Komunikaty PR

Deweloperskie podsumowanie roku 2019

2019-12-19  |  01:00
Biuro prasowe

Spora liczba wprowadzonych do oferty mieszkań, finisze sprzedażowe z zadowalającymi wynikami, rekordowa ilość przekazanych kluczy do nowych mieszkań i domów, to zamknięcie roku, o którym nie marzyli sami zainteresowani – deweloperzy. Wszystko wskazuje na to, że i w kolejnym roku boom mieszkaniowy będzie nadal trwał. Branża nieruchomości nie zwalnia tempa (mimo rosnących kosztów realizacji inwestycji oraz drożejących cen gruntów, których coraz mniej w mieście) i zapowiada kolejne nowości.

Deweloperzy oceniają co wpłynęło na rynek w 2019 roku. Które czynniki stymulowały jego rozwój, a które z nich stanowiły zagrożenie? Co przyniesie rok 2020 w sektorze deweloperskim? O komentarz do mijającego roku, prognozy i plany inwestycyjne zapytaliśmy przedstawicieli branży mieszkaniowej, realizujących projekty w Wielkopolsce.

Magdalena Szulc, PR Manager w firmie Ataner

W mijającym roku nadal mieszkania dobrze się sprzedawały. Nie zauważyliśmy spadku zainteresowania. Mimo głosów niepokoju płynących z różnych stron, uważamy, że rynek jest stabilny i na razie nie grozi mu żaden drastyczny skok. Oczywiście rosną ceny materiałów budowlanych i robocizny, dlatego też siłą rzeczy musi to wpływać na ceny mieszkań, niemniej jednak obserwujemy zainteresowanie zakupem na takim samym poziomie jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Z naszego punktu widzenia sukcesem są powracający i nowi klienci, którzy wciąż chętnie kupują mieszkania mimo głosów o kryzysie na rynku budowlanym. Ich zaufanie jest dla nas motywacją, by dalej robić to, co robimy. Naszą flagową inwestycją jest budowany obok dworca PKP Poznań Główny najwyższy budynek mieszkalny w Poznaniu, Towarowa 39. To lokalizacja dla osób ceniących mieszkanie w centrum lub kupujących w celach inwestycyjnych. Towarowa 39 to prestiżowa lokalizacja obok MTP, dworców PKP i PKS, ale też parku im. Karola Marcinkowskiego. Budynek będzie miał 22 kondygnacje naziemne, siłownię oraz taras na dachu przeznaczone tylko dla mieszkańców.

Ewa Waliszewska z  Działu Sprzedaży w firmie Inwestycje Hryniewicz.pl

Miniony rok na poznańskim rynku nieruchomości to dla Inwestycji Hryniewicz.pl intensywny czas. Do sprzedaży trafiły trzy nasze sztandarowe projekty – Sikorskiego 8 na Wildzie, Willa Racławicka 78 na Grunwaldzie oraz Pałacowa 2 w Dąbrówce, które w znacznej większości znalazły już swoich nabywców. Okres prosperity z pewnością zawdzięczamy trzem istotnym czynnikom. Po pierwsze, najniższe w historii stopy procentowe (w pewnym momencie oprocentowanie depozytów sięgnęło nawet zera), co oznacza, że inwestorzy tzw. rezerwy gotówkowe lokowali w mieszkania na wynajem, bowiem taki krok wydawał się najbardziej zyskowną i bezpieczną lokatą dla zgromadzonego kapitału. To właśnie na Sikorskiego 8 – inwestycji w centrum tętniącej życiem Wildy, niedaleko centrum – pojawiło się spore grono inwestorów. Po drugie, stale rosnące oszczędności Polaków, a więc bogacenie się społeczeństwa. I po trzecie, kolejne fazy wzrostu zainteresowania najmem mieszkań. Tutaj nie bez znaczenia był również napływ migrantów z Ukrainy. O ile w centrum Poznania pojawiło się więcej inwestorów, o tyle na obrzeżach miasta, w Dąbrówce, stale mieszkać wolą młode rodziny z dziećmi lub rodziny, które sprowadzają blisko siebie swoich rodziców i dziadków. A jaki będzie rok 2020? Dla Inwestycji Hryniewicz.pl pracowity. W trakcie realizacji znajduje się nasz nowy projekt na Jeżycach przy ul. Kadłubka 2a. Budowa już ruszyła, a sprzedaż rozpoczniemy z początkiem nowego roku. Branża deweloperska nadal będzie rozwijała skrzydła wprowadzając do ofert nowe propozycje osiedli.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

