Eksperci opowiedzą o innowacjach w branży kolejowej
Firma Meritus Systemy Informatyczne organizuje seminarium poświęcone tematowi innowacyjnych rozwiązań IT dla branży kolejowej. Wydarzenie zostało przygotowane z myślą o firmach działających w sektorze kolei, które szukają informacji o przełomowych technologiach oraz najnowszych trendach w branży kolejowej. Seminarium odbędzie się 22 września w godzinach 16:00-17:00, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021.
Seminarium odbędzie się pod hasłem „Jak nowe technologie IT mogą zwiększyć bezpieczeństwo kolei, usprawnić zarządzanie taborem i infrastrukturą oraz zwiększyć przepustowość linii kolejowej?”. Do udziału w spotkaniu zaproszono grono wybitnych ekspertów, którzy będą rozmawiać m.in. o przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji czy innowacyjnych technologiach opracowanych przez spółkę Meritus Systemy Informatyczne, czyli systemie GeoTrainAI oraz systemie WMS PINQUARK.
„Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze są kluczowymi technologiami kształtującymi przyszłość branży kolejowej. Dowodem tego jest coraz częstsze wykorzystywanie tych innowacji w rozwiązaniach opracowywanych z myślą o logistyce kolejowej. Dobrymi przykładami są tutaj systemy opracowane przez naszą firmę - GeoTrainAI i WMS PINQUARK” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne – „Celem organizowanego przez nas spotkania jest stworzenie platformy wymiany unikatowych doświadczeń w obszarze wykorzystywania najnowszych technologii IT w branży kolejowej. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą z uczestnikami tegorocznych Targów Kolejowych TRAKO. Jestem przekonany, że seminarium będzie cennym wydarzeniem dla przedstawicieli branży kolejowej. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu” – dodał.
Partnerami wydarzenia są: Google Cloud, OCHK - Operator Chmury Krajowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny oraz Laude Smart Intermodal S.A.
Wydarzenie kierowane jest do kadr zarządzających, osób reprezentujących działy IT, osób odpowiedzialnych za wdrażanie innowacji w spółkach z branży kolejowej i infrastrukturalnej, a także wszystkich gości Targów Kolejowych TRAKO, którzy pragną zdobyć wiedzę o przełomowych rozwiązanych IT oraz kluczowych trendach w branży kolejowej.
Seminarium będzie prowadzone w języku polskim. Wystąpienia gości będą tłumaczone na język angielski oraz niemiecki.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.