Emitel rozbudował system inteligentnych parkingów w Piasecznie
We współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno Emitel rozbudował system monitorowania miejsc parkingowych w Piasecznie. To kolejny etap projektu, w ramach którego dostępnych jest już ponad 300 miejsc parkingowych monitorowanych z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy (IoT). Projekt został nagrodzony w konkursie Smart City Poland Award 2022 podczas odbywającego się w Łodzi wydarzenia Smart City Expo Poland.
Zakres prac zrealizowanych przez Emitel w Piasecznie obejmował uruchomienie 202 czujników parkingowych na trzech parkingach miejskich – Kościelna, Puławska i Zgoda oraz instalację inteligentnych tablic informacyjnych. W ramach współpracy z UM Piaseczno Emitel uruchomił też system informatyczny do zarządzania projektem. Został on również zintegrowany z działającymi już czujnikami parkingowymi na miejskim parkingu Zgoda, wdrożonych w pierwszym etapie projektu. Łącznie w Piasecznie monitorowanie dostępne jest dla 316 miejsc parkingowych. Czujniki te wykorzystują w swojej pracy dwa systemy detekcji pojazdu na miejscu parkingowym – radarowy oraz magnetyczny.
System monitorowania wolnych miejsc parkingowych został oparty o sieć telekomunikacyjną LoRaWAN, która zapewnia bezprzewodową komunikację dalekiego zasięgu o małej mocy (LPWAN). Czujniki za pomocą protokołu LoRaWAN przesyłają aktualne informacje o zajętości miejsc parkingowych do urządzeń sieci bezprzewodowej Emitel, następnie dane są przekazywane do systemu obsługiwanego przez UM Piaseczno.
- Współpraca z Emitel sprawia, że Gmina Piaseczno staje się prawdziwym Smart City. Dzięki wykorzystaniu technologii zwiększamy wydajność i interaktywność infrastruktury miejskiej - mówi Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. – Naszą ambicją jest, by nasze miasto stawało się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom i mogło w pełni wykorzystać swój potencjał – dodał Daniel Putkiewicz.
Współpraca Emitel z UM Piaseczno zdobyła uznanie kapituły konkursu podczas odbywającego się w dniach 25-26 października w Łodzi Smart City Expo Poland. Emitel za wdrożenie rozwiązań Smart City w Gminie Piaseczno otrzymał I Nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2022 w kategorii „Infrastruktura miejska".
Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach udostępnionej przez Spółkę sieci LoRaWAN samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska i wspierają zarządzanie zasobami miejskimi.
- To nie pierwsza współpraca Emitel z UM Piaseczno w ramach wdrażania rozwiązań z zakresu Smart City. Otwarcie na innowacje ze strony władz miejskich sprawia, że dziś Piaseczno jest miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego Miasta i jest jednym z liderów w tym zakresie w Polsce. Realizacja koncepcji Inteligentnych Miast może stanowić wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych. Niezwykle nas cieszy, że rozwiązania Emitel w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju inteligentnych miast w Polsce - powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk
Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.
Bankowość
Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.