Rok 2019 możemy zaliczyć do udanych. Nie zabrakło w Grupie Partner wielu wyzwań, które postawił przed nami stale ewoluujący rynek, ale niesłabnący popyt spowodował, że sprzedaż Śródki OdNowa została zakończona. Ponieważ zainteresowanie inwestycją było bardzo duże, rozpoczęliśmy już realizację drugiego etapu - Śródka OdNowa 2. Budowa obejmuje nowoczesny kompleks mieszkalny z 83 lokalami. Rynek w mijającym roku zmienił się w stosunku do poprzedniego, przenosząc szalę transakcji z zakupów klientów indywidualnych - rodzin, na zakupy inwestycyjne. Z drugiej zaś, wróciły na niego osoby, które kiedyś kupiły swoje małe M, teraz szukając większej przestrzeni dla rosnących potrzeb rodzin. Nie bez echa w branży deweloperskiej odbywa się też napływ migrantów głównie z Ukrainy, bowiem stanowią oni cześć nabywców wielu projektów, np. naszej inwestycji Nadolnik Compact Apartments. Jakie są plany Grupy Partner na rok 2020? W przygotowaniu znajduje się kolejny projekt, tym razem na Grunwaldzie. Jarochowskiego 81 to wielorodzinny budynek, które sprzedaż i budowę rozpoczniemy w I kwartale nowego roku. Upatrujemy, że popyt będzie utrzymywał się na zadowalającym poziomie, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniach nowych terenów pod inwestycje.

Marek Smogór, prezes Quadro Development

Polski rynek deweloperski 2019 roku funkcjonował na bardzo wysokich obrotach, branża nie miała większych powodów do niepokoju w kontekście stabilności sektora mieszkaniowego. Wprawdzie pojawiła się kontrowersyjna propozycja UOKiK o stworzeniu DFG, jednak szybko ona upadła. W Poznaniu podaż i popyt utrzymywały się na zadowalającym poziomie, co znalazło odzwierciedlenie w realizowanych przez grupę Quadro Development projektach. Ogromny sukces sprzedażowy odnieśliśmy na Sielskiej 14, gdzie w przeciągu roku wszystkie proponowane mieszkania znalazły swoich nabywców. Podobnie sytuacja ma się na Bosej 7 – tutaj pozostało zaledwie kilka mieszkań w ofercie. Tak zadowalający wolumen transakcji był wynikiem stale rosnącej liczby inwestorów, kupujących by wynajmować. Oczywiście nie zabrakło zakupów indywidualnych (i to one nadal stanowiły większą ich część), jednak widzę, że rok do roku osób lokujących nadwyżkę kapitału w nieruchomości (jako najbardziej bezpieczną i zyskowną lokatę) jest coraz więcej. Trwający boom mieszkaniowy przyczynił się do kolejnych decyzji inwestycyjnych w Quadro Development. W III kwartale rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji Piątkowskiej 103, której budowa ruszy niebawem. Tutaj efekty sprzedażowe przerosły nasze oczekiwania – blisko 70% mieszkań znalazło już swoich nabywców. Taki wynik napawa optymizmem i  skłania do przygotowywania kolejnych propozycji mieszkaniowych. W 2020 roku z pewnością pojawią się nowości od Quadro Development, do których już się przygotowujemy.

