Dzień Ziemi 2023 - sprawdź własny "plastikowy ślad"
W najbliższą sobotę już po raz 53 obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Według stojącej za nim organizacji EARTHDAY.ORG jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz ratowania planety jest ograniczanie generowania plastikowych odpadów.
By podjąć działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko w tym aspekcie warto poznać własną skalę przyczyniania się do zanieczyszczeń powodowanych przez plastikowe opakowania, torby, kubki i wiele innych przedmiotów. W tym celu powstało narzędzie opracowane przez Omni Calculator wskazujące ile plastikowych śmieci generujemy w ciągu roku a także w ciągu całego życia.
Recykling poza oczekiwaniami
Statystyczny europejczyk generuje rocznie blisko 35 kilogramów plastikowych opadów, według najbardziej aktualnych danych. Tylko niespełna 40% z nich podlega recyklingowi. Wytwarzanie opakowań odpowiada za największą część produkcji plastiku w Europie - branża ta generuje niemal 40% jego ogółu. Budownictwo „dokłada” tutaj kolejne 20%, branża motoryzacyjna blisko 10%, produkcja urządzeń elektrycznych 6% zaś rolnictwo 3,4%.
Na całym świecie każdego roku wytwarza się natomiast aż 350 milionów ton zużytego w różny sposób plastiku. By zwizualizować to w obrazowy sposób można wyobrazić sobie 10 milionów w pełni załadowanych wyłącznie plastikowymi odpadami śmieciarek.
W Polsce, jak wynika z analizy magazynu Plastics Review, mimo iż oficjalne dane mówią o 30% ponownie przetwarzanych tworzyw sztucznych, realnie recyklingowi poddawane jest zaledwie 10% z nich. Biorąc pod uwagę, że liczba opadów komunalnych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe systematycznie rośnie, odsetek ten w niedalekiej przyszłości może być nawet jeszcze mniejszy.
Nie doganiać średniej
By zweryfikować własny poziom wytwarzania plastikowych opadów w cyklu rocznym wystarczy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Omni Calculator. Narzędzie uwzględnia 16 rodzajów odpadów w kategoriach takich jak jedzenie i opakowania spożywcze, toaleta i środki czystości czy artykuły jednorazowego użytku.
Każdy z nas jest w stanie choćby poglądowo określić częstość wykorzystywania toreb foliowych, ilość zakupowanych butelek PET, artykułów spożywczych w plastikowych opakowaniach, środków czystości czy też jak często zdarza mu się używać plastikowych kubków lub słomek. Jak się okazuje, po wprowadzeniu wszystkich regularnie zużywanych materiałów z tworzyw sztucznych, z właściwą sobie częstotliwością, nietrudno przekroczyć europejską średnią.
Kalkulator plastikowych odpadów dostępny jest poniżej (pod przyciskiem "Więcej Informacji"):
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.