Komunikaty PR

Ekologia: Sukces gdańskich urbanistów na 17 Biennale Architektury 2021 w Wenecji

2021-10-07  |  09:00
Biuro prasowe

Film o projekcie Crunch: https://1drv.ms/v/s!Ak6vnk2kpo84ieIHAFYQU3B_DQ1STw?e=FNUR21

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iehb75zwAT19pw4CEA?e=iKG1Wr

 

Międzynarodowy zespół badawczy, w którego skład wchodzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej, przedstawił wyniki swoich badań na prestiżowym Biennale Architektury w Wenecji – najważniejszym na świecie wydarzeniu środowiska architektów. Projekt CRUNCH ma na celu prognozowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby efektywniej nimi gospodarować w przyszłości. W jego przebieg zaangażowały się Miasto Gdańsk oraz Olivia Centre.

 

Tematem przewodnim tegorocznego Biennale jest pytanie określone przez Hashima Sarkisa, kuratora wystawy: „Jak będziemy żyć razem w przyszłości?”. Ekspozycje i dyskusje ogniskują się wokół zagadnień związanych ze zmianami, jakie w myśleniu o mieście łączą się z postpandemiczną rzeczywistością i właśnie prognozowaniem życia w mieście i racjonalnego korzystania z jego zasobów dotyczy projekt badawczy prowadzony przez naukowców z całego świata z udziałem kadry Politechniki Gdańskiej.

 

Projekt zakłada analizę zmian, jakie zaszły w codziennym trybie życia mieszkańców Gdańska w okresie pandemii i gospodarowanie dostępnymi zasobami odpowiednio do zmieniających się potrzeb mieszkańców miast. W interdyscyplinarnym zespole znaleźli się nie tylko pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, ale również naukowcy ze Szwecji, USA, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Niderlandów. CRUNCH realizowany jest w partnerstwie Miasta Gdańsk, Politechniki Gdańskiej oraz Olivii Centre. Efektem dotychczasowych prac jest nieinwazyjny system pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski. - W projekcie CRUNCH dzięki zaangażowaniu i współpracy środowiska miejskiego, naukowego i biznesowego, udało nam się wypracować szereg innowacyjnych rozwiązań – podkreśla prof. Joanna Bach-Głowińska z Politechniki Gdańskiej.

 

Obecnie trwają badania na jednym z gdańskich węzłów przesiadkowych (integracyjnych) komunikacji miejskiej w dzielnicy Oliwa. Etapem realizacji projektu będzie stworzenie przyjaznej mieszkańcom zielonej przestrzeni w sercu oliwskiej pętli tramwajowej, co spotkało się również z dużym uznaniem Rady Dzielnicy Oliwa. Zieleń i mała architektura w jej sercu powstaną w konsultacji z okolicznymi mieszkańcami. W przyszłości na podstawie badań przepływu ludzi przez takie węzły integracyjne ma powstać model prototypowania przestrzeni miejskich, co pozwoli na ekologiczne gospodarowanie zasobami i zrównoważone planowanie miast. W planach jest model samowystarczalnego osiedla CRUNCH czy współmodalny węzeł sąsiedzki. - Mamy tutaj do czynienia nie tylko z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań teoretycznych, ale przede wszystkim z testowaniem i wdrażaniem ich w kontekście konkretnych przestrzeni miejskich – mówi Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Same korzyści dla pasażerów, naukowców i władz samorządowych. Bardzo wspieramy takie projekty – dodaje Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

W największym centrum biznesowym w Polsce wykorzystujemy najciekawsze i najbardziej innowacyjne opracowania naukowców z całego świata, które możemy wdrożyć w naturalnym środowisku z korzyścią dla badań naukowych, jak i naszych Rezydentów. – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. Z kolei Marcin Szpak, odpowiedzialny za rozwój nowoczesnych technologii modułowych w Olivii dodaje: Szukamy nowych rozwiązań budowlanych w formie budownictwa modułowego. Opracowana przez nas technologia ma charakter cyrkularny, gdyż budynek lub chociażby jego poszczególne elementy mogą być kilkukrotnie wykorzystywane w cyklu ich użytkowania.

 

Crunch został już zaprezentowany na licznych kongresach naukowych, m.in. w czasie Kongresu Innowacji Zrównoważonego Rozwoju (SRI2021) w Brisbane i na Biennale Architektury w Wenecji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol Biuro prasowe
2025-05-23 | 13:00

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia
Ekologia Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
2025-05-22 | 13:30

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Polski System Kaucyjny (PSK) oraz Canpack Recycling podpisały list intencyjny, rozpoczynając strategiczną współpracę na rzecz budowy nowoczesnego, ogólnopolskiego systemu
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Media i PR

Konsument

Wielu konsumentów rezygnuje z fast fashion. Pozytywne zmiany w branży zależeć będą głównie od podejścia marek

Przeciętny Europejczyk i Europejka każdego roku kupują prawie 26 kg tekstyliów, z czego pozbywają się ok. 11 kg – wynika z danych Parlamentu Europejskiego. Świadomość ekologiczna konsumentów wzrasta, co stopniowo przekłada się na ich decyzje zakupowe. Zdaniem przedstawicieli Fashion Revolution Polska odpowiedzialności za pozytywne zmiany w branży modowej nie można przerzucać wyłącznie na klientów. Wiele zależy bowiem od podejścia marek, ale też regulatorów.

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.