Komunikaty PR

Cyfrowa tarcza odpowiedzią firm telekomunikacyjnych na zagrożenia dla biznesu

2022-11-16  |  16:15
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Do pobrania tekst IP ( 0.05 MB )

Rosnące napięcie geopolityczne, powtarzające się cyberataki, postępy w rozwoju sztucznej inteligencji (AI), oraz hybrydowa architektura chmurowa. Świat wciąż się zmienia, więc systemy bezpieczeństwa również nie mogą stać w miejscu. F5 wyjaśnia jak firmy z branży telekomunikacyjnej mogą wesprzeć swoich partnerów w coraz mniej komfortowym otoczeniu sieciowym.

Ponieważ cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do łamania zabezpieczeń organizacji, agencje sektora publicznego, firmy telekomunikacyjne i inni dostawcy kluczowych elementów infrastruktury stają się głównymi celami ataków. W niektórych przypadkach hakerzy wykorzystują słabości systemu i luki bezpieczeństwa, które pojawiają się podczas transformacji cyfrowej, co może zakłócić istniejące procedury sprawdzania systemów. W miarę rozpowszechniania oprogramowania w różnych chmurach i infrastrukturze wewnętrznej, zbyt łatwo jest naruszyć zabezpieczenia zbudowane dla starszej architektury, która wciąż obecna jest w firmach.

Geopolityka ma znaczenie

Razem z transformacją cyfrową, znaczenie mają też uwarunkowania międzynarodowe. Zmienna geopolityka sprawia, że cyberbezpieczeństwo staje się jednym z priorytetów działań instytucji rządowych. Dla przykładu, Unia Europejska przeznaczyła 2 miliardy euro z publicznych pieniędzy na poprawę ochrony cybernetycznej regionu w latach 2021-2027, w ramach strategii bezpieczeństwa cybernetycznego UE. Oznacza to aż czterokrotne zwiększenie inwestycji w porównaniu do poprzedniej strategii.

Centralizacja jako klucz do ochrony systemu

Aby skutecznie utrzymać normy bezpieczeństwa w całej mocno rozproszonej organizacji, potrzebujemy scentralizowanego środowiska zarządzania, które może automatycznie wykrywać pojawiające się zagrożenia w dowolnym miejscu na świecie i łagodzić je tak szybko, jak to możliwe. mówi Alix Leconte, wiceprezes Service Providers (EMEA) F5.

Dlaczego centralizacja jest ważna? Mówiąc najprościej, w przypadku nowych informacji z zewnątrz lub rzeczywistego ataku potrzebna jest szybka i skoordynowana reakcja całej organizacji. Nie ma czasu na podjęcie działań obronnych przez każdą jednostkę lub agencję z osobna. Potrzebny jest centralny punkt kontroli, który może natychmiast wprowadzić nowe zasady - ogólnofirmowy "kill switch", który automatycznie wyłączy cały ruch przychodzący z podejrzanych źródeł.

Tego rodzaju solidna "cyfrowa tarcza" może natychmiast wykryć złośliwe działania ukierunkowane na aplikacje i dane rozproszone w wielu chmurach oraz środowiskach lokalnych. W tym kontekście szczególnie ważna jest analityka behawioralna - wiele ataków jest tak zakorzenionych w środowisku, że jedynym sposobem ich wykrycia jest identyfikacja wzorców zachowania określonych osób. Cyfrowa osłona oprócz szybkości reakcji, musi być elastyczna i zdolna do szybkiego przełączania się pomiędzy różnymi trybami obrony, w zależności od charakteru nadchodzącego ataku. Jednocześnie musi być też zgodna z lokalnymi zasadami i przepisami. Na przykład, ramy ochrony danych i bezpieczeństwa w USA różnią się znacznie od tych w Europie.

