Komunikaty PR

W trosce o ochronę środowiska – badania antysmogowe

2018-01-18  |  09:20
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Świat
Consulting&More

Katowicka 4/9
03-932 Warszawa
paulina.swiat|consultingandmore.pl| |paulina.swiat|consultingandmore.pl
723877096
consultingandmore.pl

Problem zanieczyszczania powietrza w Polsce obecny jest od dłuższego czasu. Patrząc na statystyki, plasujemy się na 24. miejscu na świecie pod względem średniego rocznego stężeniu pyłu PM 2,5. Rząd i samorządy starają się zaradzić sytuacji, m.in. wprowadzając w najbardziej zanieczyszczonych województwach uchwały antysmogowe, zakazując tym samym palenia węglem czy korzystania ze starych kotłów. Rodzi to wiele komplikacji nie tylko dla firm z branży węglowej, ale i dla użytkowników, którzy narażeni są na spore koszty. Coraz więcej firm poszukuje rozwiązań, które przyczynią się do poprawy kondycji środowiska, ale i jakości powietrza. Jedną z nich jest Jawar, który wraz z Cechem Kominiarzy Polskich przeprowadzili badania antysmogowe na swoich kominach.

Polska zanieczyszczona od lat

Zanieczyszczone powietrze w Polsce nie jest tematem nowym. Ten problem widoczny jest już od kilku lat, a jego skala wciąż rośnie. W ostatnim czasie głośniej się o nim zrobiło z powodu wysokich alarmów smogowych, które pojawiły się w większości województw w Polsce. Według najnowszych badań Europejskiej Agencji Środowiska każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, przedwcześnie umiera prawie 43 tysięcy ludzi – dla porównania każdego roku w wypadkach drogowych ginie ok. 3300 osób. Znaczny rozgłos w temacie zanieczyszczenia związany jest również z trendem ochrony środowiska i chęcią poprawienia jego kondycji. W tym celu zaczęły powstawać różnorodne aplikacje do weryfikacji stanu jakości powietrza, natomiast w mediach można śledzić codzienne raporty smogowe. Co jednak zrobić, aby faktycznie przyczynić się do zmniejszenia emisji trujących spalin do atmosfery?

Uchwały antysmogowe – co oznaczają?

Na ratunek przyszły samorządy, które jednogłośnie zgodziły się, że należy w jakiś sposób zaradzić tej, stale pogarszającej się sytuacji. Zaczęły wprowadzać na szeroką skalę uchwały antysmogowe, które wskazują rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaj paliw zakazanych, czyli w czym można spalać i co można spalać. Realizacja uchwały ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza w danym regionie, a tym samym przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców i zapewnić im większy komfort życia. Wprowadzenie uchwał antysmogowych - co to jednak oznacza w praktyce? Na pewno wiele komplikacji zarówno dla producentów paliw stałych, jak i dla użytkowników.

Ochrona środowiska już na etapie budowy domu

O ochronie środowiska, jak i o własnych oszczędnościach, należy myśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to idealny moment na dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania, który nie będzie wiązał się z emisją trujących spalin. – W obliczu wprowadzonych uchwał antysmogowych wybór odpowiedniego kotła czy komina dla wielu osób może okazać się trudnym wyzwaniem. Wynika to  zarówno z sprostania wielu wymaganiom zawartym w uchwale, jak i sporymi kosztami, które takie przedsięwzięcie generuje – tłumaczy dr Paweł Jarzyński, prezes zarządu Jawar. – Z uwagi na rosnące zanieczyszczenie powietrza i coraz częstsze alarmy smogowe wraz z Cechem Kominiarzy Polskich podjęliśmy badania eksperymentalne, mające na celu określenie stężeń zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania drewna, w zależności od zastosowanego systemu kominowego. W ten sposób chcieliśmy sprawdzić, jakie przełożenie na środowisko ma eksploatacja naszych kominów – dodaje dr Paweł Jarzyński.

Badania antysmogowe

Do przeprowadzenia laboratoryjnych badań* zaprojektowane zostało stanowisko badawcze, składające się z czterech kominów systemowych Jawar. W skład zastosowanych systemów wchodziły odpowiednio: pustak keramzytobetonowy, izolacja z wełny mineralnej i rura wykonana z ceramiki izostatycznej. Modele badawcze stanowiły kominy o za małej średnicy (symulujący źle dobrany lub nieczyszczony komin z osadem na ściankach), komin o optymalnej średnicy i komin przewymiarowany, co jest częstym przypadkiem w polskim budownictwie. Części składowe czwartego systemu – Jawar Nord, stanowiły elementy jak w powyższych systemach, jednak dodatkowo pomiędzy izolacją, a pustakiem znajdowała się przestrzeń powietrzna, którą doprowadzano powietrze do paleniska. Systemy kominowe podczas realizacji badań w zależności od ich etapu doposażano w wentylator wyciągowy lub regulatory ciągu.

