Cztery wyzwania związane z migracją do chmury w organizacjach ochrony zdrowia
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Trend Micro Incorporated, światowy lider w dziedzinie zabezpieczeń, stwierdził, że organizacje sektora ochrony zdrowia na całym świecie (Healthcare Organizations – HCOs) przyspieszyły migrację do chmury i zwiększyły związane z nią wydatki, ale wiele z nich prawdopodobnie przecenia swoje możliwości w zakresie ochrony środowisk chmurowych.
Na zlecenie Trend Micro firma Sapio Research przeprowadziła badania wśród ponad 2500 osób, które podejmują decyzje dotyczące technologii informatycznych w przedsiębiorstwach, z 28 krajów i różnych sektorów gospodarki, w tym ochrony zdrowia. Z badania tego wynika, że w tym ostatnim sektorze 88% organizacji przyspieszyło migrację do chmury z powodu pandemii. Trzy główne przyczyny tej decyzji to praca zdalna, cięcia kosztów i większa elastyczność technologii informatycznych.
Szybka migracja do chmury może jednak narazić firmy na większe ryzyko cyberataków. Oto cztery najważniejsze wyzwania, którym musiały stawić czoła organizacje ochrony zdrowia podczas przenoszenia się do środowisk chmurowych:
- Niedobór wykwalifikowanych pracowników. 43% respondentów stwierdziło, że niedobór pracowników mających odpowiednie kwalifikacje jest trwałą barierą, która utrudnia migrację do chmurowych rozwiązań zabezpieczających.
- Bieżące operacje. Wśród wyzwań związanych z ochroną obciążeń w chmurze wymieniano tworzenie i stosowanie reguł (34%), instalację poprawek i zarządzanie podatnościami (32%) oraz błędy w konfiguracji (32%).
- Wzrost kosztów. Po migracji 43% ankietowanych zwiększyło nakłady inwestycyjne i płatności za usługi zlecane na zewnątrz, natomiast 39% przeznacza więcej na koszty operacyjne i szkolenia.
- Odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Tylko 40% respondentów jest pewnych, że prawidłowo wykonuje swoje zadania w ramach modelu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo.
Choć migracja do chmury nie jest prosta, można ją ułatwić i usprawnić, używając odpowiednich narzędzi zabezpieczających.
„Bezpieczeństwo nie jest odrębną funkcją, lecz jednym z aspektów budowania większej całości. Mechanizmy zabezpieczeń pomagają zespołom w efektywniejszym budowaniu systemów w chmurze” ― powiedział Mark Nunnikhoven, wiceprezes ds. badań środowisk chmurowych w firmie Trend Micro. „Bezpieczeństwo może wspomagać tworzenie systemów w chmurze. Kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwych narzędzi i znajomość używanych platform”.
Sektor ochrony zdrowia znajduje się na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19, a transformacja cyfrowa może korzystnie wpłynąć zarówno na jego produktywność, jak i na opiekę nad pacjentami w tym krytycznym okresie. Trzeba jednak pamiętać, że rozszerzona infrastruktura cyfrowa zwiększa obszar narażony na ataki.
Odpowiednie rozwiązania gotowe do pracy w chmurze sprawią, że organizacje ochrony zdrowia będą mogły osiągać maksymalne korzyści z przetwarzania w chmurze bez narażania newralgicznych systemów lub danych pacjentów na ryzyko. Takie narzędzia wykrywają również błędy w konfiguracji, automatyzują instalowanie poprawek i zarządzanie regułami oraz umożliwiają integrowanie zabezpieczeń w środowiskach DevOpS, zarówno chmurowych, jak i lokalnych.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.