Komunikaty PR

Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach? | Podcast Edukontra

2021-02-15  |  09:00
Biuro prasowe

W Kosmosie wciąż jeszcze pozostaje ogrom do zbadania. W dodatku Wszechświat cały czas się rozszerza. Na konto ludzkości wpływają nowe fascynujące odkrycia, tj. niewidzialna ciemna materia, która stanowi 95% całego Wszechświata. Naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że w najbliższym nam układzie gwiezdnym istnieje skalista planeta rozmiarami podobna do Ziemi.

NASA zapowiedziała, że w 2024 r wyśle astronautów na południowy biegun Księżyca. A do 2028 r. stworzy na Księżycu stałą bazę. Mówi się również o misjach załogowych na Marsa, a nawet o kolonizacji tej planety.

Trwa kosmiczny wyścig pomiędzy supermocarstwami – Chinami, USA i Rosją. Pojawiło się również nowe zjawisko – konkurencja między prywatnymi firmami w sektorze kosmicznym.

W przestrzeni kosmicznej pozostało jeszcze mnóstwo do zbadania, ale gdzie w tym wszystkim są Polacy? Czy zainteresowanie kosmosem w Polsce jest duże? A może kosmiczne podróże interesują nas już tylko w powieściach Lema czy Zajdla? I czy polskie zaangażowanie w loty kosmiczne niegdyś było większe?

Wśród Polaków związanych z kosmosem najsłynniejszym był oczywiście Mikołaj Kopernik – wybitny astronom i badacz. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” szczegółowo przedstawiało heliocentryczną wizję układu planetarnego i wywołało światową rewolucję. Lecz faktem jest, że z pokładu rakiety komos oglądał na razie tylko jeden nasz rodak – Mirosław Hermaszewski.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polacy zyskali możliwość udziału w programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obecnie organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje naukowo-badawcze, polskie firmy i uczelnie wyższe we współpracy z ESA realizują wiele projektów kosmicznych.
Ale czy w komosie stawiamy śmiałe kroki? Czy mamy szansę na podbój gwiazd? W odcinku Edukontry pt.: „Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach?” dyskutują o tym eksperci:

  • dr Łukasza Lamża – filozof, dziennikarz naukowy, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Jacek Dukaj – pisarz, autor fantastyki (Lód, Wroniec i wiele innych);
  • dr hab. Marek S. Huberath – fizyk, pisarz science fiction (Wrocieeś Sneogg, wiedziaam…, Gniazdo światów i wiele innych).

 

Dyskusja rozwija się w wielu fascynujących kierunkach, obfituje w skłaniające do rozmyślań pytania i zaskakujące odpowiedzi. Zaangażowanie ze strony publiczności podsyca debatę.

W rozmowie nie zabrakło także rozważań o tym, jak może wyglądać kolonizacja kosmosu i polityka przyszłości.

Posłuchaj jej na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/1aboV9vx2XW7y6v9FU4r9x

lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=oM0idvObsr8&t=362s

Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kosmos IV Italian-Polish Aerospace Forum Biuro prasowe
2024-12-12 | 14:00

IV Italian-Polish Aerospace Forum

Relacja z wydarzenia, wypowiedzi ekspertów IV Italian-Polish Aerospace Forum: współpraca Polski i Włoch w rozwoju sektora lotniczo-kosmicznego. 11 grudnia w Warszawie odbyło
Kosmos DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE
2024-10-15 | 10:00

DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE

DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE W LABORATORIUM WE WROCŁAWIU Thorium Space pomyślnie zaprezentowało kluczową technologię komunikacyjną podczas praktycznej
Kosmos BRAK ZDJĘCIA
2024-09-24 | 11:35

Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona!

Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona! Nowoczesne centrum edukacyjno-rozrywkowe w terminalu Lotniska Warszawa-Radom już otwarte!   Flyport by Baltona to multimedialne centrum edukacyjno-rozrywkowe o lotnictwie i kosmosie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Prawo

Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości

Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane  alarmują toksykolodzy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.