W ramach badań wykonano również szereg pomiarów, pozwalających określić stężenie emitowanych dymów. Ponadto oszacowano stężenia pyłu w spalinach. Pomiary wykonywane były w zależności od zastosowanego komina i paleniska. Podczas testów w piecach spalano drewno. Wykonano także pomiary parametrów powietrza zewnętrznego. W czasie pomiarów sprawdzano dodatkowo parametry fizykochemiczne spalin, takie jak ich skład, temperatura, prędkość, ciśnienie. Ponadto weryfikowano zmieniające się parametry w przewodzie powietrznym.

Badania antysmogowe – wnioski i analiza

Wyniki naszych badań okazały się zaskakujące. Warunki atmosferyczne, a w szczególności wilgotność powietrza, przełożyły się na wzrost emisji pyłów. Przekrój komina, jak i jego rodzaj, mają bezpośredni wpływ na emisję pyłów. Co więcej, doprowadzenie przewodem kominowym wstępnie podgrzanego powietrza kominem Jawar Nord zmniejsza emisję pyłów – oznacza to zatem, że nasz komin przyczynia się do zmniejszenia smogu. Kluczowe okazało się także, że zastosowanie odpowiednich akcesoriów kominowych naszej firmy (nasad i regulatorów ciągu), dedykowanych do kominów systemowych, ma wpływ na zmniejszenie emitowanych pyłów. Natomiast w kontekście pieców z tzw. czystym spalaniem okazuje się, że ich zastosowanie nie gwarantuje zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w przypadku źle dobranego i eksploatowanego systemu kominowego – tłumaczy dr Paweł Jarzyński.

*Badania eksperymentalne zostały przeprowadzone wraz z Cechem Kominiarzy Polskich, pod kierownictwem dr inż. Krzysztofa Drożdżola.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Dorken wspiera kształcenie przyszłych inżynierów w ramach projektu Glocal Biuro prasowe
2021-03-30 | 07:00

Dorken wspiera kształcenie przyszłych inżynierów w ramach projektu Glocal

Do współpracy przy projekcie Glocal, realizowanego w ramach programu Erasmus+, dołączyła firma Dorken Delta. W ramach działań m.in. zostanie zbudowany pokazowy zielony dach, a
Ekologia Dbaj o planetę wraz z najmłodszymi! Podwójne ekologiczne Tygryski BIO
2021-03-23 | 08:00

Dbaj o planetę wraz z najmłodszymi! Podwójne ekologiczne Tygryski BIO

Chrupki Tygryski są idealną przekąską dla całej rodziny. Już od wielu lat cieszą się sympatią podniebienia zarówno maluchów, jak i ich rodziców. Wyróżniają
Ekologia 10 000 mil morskich na energii odnawialnej i ogniwach paliwowych Toyoty
2021-03-22 | 16:00

10 000 mil morskich na energii odnawialnej i ogniwach paliwowych Toyoty

Międzynarodowy Dzień Wody to dobra okazja, by przyjrzeć się ubiegłorocznym osiągnięciom szczególnego projektu badawczego, realizowanego przez francuski zespół

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Naukowcy stworzyli syntetyczne związki imitujące działanie ludzkich peptydów. Mogą być skuteczne w walce z koronawirusem czy opryszczką [DEPESZA]

Naukowcy wykazali, że sztucznie tworzone peptoidy przeciwwirusowe niszczą otoczki wirusów za pomocą mechanizmu podobnego do tego, który obserwuje się w przypadku naturalnych ludzkich peptydów przeciwwirusowych. Te syntetyczne związki mogą być skuteczne m.in. przeciw koronawirusowi, a także wirusowi opryszczki. Tymczasem w Polsce rozpoczęły się badania kliniczne, które ocenią skuteczność amantadyny w leczeniu choroby COVID-19. – Istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe preparaty przeciwwirusowe – podkreśla dr Gill Diamond z Uniwersytetu w Louisville.

Ekologia

Odnajdywane w Polsce skamieniałości rzucają nowe światło na prastare zwierzęta. Pozwalają też przewidzieć zachowanie środowiska przy zmieniającym się klimacie

W Polsce odnaleziono roślinożernego dinozaura dicynodonta czy jednego z najstarszych na świecie żółwi. Kolejne odkrycia pozwalają poznać świat sprzed setek milionów lat, zwłaszcza że niemal co roku polscy naukowcy poznają kolejne gatunki żyjących dawniej zwierząt. – Badając wymarłe zwierzęta, naukowcy mogą zrozumieć, jak zachowywała się biosfera w takim świecie, który nas czeka w najbliższym czasie – gdy było bardzo gorąco, gdy przesuwały się strefy klimatyczne – mówi dr Mateusz Tałanda z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.