E-hulajnogi Lime Polska niemal w całości recyklingowane
Lime, największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne poinformowała, że dzięki współpracy z MB Recycling, w Polsce niemal całość (99,8%) e-hulajnóg Lime podlega procesowi recyklingu. Jest to wspólne działanie firm na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju.
E-hulajnogi Lime są szczególnie wytrzymałe, a ich żywotność wynosi co najmniej pięć lat. Firma sama projektuje swoje pojazdy, a wymienne komponenty pomagają wydłużyć ich żywotność. Zużyte e-hulajnogi są przekazywane na cele charytatywne (m.in. Bikes4Ukraine czy Fundacji First Responder) lub poddawane recyklingowi, korzystając z usług wykwalifikowanych partnerów lokalnych. W skali globalnej, dzięki naszym wysiłkom w zakresie recyklingu, możemy osiągnąć ponad 96% redukcji składowania odpadów.
99,8% spośród poszczególnych elementów pojazdów Lime w Polsce zyskuje drugie życie:
- do tej pory w Polsce dzięki współpracy z MB Recycling 10 tysięcy e-hulajnóg Lime zostało poddanych procesowi recyklingu, o łącznej masie pojazdów 142 480 kg.
- 42.5% e-hulajnogi to elementy aluminiowe. Metal ten jest najczęściej poddawany procesowi recyklingu. W wyniku tego procesu powstają felgi aluminiowe, ramy rowerów, blaszki do pieczenia czy tacki do grillowania.
- 19.5% to elementy stalowe. Stal jest bardzo podatna na recykling i zachowuje swoje wszystkie naturalne właściwości. W wyniku tego procesu mogą powstać elementy na place zabaw, takie jak karuzele czy huśtawki.
- 14% to silnik. Mogą z niego powstać przewody elektryczne.
- 10.5% to guma, która wykorzystywana jest później na placach zabaw, orlikach oraz do produkcji progów zwalniających.
- 5.8% to Mix tworzyw i metali. Mogą powstać przybory kuchenne, klamki, sztućce, biżuteria
- 2.5% to plastik, wykorzystywany m.in. do produkcji ekranów akustycznych.
- 1.8% to przewody, z których powstają nowe przewody prądowe oraz kable.
- 1.8% to moduł sterowania i płyta B1, z których mogą powstać podzespoły elektroniczne w postaci kart graficznych i dysków twardych.
- 1.4% to bateria, która może być przekazywana do magazynów energii.
„Działania na rzecz ekologii są elementem globalnej misji Lime, która zakłada, że do 2030 r. osiągniemy jako firma zerową emisyjność CO2. Każdy z lokalnych oddziałów firmy podejmuje szereg działań, aby jak najlepiej służyć środowisku. Korzystanie z naszych pojazdów przyczynia się do redukcji CO2 w miastach. Kiedy jednak nasze e-hulajnogi nie mogą już dłużej służyć użytkownikom, poddajemy je procesowi recyklingu. Korzystamy przy tym z wieloletniego doświadczenia firmy MB Recycling. Dzięki tej współpracy komponenty, z których są złożone nasze pojazdy, mogą być wykorzystane ponownie i służyć społecznościom, m.in. jako elementy placów zabaw czy orlików” – komentuje Michał Borek, General Manager Lime Poland.
„Cieszymy się, że największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne zaufała właśnie MB Recycling. Dzięki procesom wykorzystywanym w naszych zakładach przetwarzania, wykazujemy się najwyższą efektywnością w Polsce w recyklingu e-hulajnóg. Wykorzystując ponad 14-letnie doświadczenie na rynku osiągamy wynik recyklingu e-hulajnóg na poziomie ponad 99%. Działania na rzecz ekologii niezmiennie są naszym priorytetem, dlatego nie tylko hulajnogi, ale każdy rodzaj elektrycznych sprzętów, przetworzymy w jednym z naszych pięciu nowoczesnych zakładów” – komentuje Artur Rzysko – Dyrektor Sprzedaży MB Recycling.

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.