Dzień Ziemi 2023 - sprawdź własny "plastikowy ślad"
W najbliższą sobotę już po raz 53 obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Według stojącej za nim organizacji EARTHDAY.ORG jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz ratowania planety jest ograniczanie generowania plastikowych odpadów.
By podjąć działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko w tym aspekcie warto poznać własną skalę przyczyniania się do zanieczyszczeń powodowanych przez plastikowe opakowania, torby, kubki i wiele innych przedmiotów. W tym celu powstało narzędzie opracowane przez Omni Calculator wskazujące ile plastikowych śmieci generujemy w ciągu roku a także w ciągu całego życia.
Recykling poza oczekiwaniami
Statystyczny europejczyk generuje rocznie blisko 35 kilogramów plastikowych opadów, według najbardziej aktualnych danych. Tylko niespełna 40% z nich podlega recyklingowi. Wytwarzanie opakowań odpowiada za największą część produkcji plastiku w Europie - branża ta generuje niemal 40% jego ogółu. Budownictwo „dokłada” tutaj kolejne 20%, branża motoryzacyjna blisko 10%, produkcja urządzeń elektrycznych 6% zaś rolnictwo 3,4%.
Na całym świecie każdego roku wytwarza się natomiast aż 350 milionów ton zużytego w różny sposób plastiku. By zwizualizować to w obrazowy sposób można wyobrazić sobie 10 milionów w pełni załadowanych wyłącznie plastikowymi odpadami śmieciarek.
W Polsce, jak wynika z analizy magazynu Plastics Review, mimo iż oficjalne dane mówią o 30% ponownie przetwarzanych tworzyw sztucznych, realnie recyklingowi poddawane jest zaledwie 10% z nich. Biorąc pod uwagę, że liczba opadów komunalnych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe systematycznie rośnie, odsetek ten w niedalekiej przyszłości może być nawet jeszcze mniejszy.
Nie doganiać średniej
By zweryfikować własny poziom wytwarzania plastikowych opadów w cyklu rocznym wystarczy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Omni Calculator. Narzędzie uwzględnia 16 rodzajów odpadów w kategoriach takich jak jedzenie i opakowania spożywcze, toaleta i środki czystości czy artykuły jednorazowego użytku.
Każdy z nas jest w stanie choćby poglądowo określić częstość wykorzystywania toreb foliowych, ilość zakupowanych butelek PET, artykułów spożywczych w plastikowych opakowaniach, środków czystości czy też jak często zdarza mu się używać plastikowych kubków lub słomek. Jak się okazuje, po wprowadzeniu wszystkich regularnie zużywanych materiałów z tworzyw sztucznych, z właściwą sobie częstotliwością, nietrudno przekroczyć europejską średnią.
Kalkulator plastikowych odpadów dostępny jest poniżej (pod przyciskiem "Więcej Informacji"):

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji
Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Bankowość
Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Edukacja
Przybywa ośrodków zajmujących się medycyną długowieczności. Pacjenci zyskują dostęp do najnowszych technologii medycznych

Choć przeciętna długość trwania życia w zdrowiu stopniowo się wydłuża, wciąż pozostaje znacznie krótsza niż przeciętne trwanie życia w ogóle. System ochrony zdrowia koncentruje się głównie na medycynie naprawczej, ale widać coraz wyraźniejszy zwrot w kierunku medycyny prewencyjnej, inaczej nazywanej medycyną długowieczności. Polski naukowiec tworzy ośrodek, który połączy innowatorów medycznych i ekspertów skupiających się na wiedzy, edukacji, badaniach i nowoczesnych technologiach służących długowieczności.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.