Komunikaty PR

Czas na przerwę!

2022-07-01  |  15:40
Biuro prasowe
Do pobrania zdjęcie ( 0.23 MB )

Cztery na pięć osób dorosłych (84%) uważa, że regularne korzystanie z czasu dla siebie ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie psychiczne, ale 48% żałuje, że nie ma go więcej, a co najmniej 15% odczuwa wręcz wyrzuty sumienia, gdy z niego korzysta. Chyba jednak najbardziej niepokojące jest to, że jedna osoba na sześć nie ma pojęcia jak wygospodarować sobie czas dla siebie. Dane te wskazują jednoznacznie, jak istotne jest dbanie o siebie we współczesnym, zabieganym świecie.     

Wyniki te pochodzą z badania* dotyczącego nawyków związanych z czasem wolnym przeprowadzonego na zlecenie Jabra wśród 12 000 konsumentów w 11 krajach, a inspiracją dla niego były doniesienia o coraz częstszych przypadkach stresu i wypalenia zawodowego. Osoby dorosłe na całym świecie są świadome pozytywnych efektów czasu dla siebie. 87% z nich twierdzi, że ma czas dla siebie co najmniej raz w tygodniu, a aż dwie trzecie znajduje codziennie chwilę na zredukowanie stresu lub odzyskanie energii. Okazuje się jednak, że od stresu nie da się uciec, bo dla czterech z pięciu osób do najbardziej stresujących momentów należą codzienne zadania, takie jak zajmowanie się życiowymi sprawami (15%), obowiązki domowe (13%) i praca (12%).

Z reguły kobiety bardziej niż mężczyźni cenią korzyści wynikające z czasu dla siebie. Siedem na dziesięć kobiet uważa, że jest on ważny dla dobrego samopoczucia psychicznego, podczas gdy wśród mężczyzn wskaźnik ten wynosi 61%. Podobna tendencja występuje w przypadku dobrego stanu fizycznego (53% kobiet w porównaniu z 47% mężczyzn) oraz redukcji stresu (63% w porównaniu z 56%).

Nie jest niespodzianką, że dwa ostatnie lata odbiły się niekorzystnie na naszym samopoczuciu, co widać w zwiększonym zapotrzebowaniu na czas dla siebie u 38% respondentów. Wskaźnik ten był jeszcze wyższy wśród dorosłych mieszkańców Hiszpanii (48%) i Australii (47%). Czas dla siebie cenią szczególnie młodzi dorośli (w wieku od 18 do 34 lat): aż 56% chce go mieć więcej.

Z dbałością o siebie wiąże się jednak także poczucie winy. Szczególnie młodzi dorośli mają takie odczucia (26%) w porównaniu ze średnią globalną wynoszącą 15%. Największe trudności z usprawiedliwianiem czasu dla siebie i największe poczucie winy mają mieszkańcy krajów północnoeuropejskich, takich jak Szwecja (22%) i Wielka Brytania (20%).

Technologie sprzyjają urozmaiceniu czasu poświęcanego dla siebie

Jeśli jednak poświęcamy sobie trochę czasy, jesteśmy skłonni w niego zainwestować. Aby cieszyć się relaksem, siedem na dziesięć osób zainwestowało od czasu pandemii w sprzęt technologiczny lub użytkowy, przy czym na pierwszym miejscu znalazły się subskrypcje serwisów rozrywkowych (27%), słuchawki (26%) a także odzież do ćwiczeń i odzież outdoorowa (23%). Zakupy te odzwierciedlają również sposób, w jaki najchętniej spędzamy czas wolny: dla 68% oglądanie telewizji jest najczęściej wybieranym sposobem spędzania czasu. Na kolejnych miejscach plasuje się spacer (56%), słuchanie muzyki (52%), czytanie książek (46%) i rozwijanie swojego hobby (35%).

Jak to wygląda w Polsce?

