Czy sztuczna inteligencja może być dla nas niebezpieczna?
Czy nowoczesne maszyny pomogą nam, czy zaszkodzą? Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Czy może być dla nas zagrożeniem? A może niebezpieczeństwo zniszczenia ludzkości przez maszyny jest tylko fikcją stworzoną przez pisarzy sci-fi?
Faktem jest, że AI już teraz odgrywa dużą rolę w świecie. Roboty pracują szybciej, pewniej i są bardziej wydajne. Z powodzeniem mogą zastąpić kierowców, prawników, pracowników biurowych, a nawet prezenterów telewizyjnych.
W dodatku AI potrafi być twórcza. Robot Erica dostał angaż w Hollywood, robot Benjamin stworzył scenariusz do filmu „Sunspring”, a inny algorytm scenariusz do nowego „Batmana”, który fani uznali za genialny. Jest też sztuczna inteligencja, która napisała surrealistyczny rozdział Harrego Pottera i drukarka 3D, która stworzyła obraz sprzedany na aukcji sztuki w Nowym Yorku za 432 500 dolarów. W Chinach sztuczna inteligencja pod pseudonimem Xiao Bing napisała 10 tys. wierszy i wydała książkę – jej twórczość cieszy się wielką popularnością.
Wzrost możliwości maszyn jest nieunikniony. Badacze przewidują, że do 2030 r. sztuczna inteligencja może zabrać nam nawet 800 milionów miejsc pracy.
Prócz ryzyka utraty pracy, pojawiają się też inne niepokoje.
Już teraz AI wpierające lekarzy stawia błędne diagnozy pacjentom, a w pojazdach stwarza zagrożenie na drodze. Algorytm karmiony nieodpowiednimi danymi może dyskryminować ludzi lub nimi manipulować. Chociaż roboty rozwiązują arcytrudne zadania, brak im duszy, nie mają więc moralności i nie odczuwają współczucia.
Tymczasem są już maszyny do zabijania używane przez wojsko. Co się stanie, jeśli będą autonomiczne?
Na te i wiele innych pytań, w debacie z cyklu Edukontra, starają się znaleźć odpowiedź specjaliści:
prof. Ryszard Tadeusiewicz – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej;
Szymon Łukasik – Al Team Leader w firmie Synerise, członek IBS PAN, wykładowca na AGH;
Piotr Tempczyk z Ogólnopolskiego Instytutu Uczenia Maszynowego.
Interesują Cię wielkie procesy zachodzące w naszym świecie? Posłuchaj podcastu na:
https://open.spotify.com/episode/0XM237jzv4m0GJDvxLBlmd
lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=5I6DdLefHGI&t=1s
Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Świąteczna oferta EZVIZ: niezwykłe promocje na urządzenia smart home!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.