Komunikaty PR

Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego w nowoczesnym budynku

2017-06-23  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kaźmierczak
Blue Ocean Communication Experts

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl
Do pobrania docx ( 0 MB )

Właściwe warunki akustyczne w obiektach dydaktycznych pozytywnie wpływają na samopoczucie studentów i wykładowców. Sufity ze skalnej wełny mineralnej przyczyniają się do obniżenia hałasu pogłosowego i redukcji szumów, przez co zmniejszają hałas generowany przez urządzenia elektroniczne. Są także, co bardzo ważne w przypadku obiektów laboratoryjnych i medycznych, odporne na rozwój mikroorganizmów. Optymalne warunki do pracy i nauki stworzono w nowoczesnym gmachu Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Historia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w ramach którego działa Instytut Biotechnologii, sięga 1993 roku. Po dziś dzień jest to unikatowa w skali kraju jednostka tworzona przez dwa uniwersytety.  Daje ona bowiem studentom możliwość prowadzenia badań i dydaktyki łączących zagadnienia biomedyczne, bio-molekularne oraz ich zastosowania w biotechnologii dla zdrowia i poprawy jakości życia.

Przyszłość biotechnologii

Gmach Instytutu Biotechnologii to aktualnie jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w kraju. Duże wrażenie robi już elewacja budynku wykonana ze stali i szkła. A wnętrze jej nie ustępuje.  Na prawie 8 tys. mkw  powierzchni użytkowej znalazło się miejsce dla 400 studentów i 180 pracowników naukowych. Do ich dyspozycji oddano 35 specjalistycznych laboratoriów z zaawansowaną infrastrukturą badawczą. Na wydziale prowadzone są badania w zakresie powstawania, rozwoju i przerzutowania nowotworów, a także nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. W budynku jest aula na 178 osób, którą dzięki ruchomej ścianie można podzielić na dwie mniejsze sale. W części ogólnodostępnej są sale komputerowe, czytelnia i rowerownia oraz pomieszczenie integracyjne z aneksem kuchennym. Na czterech kondygnacjach jest aż dziesięć sal seminaryjnych. Na szczególną uwagę zasługuje specjalistyczne laboratorium bioinformatyczne, o podwyższonych wymaganiach czystości, szczelności Dostęp do tej części możliwy jest wyłącznie ze specjalną kartą.

Sufity na miarę laboratoriów

Projekt budynku stworzył Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego w Sopocie. Projektanci postawili tu na nowoczesną konstrukcję i najwyższej jakości materiały. Laboratoria to bardzo wymagające wnętrza, dlatego też ich twórcy sięgają po sprawdzone komponenty. Tym razem wykorzystano wykonany ze skalnej wełny mineralnej sufit podwieszany Rockfon® MediCare® Air. Zalety tego rozwiązania widoczne są gołym okiem. Powierzchnię płyt stanowi pomalowany na biało wodoodporny welon, co zapewnia estetyczny wygląd i gwarantuje łatwość czyszczenia. Tylna strona wykończona jest nieprzepuszczającą powietrze membraną. Krawędzie płyty są dodatkowo uszczelnione. To nie tylko rozwiązanie estetyczne, ale także praktyczne, ze względu na właściwości dźwiękochłonne (klasa A). Sufity MediCare Air spełniają rygorystyczne wymogi obiektów, w których niezbędna jest możliwość regulacji ciśnienia, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania zakażeń. Dzięki wysoce skutecznej membranie znajdującej się z tyłu płyty, uszczelnionym krawędziom i klipsom MediCare Air zapewnia stopień szczelności, umożliwiając utrzymanie ciśnienia powietrza na określonym poziomie. Ponadto płyty są przebadane ze względu na odporność na mikroorganizmy (m.in. MARSA, Candida Albicans, Aspergillus Niger) i uzyskały klasę bakteriologiczną B5 i B10. Oznacza to, że spełniają wymagania dla obszarów bardzo wysokiego ryzyka, według definicji zawartej we francuskiej normie NF S 90-351 dla placówek służby zdrowia, a także rygorystyczne wymagania dotyczące czystości powietrza wg ISO.