Rola sektora telekomunikacji w procesie

Jak pokazują analizy F5, firmy telekomunikacyjne są dobrze przygotowane do wdrażania cyfrowych osłon. Na wielu rynkach spodziewamy się, że coraz większa liczba operatorów będzie włączać tarcze cyfrowe do portfolio swoich rozwiązań. Ponieważ operatorzy telekomunikacyjni są właścicielami dużej części infrastruktury, którą organizacje wykorzystują do łączenia swoich operacji, cyfrowa osłona staje się naturalnym rozszerzeniem ich istniejących propozycji dla przedsiębiorstw. Na swoich rodzimych rynkach, operatorzy telekomunikacyjni cieszą się również zaufaniem władz. W sektorze publicznym, telco może mieć wyższy poziom zgodności z zasadami bezpieczeństwa niż ten dostępny dla innych mniej regulowanych podmiotów.

Sektor telco może oferować niezbędne oprogramowanie jako usługę dla swoich klientów korporacyjnych. Jednak w niektórych przypadkach, przedsiębiorstwo może potrzebować uruchomić rozwiązanie na miejscu, aby spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych.

Tego rodzaju usługa zarządzana musi współpracować z istniejącymi systemami bezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Nie zalecamy stosowania podejścia "wyrwij i zastąp". Nacisk powinien być położony na wykorzystanie tego, co już istnieje, przy jednoczesnym zapewnieniu precyzyjnej kontroli nad systemami bezpieczeństwa za pośrednictwem jednej tarczy obronnej.

Cyfrowa osłona musi być również wysoce modułowa i programowalna, z warstwami bezpieczeństwa, które mogą być aktywowane przyrostowo, a nie w modelu wszystko albo nic. Jeśli przedsiębiorstwo zareaguje przesadnie i wyłączy cały ruch, z pewnością nie będzie mogło prowadzić działań w normalnym trybie. W niektórych przypadkach może chcieć jedynie wyłączyć konkretną aplikację lub zablokować przepływ danych z określonej lokalizacji.

Ponadto cyfrowa tarcza powinna uwzględniać DevOps, aby inżynierowie mogli tworzyć niestandardowe schematy zabezpieczeń dla konkretnych przypadków użycia. Mogą na przykład chcieć zapobiec przesyłaniu określonych typów danych do konkretnych krajów.

Zachęcające jest to, że telekomy zaczynają zdawać sobie sprawę z oferowanych korzyści. F5 współpracuje obecnie z firmami telekomunikacyjnymi, aby zapewnić przedsiębiorstwom cyfrowe tarcze. Dostarczamy technologię bazową do telco, które następnie pakują ją w usługę zarządzaną. W tym miejscu pojawia się F5 Distributed Cloud Web Application and API Protection (WAAP), zawierająca funkcje takie jak F5's Advanced Web Application Firewall, technologię bezpieczeństwa API, obronę przed botami opartą na sztucznej inteligencji oraz ochronę przed rozproszonymi atakami typu DDoS (Distributed Denial-of-Service). mówi Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland.

Patrząc w przyszłość, zdolność firmy telekomunikacyjnej do dostarczania niestandardowych osłon cyfrowych będzie źródłem zróżnicowania całej branży. W miarę zaspokajania zapotrzebowania na większe bezpieczeństwo cyfrowe, pozycja firm wzrośnie również w oczach decydentów i opinii publicznej.

 

 

Informacje o F5

F5 (NASDAQ: FFIV) to firma zajmująca się bezpieczeństwem i dostarczaniem aplikacji w środowiskach wielochmurowych oraz umożliwia klientom – w tym największym na świecie przedsiębiorstwom, instytucjom finansowym, dostawcom usług i rządom – wprowadzanie w życie niezwykłych doświadczeń cyfrowych. Po więcej informacji przejdź do strony f5.com. Śledź @F5 na Twitterze lub odwiedź nasz profil LinkedIn i Facebooku, aby uzyskać więcej informacji na temat F5, jej partnerów i technologii.

F5 i BIG-IP są znakami towarowymi, znakami usługowymi lub nazwami handlowymi firmy F5, Inc. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Wszystkie inne nazwy produktów i firm w niniejszym dokumencie mogą być znakami towarowymi ich odpowiednich właścicieli.

 

Kontakt:

Marcin Ołdakowski | Senior Account Executive w Monday Comms | marcin.oldakowski@mondaygroup.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Robotyka i SI

Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci​ poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.