Komunikaty PR

Dzień Ziemi 2023 - sprawdź własny "plastikowy ślad"

2023-04-21  |  12:00
Biuro prasowe

W najbliższą sobotę już po raz 53 obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Według stojącej za nim organizacji EARTHDAY.ORG jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz ratowania planety jest ograniczanie generowania plastikowych odpadów.

By podjąć działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko w tym aspekcie warto poznać własną skalę przyczyniania się do zanieczyszczeń powodowanych przez plastikowe opakowania, torby, kubki i wiele innych przedmiotów. W tym celu powstało narzędzie opracowane przez Omni Calculator wskazujące ile plastikowych śmieci generujemy w ciągu roku a także w ciągu całego życia. 

​Recykling poza oczekiwaniami

Statystyczny europejczyk generuje rocznie blisko 35 kilogramów plastikowych opadów, według najbardziej aktualnych danych. Tylko niespełna 40% z nich podlega recyklingowi. Wytwarzanie opakowań odpowiada za największą część produkcji plastiku w Europie - branża ta generuje niemal 40% jego ogółu. Budownictwo „dokłada” tutaj kolejne 20%, branża motoryzacyjna blisko 10%, produkcja urządzeń elektrycznych 6% zaś rolnictwo 3,4%.

Na całym świecie każdego roku wytwarza się natomiast aż 350 milionów ton zużytego w różny sposób plastiku. By zwizualizować to w obrazowy sposób można wyobrazić sobie 10 milionów w pełni załadowanych wyłącznie plastikowymi odpadami śmieciarek.

W Polsce, jak wynika z analizy magazynu Plastics Review, mimo iż oficjalne dane mówią o 30% ponownie przetwarzanych tworzyw sztucznych, realnie recyklingowi poddawane jest zaledwie 10% z nich. Biorąc pod uwagę, że liczba opadów komunalnych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe systematycznie rośnie, odsetek ten w niedalekiej przyszłości może być nawet jeszcze mniejszy.

Nie doganiać średniej

By zweryfikować własny poziom wytwarzania plastikowych opadów w cyklu rocznym wystarczy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Omni Calculator. Narzędzie uwzględnia 16 rodzajów odpadów w kategoriach takich jak jedzenie i opakowania spożywcze, toaleta i środki czystości czy artykuły jednorazowego użytku.

Każdy z nas jest w stanie choćby poglądowo określić częstość wykorzystywania toreb foliowych, ilość zakupowanych butelek PET, artykułów spożywczych w plastikowych opakowaniach, środków czystości czy też jak często zdarza mu się używać plastikowych kubków lub słomek. Jak się okazuje, po wprowadzeniu wszystkich regularnie zużywanych materiałów z tworzyw sztucznych, z właściwą sobie częstotliwością, nietrudno przekroczyć europejską średnią.

Kalkulator plastikowych odpadów dostępny jest poniżej (pod przyciskiem "Więcej Informacji"):

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów Biuro prasowe
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zdrowie

Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem

Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.