Komunikaty PR

Dorken wspiera kształcenie przyszłych inżynierów w ramach projektu Glocal

2021-03-30  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Jaskuła
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/
Do pobrania Informacja ( 0.6 MB )

Do współpracy przy projekcie Glocal, realizowanego w ramach programu Erasmus+, dołączyła firma Dorken Delta. W ramach działań m.in. zostanie zbudowany pokazowy zielony dach, a eksperci marki poprowadzą wykłady dla studentów. Celem projektu jest innowacyjne kształcenie przyszłych inżynierów, aby potrafili sprostać wyzwaniom współczesnych miast.

Glocal jest realizowany przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wraz z hiszpańskim Universidad Politecnica de Madrid i litewskim Klaipedos Valstybine Kolegija, w formie Partnerstwa Strategicznego programu Erasmsus+. W projekt zaangażowane są także przedsiębiorstwa budowlane z tych krajów. W marcu br. do współpracy dołączyła także firma Dorken – producent membran dachowych i elewacyjnych najwyższej jakości. Eksperci firmy włączą się w działania kół naukowych i poprowadzą dla studentów wykłady nt. budowy konstrukcji dachu, a także szeroko pojętego obszaru dachów płaskich i zielonych. Dorken planuje także przygotowanie pokazowego dachu zielonego na terenie Politechniki Białostockiej. Dodatkowo możliwe jest także przeprowadzenie badań w laboratoriach polskiej uczelni.

Ogromnie cieszymy się z możliwości wsparcia tak ważnego przedsięwzięcia. Niezwykle istotne jest, aby program kształcenia przyszłych inżynierów odpowiadał na potrzeby miast XXI wieku. Z tego względu nieodłącznym elementem współczesnej edukacji są szeroko pojęta innowacja i ochrona środowiska. W Dorken współpracujemy z najlepszymi ekspertami, którzy w ramach zajęć ze studentami podzielą się swoją wiedzą m.in. w zakresie projektowania i konstrukcji zielonych dachów, które są istotnym elementem zrównoważonego rozwoju miast – mówi Katarzyna Nadaj, Dyrektor Marketingu w Dorken Delta.

Glocal zakłada wprowadzenie innowacyjnych form kształcenia przyszłych inżynierów odpowiadających na współczesne problemy miast. Celem jest edukacja i dostosowanie systemu nauki szkolnictwa wyższego do aktualnych potrzeb europejskiego rynku pracy. W programie biorą udział studenci z Polski, Litwy i Hiszpanii będący na kierunkach, takich jak: architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, budownictwo, konstrukcje czy drogownictwo. Z kolei kadra akademicka z uniwersytetów zaangażowanych w projekt, pozyskuje nowe umiejętności w zakresie innowacyjnej edukacji podczas sesji szkoleniowych i wymiany doświadczeń.

Punktem kulminacyjnym projektu Glocal ma być szkoła letnia, która jest planowana na 2021 i 2022 rok. Przewidujemy, że zajęcia będą odbywały się zarówno w formie zdalnej, e-learning-u, jak i stacjonarnej przez 2 tygodnie w Hiszpanii, a także 2 tygodnie w Polsce i na Litwie. Działania w tym zakresie są jednak zależne od sytuacji epidemicznej we wszystkich krajach partnerskich – mówi dr inż. arch. Dorota Gawryluk, Glocal Project Coordinator.

Odbędzie się także kilka wydarzeń w krajach partnerskich, których celem będzie dywersyfikacja grupy docelowej, prezentacja wyników projektu Glocal, a także promowanie idei programu Erasmus+. Wyniki prac naukowych zrealizowanych w ramach programu zostaną udostępnione organom władz lokalnych oraz administracji państwowej, aby wesprzeć decyzje dotyczące planowania i inwestycji, które wpłyną korzystnie na standard życia w miastach oraz ich rozwój gospodarczy. Ponadto wszelkie opracowania naukowe i poradniki projektowania skierowane do studentów, wielobranżowego środowiska inżynierów i projektantów, stowarzyszeń zawodowych i społecznych oraz wszystkich zainteresowanych dostępne będą bezpłatnie na stronie projektu (https://glocal.pb.edu.pl/rezultaty/). Już teraz można pobrać słownik „Small Glossary of Technical Term for English-Polish-Spanish-Lithuanian Languages”.

