Dla kogo inteligentny dom?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia, które dziś nazwać można inteligentnymi, stanowiły jedynie fantazyjne wyobrażenia twórców filmów science fiction. Dziś zdalne sterowanie oświetleniem, inteligentne dzwonki czy kamery to podstawowe atrybuty technologii smart home, do której przekonuje się coraz więcej użytkowników. Czym ostatnio zaskoczyli użytkowników jej twórcy i na co warto zwracać uwagę, wybierając tego typu sprzęty?
Producenci urządzeń typu smart zdają się prześcigać ze sobą, a ostatnio prezentowane gadżety szokują nawet największych wielbicieli technologii. Mówiąc o ostatnich osiągnięciach technologii, zawsze pojawia się temat robotów. Ostatnio przybrały one formę przemiłych piesków, które oprócz umilania czasu domownikom, będą im pomagać. Pomogą włączyć pralkę czy telewizor i, jak na najlepszego przyjaciela człowieka przystało, ostrzegą, gdy ktoś obcy zbliży się do domu. Wszystko to sterowane za pomocą głosu. Pies-robot to z pewnością ciekawa alternatywa dla tych, którym nie chce się zwlekać z łóżka na poranne spacery. Wystarczy, że posiadają… 12 tysięcy złotych. Zakładając, że nikogo już nie zdziwi pies-robot, szokujący może wydać się widok osoby wystukujące litery na niewidzialnej klawiaturze. Spokojnie, to prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości będzie fan technologii smart, używający aplikacji do telefonu, która za pomocą projektora rzuca na stół niewidoczną klawiaturę. Póki co rozwiązanie to jest testowane na razie w wersji demo. W co jeszcze będzie mógł zainwestować smart fan? Interesująca wydaje się kuchenka mikrofalowa ze wsparciem dla Netflixa czy Spotify. Umożliwić może ona zdalne obserwowanie przyrządzanego dania oraz... skontaktowanie się znajomymi. Można wywnioskować, że wszystko, co mogło stać się smart, takim się stało, włączając w to kuwetę dla kotów czy deskę klozetową. Tylko czy aby na pewno wszystkie tego typu gadżety są niezbędne?
Czym kierować się podczas wyboru smart urządzeń?
Na co powinno się zwracać uwagę, wybierając urządzenia smart home, aby naprawdę były one funkcjonalną pomocą, a nie tylko fanaberią? Jako główne kryterium powinniśmy przyjąć integrację urządzeń, a więc możliwość łączenia się ich ze sobą oraz to, aby nie wymagały wysiłku w użytkowaniu ani konfiguracji. W ostatnim czasie ważną kwestią stała się również redukcja zużycia energii elektrycznej, nie tylko w kontekście zmniejszania rachunków, ale również troski o ekologię. Inteligentne urządzenia powinny więc przede wszystkim ułatwiać nam codzienne czynności, redukować koszty i przy okazji dbać o środowisko. Początkowo nie trzeba inwestować w drogie sprzęty, których zalet jeszcze nie rozumiemy. Rozsądnym rozwiązaniem, jest wypróbowanie małych produktów, których korzyści zobaczymy od razu. W tym zakresie świetnie sprawdzą się inteligentne gniazdka, które umożliwią użytkownikowi zdalne włączanie i wyłączanie podpiętych do nich sprzętów oraz ustawianie trybów ich funkcjonowania. Takie rozwiązanie proponuje ezviz, który na polski rynek w ubiegłym roku wypuścił smart plug T31. Kontroluje zużycie prądu podpiętych do niego urządzeń, jak i włączanie i wyłączanie jest możliwe z poziomu aplikacji. To wygodne, jak i korzystne dla ekologii i portfela rozwiązanie.
Smart bezpieczeństwo
Dobrze, gdy producenci urządzeń smart home swoimi rozwiązaniami technologicznymi potrafią odpowiedzieć na inną ważną dla domowników potrzebę, jaką jest bezpieczeństwo. Inteligentne kamery to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby zabezpieczyć swój dom na wypadek wizyty niechcianych gości. To tańsza oraz łatwiejsza w montażu i obsłudze opcja niż tradycyjny monitoring. W tym wypadku producent ezviz również proponuje użytkownikom swoje rozwiązanie. Ciekawą opcją wydaje się kamera C3A, która używana może być zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Posiada szeroki kąt widzenia oraz tryb nocny, dzięki któremu obraz świetnie rejestrowany jest również, kiedy jest ciemno. C3A można podłączyć bezpośrednio do Wi-Fi lub stacji bazowej przewodowo podpiętej do routera. Przydatna jest m.in. opcja dwukierunkowego audio, szczególnie jeśli kamera umieszczona będzie na zewnątrz drzwi wejściowych domu. W tej roli sprawdzi się również inteligentny wizjer drzwiowy ezviz DP1, który łączy w sobie opcję wizjera, dzwonka oraz kamery. Posiada dotykowy wyświetlacz LCD i kamerę HD, ale to nie koniec. DP1 wyposażony jest w funkcję automatycznego wykrywania obecności osób znajdujących się przed wejściem do domu i w czasie rzeczywistym przesyła alerty na telefon użytkownika. Urządzenie zapewnia również komunikację z osobą stojącą przed wizjerem. Tego rodzaju sprzęty, to przykłady na to, jak technologia smart może ułatwić codzienność oraz zadbać o bezpieczeństwo.
W którym kierunku będzie rozwijać się technologia smart i w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać? Można przewidywać, że oprócz kwestii takich jak zoptymalizowanie codziennej pracy i obowiązków domowych, bezpieczeństwo i troska o członków rodziny będzie jeszcze częstszą pobudką do sięgania po urządzenia smart. Prawdopodobnie inteligentne urządzenia będą chętniej wykorzystywane jako wsparcie dla osób starszych, monitorując ich samopoczucie i ułatwiając funkcjonowanie. Co jeszcze zaproponują twórcy inteligentnych rozwiązań? Z pewnością wszyscy entuzjaści nowinek technologicznych będą śledzić rynek smart urządzeń, który jeszcze nie raz zaskoczy użytkowników.
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.