„Czas dla siebie", czyli czas poświęcony na relaks w celu zmniejszenia stresu lub odzyskanie energii, jest uważany w Polsce za ważny element życia. Dziewięciu na dziesięciu (93%) dorosłych Polaków uważa, że poświęcanie czasu sobie ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne. Pandemia wirusa Covid-19 zwiększyła zapotrzebowanie na "czas dla siebie" u dwóch piątych (39%) dorosłych Polaków, przy czym wśród osób w wieku 18-34 lat odsetek ten wynosi aż 46%. Jednocześnie 57% respondentów stwierdziło, że potrzebuje tyle samo czasu wolnego, co przed pandemią, a 4% potrzebuje tego czasu mniej. Dziewięć na dziesięć osób (91%) korzysta z czasu dla siebie przynajmniej raz w tygodniu, a aż 68% osób w wieku 55+ poświęca go sobie codziennie. Mimo to dwie trzecie dorosłych Polaków deklaruje, że chciałoby mieć więcej wolnego czasu dla siebie.

Także w Polsce obserwujemy wzrost inwestycji w technologie, które sprzyjają naszemu relaksowi. Trzy czwarte (76%) dorosłych Polaków deklaruje, że od czasu wybuchu pandemii zainwestowało w sprzęt do "spędzania czasu wolnego", a wśród osób w wieku 18-34 lat odsetek ten wynosi aż 89%. Ponad jedna trzecia (35%) dorosłych Polaków zainwestowała w słuchawki, a wśród osób w wieku 18-34 lat odsetek ten jest jeszcze wyższy, bo aż 47%. Z kolei 32% kupiło abonament serwisów streamingowych, a 30% laptopa lub tablet. Wśród osób, które wygospodarowały czas dla siebie, najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu jest oglądanie telewizji – w 69% przypadków. Na kolejnych miejscach znalazły się: spacer (61%), słuchanie muzyki (60%), czytanie (56%) i sprawianie sobie drobnych przyjemności (42%).

Prawie wszyscy respondenci z Polski (99%) uważają, że ważne jest by mieć czas dla siebie. Trzy czwarte z nich (77%) wskazuje, że poprawia to samopoczucie psychiczne, 70% twierdzi, że zmniejsza stres, a 54% wymienia korzyści dla zdrowia. Co ciekawe, korzystanie z czasu dla siebie nie budzi w Polakach zbytniego poczucia winy - zaledwie 7% przyznaje się do wyrzutów sumienia z tego powodu (w porównaniu do średniej światowej - 15%). Procent ten rośnie wśród dorosłych Polaków w wieku 18-34 lat, u których poczucie winy z tego powodu wynosi już 13%.

Claus Fonnesbech, Head of Global PR & Communications w firmie Jabra powiedział: „Słyszymy wokół o wypaleniu zawodowym i presji, a nasze badania pokazały dodatkowo, że 55% respondentów martwi się o swoją przyszłość. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby pomóc sobie w zredukowaniu stresu poprzez tak potrzebny „czas dla siebie”. Można to robić na wiele sposobów, ale naszemu sercu najbardziej bliskie są wyniki badań, które pokazują, że doskonałymi towarzyszami niezakłóconych chwil dla siebie okazały się słuchawki. Wszyscy zasługujemy na chwilę odcięcia się od otoczenia, by podczas spaceru i słuchania muzyki czy wciągającego audiobooka móc włączyć redukcję hałasu i odprężyć się przez parę chwil”.

* Badanie przeprowadzone przez Opinium od 25 marca do 5 kwietnia 2022 r. wśród 12 000 osób dorosłych (18+) w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Polsce, Włoszech, Australii i Finlandii. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rozrywka Cooler Master X Simucube 2 Pro - nowa definicja realizmu Biuro prasowe
2024-12-30 | 01:00

Cooler Master X Simucube 2 Pro - nowa definicja realizmu

Cooler Master i Simucube wprowadzają na rynek Cooler Master X Simucube 2 Pro – zaawansowaną bazę kierownicy direct drive dla profesjonalnych symulacji wyścigowych. Urządzenie
Rozrywka Święta pełne smaku z produktami Mars Wrigley
2024-11-24 | 21:00

Święta pełne smaku z produktami Mars Wrigley

W świątecznym czasie Mars Wrigley przygotował limitowaną ofertę produktów kultowej marki M&M’S® oraz Maltesers®. Wśród niej wyjątkowe nowości oraz
Rozrywka Nickelodeon Fandays w Majaland Kownaty!
2024-09-27 | 15:00

Nickelodeon Fandays w Majaland Kownaty!

Marzysz o tym, aby spotkać swoich ulubionych bohaterów z bajek? A może pragniesz przeżyć niezapomniane chwile w towarzystwie Bliskich? Już 27-29 września park rozrywki Majaland

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.