Komunikaty PR

Emocje w opiniach internautów o politykach. Kto wzbudzał wstręt, a kto zaufanie?

2021-11-05  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Damian Grimling
Sentimenti

Krzywa 9
60-118 Poznań
kontakt|sentimenti.pl| |kontakt|sentimenti.pl
616248580
sentimenti.pl

O kim w październiku 2021 r. użytkownicy internetu pisali niekorzystnie, a kto zyskał na tle reszty? Dzięki narzędziom do badania emocji możliwe było sprawdzenie tego w zbiorze danych liczącym prawie 700 tys. opinii z całej sieci. Celem głównym analizy było pokazanie skrajności, jeśli chodzi o emocje.

O politykach najczęściej negatywnie. Najbardziej dostało się Kukizowi i Kaczyńskiemu

Badanie natężenia sentymentu w opiniach o politykach w październiku 2021 roku ujawniło, że najbardziej korzystnie na tle pozostałych, wziętych pod lupę polityków, wypadła była premier Beata Szydło. Opinie na jej temat były o 27% mocniej nasycone emocjami pozytywnymi w stosunku do reszty polityków.

Na drugim miejscu pod tym względem uplasował się urzędujący prezydent Andrzej Duda. W jego przypadku odnotowano o 20% większe nasycenie pozytywnymi emocjami w porównaniu do średniej dla wszystkich analizowanych polityków. Na trzecim miejscu, również pozytywnie, zaznaczył się lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Największy ubytek emocji pozytywnych na tle reszty widać było z kolei w przypadku Jarosława Gowina oraz Włodzimierza Czarzastego. Z kolei najbardziej neutralnie pod względem sentymentu (na tle reszty) zaznaczyli się premier Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia.

Nasycenie emocjami negatywnymi było najwyższe w porównaniu do wszystkich badanych polityków w przypadku Pawła Kukiza (+15,1% w porównaniu do pozostałej trzynastki). Kolejne miejsca zajęli prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider PO Donald Tusk.


Beata Szydło i Krzysztof Bosak najkorzystniej na tle reszty

Jeśli chodzi o miejsca dyskusji prowadzonej przez internautów, najmniej korzystnie wypadł Jarosław Kaczyński i to we wszystkich analizowanych źródłach. Krytykowano go najsilniej na Twitterze. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Kukiz, którego najsilniej krytykowano na Facebooku i na portalach informacyjnych. Na trzecim miejscu znalazł się Donald Tusk, który niekorzystnie wypadł na Twitterze oraz w opiniach na YouTube. W tym kanale najbardziej krytykowano również Kaczyńskiego, Tuska, Biedronia i obecnego ministra sprawiedliwości.

Najkorzystniejszy wizerunek w październiku 2021 roku odnotowała Beata Szydło. Opinie zawierające jej nazwisko nasycone były najmocniej pozytywnymi emocjami - głównie za sprawą dyskusji na Twitterze. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku Krzysztofa Bosaka i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Najgorzej na tle reszty polityków wypadli Włodzimierz Czarzasty i Donald Tusk.


Skrajne emocje. Kto wzbudzał najwięcej wstrętu, a kto zaufania?

Jeśli chodzi o natężenie wstrętu w opiniach, najwięcej tej emocji odnotowano w przypadku Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska i Pawła Kukiza. Z kolei natężenie emocji związanej z zaufaniem dominowało w komentarzach na temat byłej premier Beaty Szydło, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, a dalej lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na piątym miejscu pod tym względem znalazł się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Najmniejsze różnice, jeśli chodzi o zaufanie i wstręt w porównaniu do pozostałych polityków, odnotowano w przypadku premiera Mateusza Morawieckiego i Szymona Hołowni, lidera Polska 2050. Obaj namniej różnili się pod wzgledem emocji od średnich wartości dla całej piętnastki.


Metodologia badania

Badanie przeprowadzono z użyciem narzędzia SentiTool, służącego do analizy natężenia sentymentu, emocji i pobudzenia emocjonalnego. Narzędzie analizuje siłę języka i słów używanych przez internautów w komentarzach. Treści poddane analizie pobrano z mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) oraz portali informacyjnych (spod artykułów redakcyjnych).

Badaniem objęto też blogi i fora internetowe. W sumie przez narzędzie przetworzono zamieszczone w sieci w październiku 2021 roku 697 908 wypowiedzi, w których zawarte były nazwiska 15 wybranych polskich polityków.

SentiTool użyty do badania treści to autorskie rozwią…zanie, skonstruowane we współ‚pracy z naukowcami Politechniki Wrocł‚awskiej oraz Instytutu Biologii Doś›wiadczalnej im. M.Nenckiego PAN. Służy do analizy natężenia emocji podstawowych zaproponowanych przez Roberta Plutchika oraz klasyczny model sentymentu ze skalą polaryzacji (pozytywny, negatywny) i pobudzenia emocjonalnego.

Dysponuje największą w kraju i jedną z największych w świecie bazą danych zawierającą ponad 30 tys. słów i zwrotów. Każdy znajdujący się w niej element został emocjonalnie otagowany przynajmniej 50 razy przez biorących udział w badaniu 20 tys. Polaków. Pozwala to na zobrazowanie, jakie potencjalnie emocje i pobudzenie wywołuje treść, na którą trafia w sieci przeciętny Polak, ale też z jaką mocą wypowiadają się internauci na dowolny temat.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Sentimenti
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.