E-hulajnogi Lime Polska niemal w całości recyklingowane
Lime, największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne poinformowała, że dzięki współpracy z MB Recycling, w Polsce niemal całość (99,8%) e-hulajnóg Lime podlega procesowi recyklingu. Jest to wspólne działanie firm na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju.
E-hulajnogi Lime są szczególnie wytrzymałe, a ich żywotność wynosi co najmniej pięć lat. Firma sama projektuje swoje pojazdy, a wymienne komponenty pomagają wydłużyć ich żywotność. Zużyte e-hulajnogi są przekazywane na cele charytatywne (m.in. Bikes4Ukraine czy Fundacji First Responder) lub poddawane recyklingowi, korzystając z usług wykwalifikowanych partnerów lokalnych. W skali globalnej, dzięki naszym wysiłkom w zakresie recyklingu, możemy osiągnąć ponad 96% redukcji składowania odpadów.
99,8% spośród poszczególnych elementów pojazdów Lime w Polsce zyskuje drugie życie:
- do tej pory w Polsce dzięki współpracy z MB Recycling 10 tysięcy e-hulajnóg Lime zostało poddanych procesowi recyklingu, o łącznej masie pojazdów 142 480 kg.
- 42.5% e-hulajnogi to elementy aluminiowe. Metal ten jest najczęściej poddawany procesowi recyklingu. W wyniku tego procesu powstają felgi aluminiowe, ramy rowerów, blaszki do pieczenia czy tacki do grillowania.
- 19.5% to elementy stalowe. Stal jest bardzo podatna na recykling i zachowuje swoje wszystkie naturalne właściwości. W wyniku tego procesu mogą powstać elementy na place zabaw, takie jak karuzele czy huśtawki.
- 14% to silnik. Mogą z niego powstać przewody elektryczne.
- 10.5% to guma, która wykorzystywana jest później na placach zabaw, orlikach oraz do produkcji progów zwalniających.
- 5.8% to Mix tworzyw i metali. Mogą powstać przybory kuchenne, klamki, sztućce, biżuteria
- 2.5% to plastik, wykorzystywany m.in. do produkcji ekranów akustycznych.
- 1.8% to przewody, z których powstają nowe przewody prądowe oraz kable.
- 1.8% to moduł sterowania i płyta B1, z których mogą powstać podzespoły elektroniczne w postaci kart graficznych i dysków twardych.
- 1.4% to bateria, która może być przekazywana do magazynów energii.
„Działania na rzecz ekologii są elementem globalnej misji Lime, która zakłada, że do 2030 r. osiągniemy jako firma zerową emisyjność CO2. Każdy z lokalnych oddziałów firmy podejmuje szereg działań, aby jak najlepiej służyć środowisku. Korzystanie z naszych pojazdów przyczynia się do redukcji CO2 w miastach. Kiedy jednak nasze e-hulajnogi nie mogą już dłużej służyć użytkownikom, poddajemy je procesowi recyklingu. Korzystamy przy tym z wieloletniego doświadczenia firmy MB Recycling. Dzięki tej współpracy komponenty, z których są złożone nasze pojazdy, mogą być wykorzystane ponownie i służyć społecznościom, m.in. jako elementy placów zabaw czy orlików” – komentuje Michał Borek, General Manager Lime Poland.
„Cieszymy się, że największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne zaufała właśnie MB Recycling. Dzięki procesom wykorzystywanym w naszych zakładach przetwarzania, wykazujemy się najwyższą efektywnością w Polsce w recyklingu e-hulajnóg. Wykorzystując ponad 14-letnie doświadczenie na rynku osiągamy wynik recyklingu e-hulajnóg na poziomie ponad 99%. Działania na rzecz ekologii niezmiennie są naszym priorytetem, dlatego nie tylko hulajnogi, ale każdy rodzaj elektrycznych sprzętów, przetworzymy w jednym z naszych pięciu nowoczesnych zakładów” – komentuje Artur Rzysko – Dyrektor Sprzedaży MB Recycling.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Bankowość
Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.