Komunikaty PR

Czerwony Krzyż apeluje do hackerów: działajcie etycznie

2023-10-11  |  01:00

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę mamy do czynienia z niespotykanym dotąd ruchem cyberpatriotycznych gangów.  Grupy, działające po obydwu stronach, przygotowują ataki, których celem zwykle jest pozyskiwanie wrażliwych danych lub paraliż krytycznej infrastruktury. Ten nowy rodzaj wojny, nie został jeszcze opisany prawem międzynarodowym. Aby zagwarantować etyczność takich działań, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił osiem zasad postępowania dla cywilnych hackerów[1].

 

 Zasady zostały wywiedzione z międzynarodowego prawa humanitarnego i obejmują m.in. zakazy ataków na szpitale, wykorzystywania narzędzi, które rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób oraz terroryzowania ludności cywilnej.

 

- Tego rodzaju kodeksy mogą działać w tradycyjnych modelach prowadzenia wojny, jednak cyberprzestępczość i wojna cyfrowa to zupełnie inna sytuacja. Cywilne działania hakerskie cechuje, między innymi to, że często nie są precyzyjnie wymierzone we wroga – a to rzadkość w wojnie fizycznej. Sposób, w jaki wybierane są niektóre cele hackerów, oznacza, że często występują skutki uboczne w odległości wielu kilometrów lub paraliżowany jest cały region. Wynika to po prostu ze sposobów, w jaki skonfigurowane są sieci i cała infrastruktura – komentuje Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET i dodaje – wiemy już o wielu atakach, zarówno na szpitale, jak i inne instytucje humanitarne i możemy zakładać, że osoby, które ich dokonały, nie mają takiej samej etycznej czy moralnej podstawy, jak grupy tworzące zasady. Dodatkowym czynnikiem, który ułatwia omijanie obowiązujących zasad, jest fakt, że cybergangi działają pod osłoną anonimowości a czasami parasola ochronnego rządów. Nikt tak naprawdę nie wie, kto do nich należy. Jednak tworzenie tego rodzaju kodeksów jest na pewno dobrym początkiem regulowania postępowania hackerów w realiach wojennych. Łatwo sobie wyobrazić, że w momencie powstawania Konwencji Genewskich, można było odnosić się do nich ze sceptycyzmem. Być może dzisiejsze działanie Czerwonego Krzyża zapoczątkuje zmiany, które za jakiś czas wejdą do kanonu zasad prowadzenia wojny.

 

Poniżej 8 zasad zaproponowanych przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża:

 

  1. Nie kieruj cyberataków w obiekty cywilne
  2. Nie używaj złośliwego oprogramowania ani innych narzędzi czy technik, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i masowo uszkadzają cele wojskowe i obiekty cywilne.
  3. Planując cyberatak na cel wojskowy, zrób wszystko, co możliwe, aby uniknąć wypływu operacji na ludność cywilną lub zminimalizować go.
  4. Nie przeprowadzaj żadnych cyberoperacji przeciwko placówkom medycznym i humanitarnym.
  5. Nie przeprowadzaj cyberataków na obiekty niezbędne do przetrwania ludności lub mogące wywołać niebezpieczne zjawiska.
  6. Nie stosuj gróźb użycia przemocy w celu szerzenia terroru wśród ludności cywilnej.
  7. Nie podżegaj do naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego.
  8. Przestrzegaj tych zasad, nawet jeśli przeciwnik ich nie respektuje.

 

 

 


[1] https://www.bbc.com/news/technology-66998064

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

Prawo

Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.