 

W budynku zastosowano także sufity Rockfon® Hygienic Plus® łączące walory higieniczne, akustyczne oraz trwałość i łatwość czyszczenia. Biała powierzchnia zapewnia wysoki współczynnik odbicia światła, a specjalna farba, którą jest pokryta, zapobiega rozwojowi bakterii oraz umożliwia częste mycie.

 

Wymagający obiekt

Bardzo zaawansowany pod względem technologicznym budynek był niemałym wyzwaniem dla wykonawców. Instalacje wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia sterowane są komputerowo. Możliwość estetycznego wkomponowania osprzętu zapewniły płyty ze skalnej wełny mineralnej.  Na korytarzach i w salach seminaryjnych zastosowano sufity dźwiękochłonne Rockfon® Sonar® X, posiadające najwyższe parametry w zakresie pochłaniania dźwięku (klasa A) oraz estetyczny wygląd.


Inwestycja kosztowała około 60 mln zł, z czego ponad 58 mln pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Władze uczelni podkreślają, że obiekt otwiera przed studentami nowe możliwości. Dołączenie kolejnego wydziału UG do kampusu w Gdańsku-Oliwie rozwinie ideę interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego. Nie do przecenienia jest możliwość wymiany doświadczeń między uczelniami i korzystania ze specjalistycznych laboratoriów.

[W przypadku publikacji zdjęć obiektu proszę o zamieszczenie dopisku : Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko”, oraz załączonych logotypów.]

 

Więcej informacji na: www.rockfon.pl i na https://blueocean.prowly.com/releases/wnetrza

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Najnowocześniejsza szkoła w Polsce? Lublin pokazuje jak to się robi Biuro prasowe
2021-03-20 | 01:00

Najnowocześniejsza szkoła w Polsce? Lublin pokazuje jak to się robi

Kompleks Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie tworzą przedszkole i szkoła podstawowa. W sumie do użytku oddano aż 13 tys. mkw. powierzchni. Znajdują się tu nie tylko sale wykładowe i
Edukacja Rozpoczął się szczyt dedykowany działaniom na rzecz wzmocnienia ochrony zdrowia
2021-03-16 | 11:00

Rozpoczął się szczyt dedykowany działaniom na rzecz wzmocnienia ochrony zdrowia

Inicjatywa została zainagurowana w lipcu ubiegłego roku przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), London School of Economics (LSE) i firmę AstraZeneca. W ramach partnerstwa eksperci opracowują
Edukacja Projekt społeczny - Next Step
2021-03-09 | 12:00

Projekt społeczny - Next Step

Nie wiesz co chcesz robić w przyszłości? Czujesz się przytłoczony tym, że musisz wybrać rozszerzenia lub studia? Stresują cię ogólnie decyzje o przyszłości? Dobrze trafiłeś!

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse i bankowość

Pandemia i unijne prawo zrewolucjonizowały polską bankowość. W polskich bankach pojawia się coraz więcej nowych technologii

Pandemia stała się katalizatorem zmian w bankowości. Przyspieszyła procesy wykorzystywania nowych technologii zapoczątkowane już wcześniej, zwiększając ich świadomość w coraz szerszej grupie użytkowników. Zmiany przyspieszyło też wejście w życie dyrektywy PSD2 – to dzięki niej poprzez jedno konto można mieć wgląd we wszystkie prowadzone rachunki. Dodatkowo coraz łatwiej jest założyć konto zdalnie. Pomagają w tym narzędzia, które pozwalają na cyfrowe potwierdzenie tożsamości.

Medycyna

Płuca do przeszczepu dzięki innowacyjnemu urządzeniu mogą być utrzymane przez pół doby w warunkach fizjologicznych. Taka procedura medyczna bywa ostatnim ratunkiem po ciężkim przebiegu COVID-19

Dzięki urządzeniu OCS Lung płuca pobrane od dawcy można przechowywać do 12 godzin w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w ciele żyjącego człowieka. Standardowo narząd poza organizmem może wytrzymać w warunkach hipotermii maksymalnie do czterech godzin. Przeszczep jest jedyną drogą ratunku dla pacjentów, którzy w wyniku choroby COVID-19 doznali nieodwracalnego uszkodzenia płuc. W szpitalu w Zabrzu udało się w ten sposób ocalić życie sześciu osób.