Komunikaty PR

Czy IT może być ekologiczne? Innowacyjne technologie w służbie naszej planecie

2023-06-21  |  01:00
Biuro prasowe

Cyfrowa transformacja, która przyśpiesza z roku na rok, stwarza firmom na całym świecie liczne możliwości rozwoju. Jej tempo wiąże się jednak z konsekwencjami dla środowiska naturalnego. Już teraz sektor technologiczny jest odpowiedzialny za 2-3% globalnej emisji gazów cieplarnianych[1]. Co można zrobić, aby to zmienić, szczególnie w dobie regulacji związanych z ESG? Aż 76% firm wierzy, że rozwijające się technologie mogą odegrać kluczową rolę w redukcji ich śladu węglowego[2]. To oznacza m.in. inwestowanie w 5G czy IoT, ale także modernizację używanego sprzętu zamiast wymieniania go na całkowicie nowy.

Największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w sektorze IT jest infrastruktura. Jak wynika z danych rynkowych, centra danych generują aż 45% całkowitego śladu węglowego sektora IT. Na dalszych miejscach uplasowały się: sieci (24%), smartfony (11%) oraz monitory, laptopy i komputery stacjonarne (po 7%)[3]. Już teraz sektor technologiczny jest odpowiedzialny za 2-3% globalnej emisji gazów cieplarnianych[4].


Biorąc pod uwagę, że infrastruktura IT jest już obecna w zasadzie wszędzie, liczby te będą tylko rosnąć – przewiduje Paweł Jankowski, Delivery Location Manager w Endavie. Każda firma potrzebuje dostępu do nowych technologii, aby się rozwijać, jednak niestety, postęp często idzie w parze z negatywnym wpływem na środowisko. Niektórzy zdecydowali się zignorować aspekt zrównoważonego rozwoju w swoim przedsiębiorstwie. Taka strategia może być jednak kosztowna, szczególnie w kontekście wymagań z zakresu ESG narzucanych przez regulatorów. Już teraz każda duża firma musi raportować, czy działa w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju. Ponad 90% firm z indeksu S&P 500 i ok. 70% firm z listy Russell 1000 publikuje informacje o swoich wskaźnikach ESG. W efekcie coraz więcej przedsiębiorstw szuka sposobu na zwiększenie ekologiczności swojej infrastruktury IT.

Centra danych potrzebują modernizacji

Sposobów na bardziej ekologiczne IT jest sporo. Wystarczy zacząć od największego źródła emisji gazów cieplarnianych – centrów danych. Jak pokazują dane Gartnera, aż 75% organizacji zakłada, że do 2027 roku wdrożą działania mające na celu zwiększenie ekologiczności centrów danych. Decydują tutaj nie tylko kwestie środowiskowe, ale również optymalizacja kosztów czy presja inwestorów. Dla porównania, rok temu zaledwie 5% firm interesowało się takimi rozwiązaniami[5].

Warto także przyjrzeć się naszemu sprzętowi. Większość firm mniej więcej co 3-4 lata wymienia swój hardware na nowy, co jest oczywiście naturalną potrzebą. Jednak aż 80% śladu węglowego komputera jest generowane podczas etapu jego produkcji i transportu, a tylko 15% jest efektem pobierania energii elektrycznej podczas użytkowania[6].

Optymalizacja modernizacji sprzętu

Wobec tego warto zastanowić się nad odświeżeniem lub modernizacją sprzętu, co może być alternatywą zastępującą jego wymianę na całkowicie nowy produkt. Każdy zmodernizowany w ten sposób laptop czy komputer stacjonarny to redukcja emisji CO2 o odpowiednio ok. 150 i 250 kg. W dalszej perspektywie można rozważyć instalowanie aplikacji projektowanych z myślą o zrównoważonym rozwoju, które mniej obciążają sprzęt i prowadzą do redukcji emisji. Warto również pamiętać o tym, że wiele urządzeń wytwarza gazy cieplarniane niezależnie od tego, czy aktualnie są użytku.

Od kilku lat obserwujemy, że kolejne firmy i produkty deklarują cele związane z ich wpływem na środowisko, czy to neutralność węglową (Microsoft), czy zobowiązanie do wykorzystywania wyłącznie energii odnawialnej (Amazon). Z kolei Google Cloud deklaruje, że do 2030 roku chciałoby w swoich centrach danych korzystać tylko z bezemisyjnych źródeł energii. Endava też chce zadbać o świat, w którym żyjemy. Obecnie naszym celem jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto w ramach naszej organizacji i łańcucha wartości. Jesteśmy w szczególnej sytuacji, ponieważ nasi klienci często proszą nas o zaprojektowanie i wdrożenie architektury sieci lub aplikacji w ich firmach. To świetna okazja, aby pokazać im efektywniejsze i bardziej zrównoważone rozwiązania. W efekcie możemy wspierać ekologiczne idee w firmach na całym świecie, jednocześnie przyczyniając się do przyśpieszania ich rozwoju biznesowego. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych klientów w budowaniu ekologicznych rozwiązań – podkreśla Paweł Jankowski, Delivery Location Manager w Endavie.

Nowe technologie też mają znaczenie

Inwestowanie w nowe technologie to dla wielu firm sposób nie tylko na zmniejszenie wpływu na środowisko, ale także na obniżenie kosztów operacyjnych. Przykładami innowacji, na które stać coraz więcej biznesów i które coraz częściej są niezbędne do rozwoju ich działalności, są sztuczna inteligencja, cyfrowi bliźniacy, Internet Rzeczy lub sieć 5G. Rozwijanie tych rozwiązań i integrowanie ich ze sobą w płynny sposób pomaga przyspieszyć wewnętrzny przepływ informacji, wspiera zarządzanie firmą i podejmowanie decyzji, a także automatyzację niektórych procesów. W rezultacie idee zrównoważonego rozwoju mogą również przyczynić się do znaczącego poprawienia wyników biznesowych.

Co za tym idzie, wpisywanie się w trend zrównoważonego rozwoju nie jest już tematem stricte środowiskowym czy prawnym związanym z raportowaniem wskaźników ESG. To działanie fundamentalne dla rozwoju firm na całym świecie, bowiem, jak pokazuje praktyka, praca nad redukcją śladu węglowego może przełożyć się na znaczne oszczędności w zakresie kosztów operacyjnych, wzrost zadowolenia pracowników, a w rezultacie – wzmocnić reputację marki.

[1] https://www.unep.org/news-and-stories/story/new-pact-tech-companies-take-climate-change

[[2]] https://www.ey.com/en_uk/tmt/how-emerging-tech-can-accelerate-a-path-to-sustainability

[3] https://www.endava.com/en/blog/Engineering/2022/Can-Software-Really-Be-Green

[4] https://www.unep.org/news-and-stories/story/new-pact-tech-companies-take-climate-change

[5] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2023-05-02-gartner-predicts-75-percent-of-organizations-will-have-implemented-a-data-center-infrastructure-sustainability-program-by-2027

[6] https://www.it.ox.ac.uk/article/environment-and-it

 

materiały prasowe / Endava

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.