Komunikaty PR

Eksperci grupy DPE ostrzegają przed ogrzewaniem mokrym drewnem

2023-01-31  |  19:15
Biuro prasowe
Kontakt
Inga Ryfka
Agencja Face IT

Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/

Palenie drewnem w piecach wróciło do łask. Społeczeństwo do tego sposobu ogrzewania domów zmusiły m.in. wysokie koszty paliw stałych, jak węgiel czy gaz, energia elektryczna, ale również zachęciła edukacja na temat wykorzystania biomasy drzewnej jako OZE. Jak podkreślają stale specjaliści, drewno jest odnawialnym źródłem energii, ale tylko wtedy, gdy zachowane są wszystkie zasady, prowadzące do zerowej emisji CO2. Szczególnie szkodliwe dla nas i środowiska naturalnego jest palenie mokrym drewnem.

Zagrożenie dla całego ekosystemu

Najbardziej niebezpieczne są oczywiście skutki, które wpłyną bezpośrednio na naturę i stan naszego zdrowia. Woda z mokrego drewna osadza się w kominach, przytykając go i gromadząc w sobie niezdrowe dla ludzi i środowiska substancje, takie, jak sadza, lotny popiół czy np. tlenki azotu, mogące doprowadzić do przewlekłego kaszlu, astmy oskrzelowej, a nawet nowotworów. Po ulotnieniu się w dużej ilości z zanieczyszczonego komina osadzą się w także w glebie, atakując żywność. Warto dodać, że najnowsze niektóre urządzenia grzewcze zaprojektowane są tak, by uniemożliwić palenie mokrym drewnem.

Cios dla naszego portfela

Mamy połowę sezonu grzewczego. Zasoby paliw stałych mogą się kończyć i w związku z tym, nieświadomi gospodarze zdecydują się wykorzystywać drewno, które w praktyce nie dość, że jest małokaloryczne i w związku z tym nieekonomiczne, to może wywołać wady w układzie grzewczym i narazić na dodatkowe koszty.

- W środku zimy zapasy drewna mogły się skończyć, a mrozy wracają. Dlatego przestrzegamy przed paleniem mokrym drewnem, nawet z ekonomicznych powodów. Mokre drewno jest o połowę mniej energetyczne niż wysuszone. Powoduje również, że urządzenia, w których się nim pali, wymagają częstszego serwisowania i nie oddają ciepła we właściwy sposób – mówi Wojciech Perek, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Niezbędna edukacja w ogrzewaniu drewnem

Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Rozporządzenia Unii Europejskiej dopuszczają ją w pełni do ogrzewania i promują jako alternatywne źródło energii w czasach niepewności. Warto jednak zaznaczyć, że drewno należy wcześniej przygotować i odpowiednio się z nim obchodzić. W żadnym wypadku palenie mokrym surowcem jest niedopuszczalne.

- Drewno powinno być wysuszone do 20% wilgotności. Najlepiej, by sezonować je już 2 lata wcześniej. Istotny jest również sposób rozpalania – zawsze od góry. To sposób, w którym układamy drewno od największych kawałków drewna u dołu do najmniejszych u góry. Niezbędne jest również posiadanie urządzenia zgodnego z Ekoprojektem, czyli ważnym dla ekologów rozporządzeniem UE, tam, gdzie wyamagją tego uchwały antysmogowe – dodaje Wojciech Perek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia W Galerii Północnej wymienisz surowce na młode drzewka Biuro prasowe
2023-03-22 | 12:00

W Galerii Północnej wymienisz surowce na młode drzewka

Galeria Północna postanowiła przypomnieć warszawiakom o… wadze recyclingu. Już 25 marca będzie można tam wymienić surowce wtórne na sadzonki drzew, które
Ekologia Czym są strefy czystego transportu i miasta niskoemisyjne?
2023-03-16 | 10:45

Czym są strefy czystego transportu i miasta niskoemisyjne?

Jednym wśród wielu działań stopniowo realizowanych w Polsce w celu wsparcia środowiska naturalnego i minimalizacji negatywnego oddziaływania człowieka jest wdrażanie stref czystego
Ekologia Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady
2023-03-03 | 01:00

Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi to nie tylko reklamówki w oceanie, butelki na ulicach czy inne widoczne śmieci. To także miniodpady - granulat, płatki czy nawet

Więcej ważnych informacji

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.