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex

Sukcesywnie poprawiająca się sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, rosnące aspiracje i preferencje mieszkaniowe młodych Polaków oraz ich zdolność kredytowa przyczyniły się do faktu, że mijający rok dla branży deweloperskiej upłyną pod znakiem intensywnych prac. Dowodem na to są realizowane przez Agrobex inwestycje. Obecnie w sprzedaży mamy aż 9 projektów – większość wielkopolskich, jednak znalazła się również realizacja zielonogórska. Popyt na własne M nie spada, dlatego rynek dostosowuje podaż. Stosunkowo niedawno wprowadziliśmy nowość mieszkaniową – osiedle Kleszczewo Park, które powstało w następstwie głosów płynących od klientów. Ten rok, podobnie jak minione kończymy z wieloma zrealizowanymi inicjatywami na rzecz poprawy jakości życia – bierzemy na siebie odpowiedzialność nie tylko za miejski krajobraz, ale także jesteśmy społecznie odpowiedzialni. CSR ma dla nas ogromne znaczenie, stąd nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, których jesteśmy inicjatorami, organizatorami czy sponsorami. Kierujemy swoje działania do dzieci i dorosłych. Mają one charakter sportowy, rozrywkowy lub kulturalny (np. Bieg 5/5, „Teatr za jeden uśmiech”, akcja Deweloperzy Dzieciom, Uśmiechnięty Dzień, objęcie opieką nosorożca z poznańskiego zoo).

Rok 2019 nie obył się bez wyzwań dla branży deweloperskiej. Pojawiło się kilka kontrowersyjnych propozycji, jak chociażby stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, jednak rozwiązanie UOKiK szybko upadło, bowiem obecny system dobrze chroni kupujących. Jaki będzie 2020 rok? Z pewnością pełen wyzwań. Dla Agrobexu będzie to rozwój nie tylko na rodzimym, wielkopolskim rynku, ale również szerzej, np. lubuskim.

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development

2019 rok, mimo początkowych prognoz rynkowych, nie przyniósł znacznych zmian na rynku deweloperskim. Polacy nadal chętnie decydowali się na zakup nowego domu, zwłaszcza w segmencie domów bliźniaczych. Tendencja odchodzenia od wyboru mieszkania w bloku jest coraz bardziej widoczna - doceniamy jako społeczeństwo posiadanie większej przestrzeni. Jesteśmy bacznymi obserwatorami tych trendów, stąd w tym roku jako inwestorzy postawiliśmy na kolejny projekt osiedla w konwencji domów bliźniaczych, Nowy Jasin.

Tomasz Pietrzyński z firmy More Place

Miniony rok z pewnością możemy zaliczyć do udanych. W 2019 zakończyliśmy sprzedaż inwestycji Kalinova. Rozpoczęliśmy też nowy projekt – Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu, z domami w zabudowie bliźniaczej do 112,2 m2. Pierwszy etap realizacji tego osiedla to 12 domów, z których połowa znalazła swoich nabywców, jeszcze przed zakończeniem budowy. Znaczącym czynnikiem kształtującym rynek w 2019 roku, były rosnące koszty materiałów i usług budowlanych, co istotnie przełożyło się na wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Pomimo tego nie wpłynęło to na pogorszenie sprzedaży More Place, pokazując na jak wysokim poziomie pozostają potrzeby mieszkaniowe polaków.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