Projekt Glocal ruszył we wrześniu 2019 roku, jednak ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, uniemożliwiające realizację części działań, został przedłużony do końca 2022 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Uwierz w recykling z Nałęczowianką Biuro prasowe
2021-05-04 | 11:00

Uwierz w recykling z Nałęczowianką

Po wprowadzeniu butelek wykonanych w 50% z PET z recyklingu dla swoich dwóch najpopularniejszych pojemności 1 L i 1,5 L, producent naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka idzie o krok
Ekologia Dbaj o planetę wraz z najmłodszymi! Podwójne ekologiczne Tygryski BIO
2021-03-23 | 08:00

Dbaj o planetę wraz z najmłodszymi! Podwójne ekologiczne Tygryski BIO

Chrupki Tygryski są idealną przekąską dla całej rodziny. Już od wielu lat cieszą się sympatią podniebienia zarówno maluchów, jak i ich rodziców. Wyróżniają
Ekologia 10 000 mil morskich na energii odnawialnej i ogniwach paliwowych Toyoty
2021-03-22 | 16:00

10 000 mil morskich na energii odnawialnej i ogniwach paliwowych Toyoty

Międzynarodowy Dzień Wody to dobra okazja, by przyjrzeć się ubiegłorocznym osiągnięciom szczególnego projektu badawczego, realizowanego przez francuski zespół

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Technologie

W ciągu ostatnich kilku lat powstało 2,5 tys. aplikacji do medytacji. W czasie pandemii cyfrowe rozwiązania do walki ze stresem opracowują także Polacy

Od 2015 roku na świecie powstało ponad 2,5 tys. aplikacji do medytacji. Dwie najpopularniejsze zostały już pobrane ponad 170 mln razy. Także w Polsce, zwłaszcza w czasie pandemii, rośnie zainteresowanie aplikacjami, które pozwalają się wyciszyć – liczba wyszukiwań podcastów o medytacji wzrosła o 665 proc. Niedawno powstała również aplikacja Mindy do wzmacniania kondycji mentalnej i trenowania umysłu, która oferuje m.in. praktyki medytacyjne, kursy mindfulness, bazę ćwiczeń i muzyki. Wyróżnikiem Mindy są elementy gamifikujące, które pomagają budować trwały nawyk.

Transport

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać wypadkom kolejowym i zwiększy punktualność pociągów. Nad takimi rozwiązaniami pracują polscy inżynierowie

Do wprowadzenia całkowicie autonomicznych pociągów szykują się już zarówno koleje pasażerskie, jak i towarowe. W tej chwili pociągi bez maszynisty funkcjonują tylko na wyodrębnionych liniach, a systemy autonomicznego kierowania są wykorzystywane w metrze m.in. w Paryżu, Sydney czy Szanghaju. Rozwiązania te są rozwijane dzięki sztucznej inteligencji, która dziś wykorzystywana jest na świecie w kolejach dużych prędkości. Chociaż w Polsce są one dopiero na etapie planowania, technologie z zakresu SI są już rozwijane i wdrażane przez polskich przewoźników oraz inżynierów. Wśród korzyści inteligentnych rozwiązań są m.in. większe bezpieczeństwo i zapobieganie awariom, ograniczenie kosztów, większa punktualność pociągów i komfort podróżnych.

Technologie

Pandemia wstrzymała rozwój elektromobilnej infrastuktury. Przyszłością rynku superszybkie ładowarki o dużej mocy i ładowanie indukcyjne np. na parkingach

Prywatni inwestorzy wstrzymują decyzje o budowie infrastruktury ładowania elektryków. Z jednej strony wynika to z zahamowania gospodarki w związku z pandemią, z drugiej wiąże się z oczekiwaniem na zapowiadany system dotacji. Nie oznacza to jednak zupełnego przestoju w elektromobilności. W ubiegłym roku w Polsce nastąpił dynamiczny wzrost liczby zarejestrowanych autobusów elektrycznych i rekordowy wzrost liczby aut elektrycznych ogółem. Zdaniem ekspertów przyszłość transportu elektrycznego będzie należała do ładowania indukcyjnego.