Komunikaty PR

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę

2021-09-17  |  13:00
Biuro prasowe

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin. 


Zbliżająca się wielkimi krokami złota polska jesień zachęca do wędrówek po lasach, łąkach czy nieco mniej zatłoczonych brzegach plaż, rzek i jezior. Niestety nierzadko podczas wypoczynku na łonie natury można trafić nie na dorodne kurki, podgrzybki, maślaki czy borowiki szlachetne, a na śmieci. Nie tylko te pojedynczo rzucane bez pomyślunku na ścieżki, ale także ogromne, nielegalne i zagrażające ekosystemowi dzikie wysypiska. 
– Gospodarowanie odpadami, w dobie wszechobecnego plastiku i stale rosnącej ilości produkowanych przez mieszkańców Polski śmieci, wymaga specjalnej troski. Tymczasem statystyki wskazują, że każdego roku tylko na terenie kraju powstają tysiące dzikich wysypisk, pozbawionych jakiejkolwiek kontroli. To działanie niekorzystne dla stanu środowiska, mieszkających w lasach zwierząt i występujących w nich roślin oraz nas wszystkich. Nierzadko bowiem właśnie wśród fauny i flory lądują odpady, również te niebezpieczne. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do skażenia na lata gleb, a także wód gruntowych i podziemnych np. metalami ciężkimi – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., która działa w branży gospodarowania odpadami. – Dlatego właśnie widząc np. podczas wycieczki do lasu osoby nielegalnie pozostawiające w nim śmieci, należy zachować ostrożność i niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby. Może to być policja bądź straż miejska lub gminna – dodaje ekspert. 
Pozorne oszczędności 
Dane Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie dzikich wysypisk, powstających między innymi w lasach, są porażające. W latach 2010-2019 zlikwidowano łącznie 125 909 tego rodzaju „obiektów”. Rekordowy był 2016 r., kiedy tylko w ciągu 12 miesięcy uprzątnięto 15 289 takich miejsc. A koszty ponosi całe społeczeństwo – obowiązek likwidacji dzikich wysypisk spoczywa na gminach. Oprócz tego sprzątają również leśnicy. Według szacunków, wydatki Lasów Państwowych na ten cel kształtują się w granicach aż 20 mln złotych rocznie. 
– Osoby wyrzucające śmieci w miejscach do tego nieprzystosowanych, często właśnie w lasach, robią to z powodu chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Jednak w rzeczywistości koszty w cudowny sposób nie znikają, a jedynie są przerzucane na nas wszystkich. I największym problemem w tym kontekście nie są wcale kwestie finansowe, a te dotyczące skażenia środowiska. Niwelowanie tego rodzaju strat to długotrwały i złożony proces – wskazuje Felice Scoccimarro. 
Niewykluczone jednak, że już niebawem proceder powstawania nielegalnych, dzikich wysypisk może zostać ukrócony. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w Kodeksie wykroczeń. Projekt nowelizacji zakłada między innymi zwiększenie kar za porzucanie odpadów nawet do 5 000 złotych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:55

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i
Ekologia Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?
2024-04-18 | 10:00

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.