Koniec roku to bardzo dobry czas na podsumowania i skrupulatne podliczenia. Śmiało możemy powiedzieć, że miniony rok okazał się dla naszej firmy bardzo owocny. W pierwszym kwartale wystartowaliśmy z budową oraz sprzedażą V już etapu osiedla Nowe Ogrody w Poznaniu - duże zainteresowanie projektem utwierdza nas tylko w przekonaniu, że branża deweloperska ma się dobrze, a popyt na mieszkania zdecydowanie nie maleje.  Szczególnie te w celach inwestycyjnych, ponieważ dla części osób posiadających tzw. rezerwy gotówkowe stanowią one rozsądne zabezpieczenie na przyszłość (rodzaj prywatnego funduszu emerytalnego). W finale ulica Meissnera w IV kwartale 2020 roku wzbogaci się o 130 mieszkań od 27 do 103 mkw., 8 lokali usługowych, 168 miejsc postojowych oraz 40 boksów rowerowych. Oczywiście z końcem roku nie zwalnialiśmy tempa i rozpoczęliśmy pierwsze działania związanie z naszą najnowszą inwestycją w Darłówku - mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Rok 2019 okazał się bardzo dobrym dla EBF Development oraz dla całej branży deweloperskiej. Popyt na mieszkania zdecydowanie nie maleje, widzimy to po ilości rezerwacji lokali nie tylko w Zielonej Górze ale również w Poznaniu. Warto podkreślić, że największym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze mieszkania (najczęściej dwupokojowe) do 45 mkw., które nabywane są głównie w celach inwestycyjnych. -  Widzieliśmy to doskonale przy uruchomieniu sprzedaży inwestycji Zdrojowa Polana, gdzie w przeciągu 6 miesięcy ponad 70% lokali znalazło swoich nabywców. - informuje Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development. Zaobserwowaliśmy także coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie procedur zakupu jak i tego co się dzieje aktualnie na rynku nieruchomości i w kierunkach inwestycji. Jako deweloper i wykonawca liczymy i mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie równie duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na nieruchomości mieszkalne - tego sobie i inwestorom życzymy.

Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments

Ostatni rok pokazał, że rynek deweloperski wcale nie zwalnia, a zainteresowanie mieszkaniami (czy to na przedmieściach czy w Poznaniu) nie maleje. Widzieliśmy to doskonale w pierwszym półroczu, gdzie sprzedaż lokali na osiedlu Rodzinne Komorniki kształtowała się na bardzo wysokim poziomie. W finale wszystkie domy przy ul. Pana Tadeusza znalazły sowich nabywców z końcem sierpnia. Natomiast w drugim półroczu - podczas wrześniowej edycji Targów Mieszkań i Domów zaprezentowaliśmy nowy etap naszej Poznańskiej inwestycji zlokalizowanej w pobliżu ulicy Strzeszyńskiej, czyli Rodzinne Podolany – łącznie 18 domów szeregowych z ogrodami. Jednocześnie działania biura sprzedaży skupiają się na sprzedaży mieszkań 2-poziomowych o powierzchni 76-79 mkw. Obecnie czynimy także przygotowania związane z kolejnymi inwestycjami, zlokalizowanymi między innymi w stolicy Wielkopolski.

Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana

 

Ostatni rok możemy ocenić jako bardzo dobry dla branży deweloperskiej, jak i naszej firmy. Pomimo wielu spekulacji, sprzedaż mieszkań, w tym na przedmieściach utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie. Już w pierwszym kwartale rozpoczęliśmy sprzedaż V etapu osiedla Nowa Murowana, który liczy 20 mieszkań. Obecnie w ofercie pozostały ostatnie wolne lokale o powierzchni od 59 do 66 mkw. Widząc tak duże zainteresowanie z końcem listopada podjęliśmy decyzję o uruchomieniu sprzedaży w ostatnim - IV etapie inwestycji, w którym zaprojektowaliśmy lokale od 58 do 63 mkw. Oczywiście planujemy dalszy rozwój i realizację nowych projektów w Murowanej Goślinie, ponieważ tutaj wszystko jest „pod ręką”, a infrastruktura jest gotowa. Sklepy, ośrodki zdrowia, urzędy, placówki edukacyjne, co stanowi wyróżnik na tle innych lokalizacji na przedmieściach.

