Dekada stołecznych mikroinstalacji i stałe zainteresowanie OZE
Stoen Operator, w dziesięciolecie pierwszego przyłączenia mikroinstalacji do swojej sieci, podsumowuje wyniki za 2023 rok związane z przyłączeniami fotowoltaiki i magazynów energii. Dane pokazują rosnącą tendencję wprowadzania tych rozwiązań oraz wciąż utrzymujące się zainteresowanie Polaków alternatywnymi źródłami energii.
Domowe PV-ki nadal popularne
Mimo nieznacznego spadku dynamiki na rynku instalacji produkujących energię ze słońca, ubiegły rok ponownie był rekordowy jeśli chodzi o obszar OZE. Jak podał Instytut Fraunhofera aż 26% polskiej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku pochodziło ze źródeł odnawialnych[1].
Według informacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na koniec listopada 2023 łączna liczba wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych przez operatorów sieci dystrybucyjnych wyniosła ponad 1,378 milionów Sumaryczna moc tych rozwiązań sięgnęła poziomu 10,86 GW. Październik i listopad 2023 pokazały wzrost liczby przyłączeń w porównaniu do poprzedniego półrocza[2].
10 lat doświadczenia w przyłączeniach warszawskiego operatora
Wyniki PTPiREE potwierdzają także podsumowania przyłączeń spółki Stoen Operator, która działa na terenie Warszawy i sąsiednich gmin. Wskazują one, że w 2023 roku do stołecznej sieci przyłączono 2016 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 26,56 MW. Całkowita moc wszystkich 15 521 systemów fotowoltaicznych w sieci warszawskiego operatora (mikroinstalacji i źródeł komercyjnych) na koniec 2023 roku wynosiła 139,52 MW. Aż 15 510 sztuk z tej liczby stanowią mikroinstalacje o łącznej mocy 133,13 MW.
- Warto zauważyć, że pierwszą mikroinstalację przyłączyliśmy 10 lat temu. Wówczas były to pojedyncze instalacje o średniej mocy ok. 5 kW. Na koniec 2023 r. średnia moc to już ponad 13 kW na jedną mikroinstalację, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tym typem źródeł. Obecnie obserwujemy zniżkową tendencję popularności rozwiązań fotowoltaicznych na stołecznym rynku, ale nasze wyniki dotyczące przyłączeń instalacji są nadal na wysokim poziomie. Według danych za 2023 rok ta liczba wzrosła o 13%, a moc nowych mikroinstalacji w naszej sieci jest o 25% wyższa w porównaniu z rokiem 2022. Co ważne, prawie wszystkie przyłączenia mikroinstalacji na naszym terenie realizowane są w trybie zgłoszenia - mówi Grzegorz Powązka, kierownik usług operatorskich Stoen Operator.
Magazyny energii kluczem do zwiększania elastyczności sieci
Oprócz źródeł odnawialnych warszawski operator w ubiegłym roku przyłączył do swojej infrastruktury sieciowej także 276 magazynów energii współpracujących z mikroinstalacjami. Ich łączna moc wynosi 1,59 MW. Na koniec 2023 roku do sieci stołecznego OSD przyłączonych było łącznie 310 magazynów o łącznej mocy 1,76 MW.
- Magazyny energii to nadal rozwijający się, choć zyskujący na uwadze obszar krajowej energetyki. Umożliwiają gromadzenie nadmiaru energii w okresach niskiego popytu i uwalnianie jej w okresach zapotrzebowania. To technologia, która pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i elastyczności systemu elektroenergetycznego. Z pewnością jest kluczowa dla przyspieszenia efektywnej zielonej transformacji - dodaje Sławomir Osuchowski, menedżer ds. usług dystrybucyjnych Stoen Operator.
Droga do zielonej energii ze wsparciem
Zwiększająca się liczba mikroinstalacji i magazynów energii to m.in. efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Stoen Operator przewiduje, że trend ten będzie się utrzymywać w kolejnych latach, a rozwój magazynów energii przyczyni się do zwiększenia stabilności sieci energetycznej. Ich rosnąca popularność powinna wesprzeć także powstawanie lokalnych wspólnot energetycznych i dodatkowo zachęcić prosumentów do inwestowania w zielone technologie.
[1] https://energetyka24.com/oze/analizy-i-komentarze/transformacja-juz-tu-jest-polskie-oze-z-rekordowym-udzialem-w-miksie-analiza
[2] Mikroinstalacje w Polsce (ptpiree.pl)
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów
Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.