowiązującego Ekoprojektu. Użytkownicy kominków nie mają powodów do niepokoju – zapewnia Dariusz Marciniak.

 

Jak czytamy w oświadczeniu OSKP, przedstawianie wyników badania przeprowadzonego na warunkach amerykańskich jako odnoszące się do sytuacji w Polsce lub Europie jest nieadekwatne i może wprowadzać w błąd opinię publiczną. Ostrzeganie i niepokojenie użytkowników kominków w Polsce czy w Unii Europejskiej nie jest uzasadnione w kontekście obowiązujących norm i regulacji.

 

Stowarzyszenie OSKP postuluje rozwagę i rzetelność w przekazywaniu informacji dotyczących spalania drewna w kominkach i piecach, aby uniknąć zbędnych niepokojów i dezinformacji wśród użytkowników kominków. Pragniemy podkreślić, że ekologiczne i bezpieczne rozwiązania dotyczące spalania drewna w kominkach są dostępne i stosowane w Polsce, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników i ochronę środowiska.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować? Biuro prasowe
2024-04-24 | 11:05

Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w
Energetyka Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł
2024-04-22 | 01:00

Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł

Na początku kwietnia Solplanet ruszył z programem cashbacku dla instalatorów swoich falowników. Promocja dotyczy trzech serii przeznaczonych do instalacji domowych, biznesowych
Energetyka Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności
2024-03-28 | 09:00

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety to powszechne tematy, które kraje rozwinięte uważają za absolutną konieczność. Ograniczenie emisji gazów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.