Maciej Bartczak, z firmy KM Building

Ostatni rok możemy ocenić jako udany pod względem realizacji naszych inwestycji oraz planów sprzedażowych. Nasze cele biznesowe zostały adekwatnie, ale jednocześnie ambitnie określone, dzięki czemu możemy cieszyć się sukcesami: sprzedaży wszystkich lokali z pierwszego budynku Zalasewo Park oraz sprawną realizacją kolejnego budynku z tej inwestycji, płynną sprzedażą domów na osiedlu Rodzinny Zakątek k. Kórnika oraz planowo przebiegającą budową kolejnych szeregów. W połowie 2019 roku oddaliśmy także ostatnie domy na Osiedlu Słonecznym w Brodowie.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady

Najwieksze zaskoczenie w 2019 na rynku nieruchomosci? Naszym zdaniem coraz czestsze poszukiwanie mieszkan, ktore z jednej strony beda spelniac oczekiwania codziennosci, zas z drugiej - beda rowniez przestrzenia do pracy. Freelancerzy smielej decyduja sie na kupno przestrzeni w kameralnych osiedlach o wyjatkowym klimacie i nowoczesnym charakterze.  Tym bardziej cieszymy sie, ze nasz projekt - Enklawa Winogrady - wpisuje sie w ten trend. Z ogromna ciekawoscia wypatrujemy tego, co w branzy przyniesie 2020.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Nietypowe rozwiązania we wkładach stalowych Biuro prasowe
2020-06-30 | 11:30

Nietypowe rozwiązania we wkładach stalowych

Warunki klimatyczne panujące w krajach północnych sprawiają, iż skandynawskie technologie grzewcze uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Charakteryzuje je nie tylko
Dom Osiedla dla małych mieszkańców
2020-06-29 | 11:33

Osiedla dla małych mieszkańców

Wybór idealnego mieszkania dla siebie i swoich najbliższych to jeden z celów jakie stawiają przed sobą wszyscy, spełniający swoje marzenia o szczęśliwej rodzinie. Dla dzieci,
Dom Idzie nowe - osiedle Młode Gwiazdowo od Greenbud Development
2020-06-29 | 11:21

Idzie nowe - osiedle Młode Gwiazdowo od Greenbud Development

Deweloper Greenbud Development w 2020 roku nie zwalnia tempa. Firma oprócz realizacji w gminie Swarzędz - osiedle Zielone Rabowice II, który już niebawem powiększy się o V etap

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Technologie

Samochody przyszłości będą aktualizować oprogramowanie poprzez chmurę. Sztuczna inteligencja poprowadzi auto za człowieka [DEPESZA]

Branża motoryzacyjna dąży do automatyzacji. Auta przyszłości będą w czasie rzeczywistym analizować otoczenie i warunki drogowe, dzięki czemu możliwe stanie się wyeliminowanie roli kierowcy w procesie prowadzenia pojazdu. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i upłynnić ruch w warunkach miejskich. Samochód przyszłości chce zaprojektować producent m.in. kart graficznych i systemów sztucznej inteligencji – Nvidia – we współpracy z Mercedes-Benz.

Technologie

Na granicy USA z Meksykiem powstaje wirtualny mur. Zamontowane na wieżach czujniki zareagują na ruch, a sztuczna inteligencja sprawdzi zagrożenie [DEPESZA]

Kamery, drony wyposażone w sztuczną inteligencję, czujniki 3D – granice kontrolują od dawna już nie tylko celnicy. Amerykańska agencja celna poszła o krok dalej – na granicy USA i Meksyku do 2022 roku stanie 200 mobilnych wież kontrolnych, które wykorzystują sztuczną inteligencję do śledzenia ruchu. Rozróżnią ludzi od zwierząt, a przy tym zasilane są energią słoneczną. – Wieże znacząco zwiększą naszą przewagę w walce przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym – przekonuje Rodney Scott, szef Patrolu Granicznego Stanów Zjednoczonych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.