Komunikaty PR

Coraz lepsze widoki na inwestowanie w warmińsko mazurskim

2022-04-04  |  17:00
Biuro prasowe

Olsztyn, 29.03.2022 r.

 

 

Informacja prasowa

 

Coraz lepsze widoki na inwestowanie w warmińsko‑mazurskim

 

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny światło dzienne ujrzała nowa odsłona serwisu internetowego w pełni dedykowanego inwestorom i inwestycjom w województwie warmińsko‑mazurskim: invest.warmia.mazury.pl. Strona, stworzona i unowocześniona przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2020+” jest doskonałym źródłem informacji dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem kapitału w północno‑wschodniej części Polski, jak i dla przedsiębiorstw już działających w regionie. Poza bazą wiedzy i aktualnościami, odwiedzający mogą skorzystać również z wysoce użytecznych przewodników i poradników, które sprawią, że inwestowanie na Warmii i Mazurach będzie znacznie łatwiejsze. Usprawniony serwis jest dostępny w językach: angielskim i niemieckim.

 

 

Warmia i Mazury. Pracuj, inwestuj - ciesz się życiem

Warmińsko-mazurskie jest czwartym co do wielkości województwem w kraju i niewątpliwie należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym rejonów Polski. Jednak, co nie mniej istotne, Warmia i Mazury, nazywane też „Krainą Tysiąca Jezior”, stanowią wyjątkowo interesujące miejsce dla inwestorów. Przedsiębiorstw chcących ulokować tu swój kapitał sukcesywnie przybywa, między innymi za sprawą spektakularnych sukcesów wielu firm, które już teraz korzystają z bogactwa terenów inwestycyjnych, zaplecza w postaci kadr oraz środowisk akademickich, czy też wreszcie surowców naturalnych.

Odmieniony serwis invest.warmia.mazury.pl

Serwis jest kompleksowym źródłem informacji dla zainteresowanych ulokowaniem kapitału w regionie inwestorów, jak również dla eksporterów. Przedsiębiorcy znajdą tu zbiór starannie zebranych i szczegółowo opisanych faktów dotyczących kluczowych walorów inwestycyjnych, ale też szereg inspiracji pod kątem zaangażowania kapitału i uwarunkowań gospodarczych. Niemałą rolę odgrywają tu inteligentne specjalizacje regionu: ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Lokalni eksporterzy docenią bezpośrednie łącza do instytucji i przedsięwzięć wspierających ich biznesy.

Poza ważnymi faktami i danymi, serwis przybliża także niezwykle istotne miękkie kompetencje, takie jak zaplecze naukowo‑badawcze, parki naukowo‑technologiczne czy też lokalne kadry. Dla inwestorów niezaznajomionych ze specyfiką regionu przydatne będą także zestawienia pokazujące lokalny potencjał oraz stopień rozwinięcia i potencjał infrastruktury.

Kompleksowa baza wartościowych ofert

Jednym z najbardziej praktycznych usprawnień z punktu widzenia przyszłych inwestorów jest nowopowstała, ogólnodostępna baza ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółowym opisem i zdjęciami terenów oraz nieruchomości. Zapewnia ona wygodny, interaktywny wgląd w sprawdzone i szczegółowe informacje o dostępie do mediów i kluczowej infrastruktury, a także na temat bezpośredniego otoczenia oraz zaplecza społecznego i gospodarczego dostępnych terenów. Baza ta, za sprawą sukcesywnych aktualizacji, stanowi dobry punkt odniesienia dla nowych, jak i funkcjonujących już w regionie przedsiębiorców.

Inwestowanie krok po kroku

Bardzo ważną funkcją nowej strony jest moduł „Przewodnik inwestora”, dostępny w głównej zakładce dla inwestorów. Ułatwi on zapoznanie się z opisem całego procesu inwestycyjnego krok po kroku, zarówno na etapie poszukiwania dogodnej lokalizacji, jak i po jej wyborze. Na etapie przechodzenia do realizacji, nowy serwis w jasny sposób podpowiada, jak sprawdzić uwarunkowania środowiskowe i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a następnie podsumowuje kluczowe składowe procesu przygotowania, przeprowadzenia i odbioru budowy.

Zmiany poprzez dofinansowanie

Warto zwrócić uwagę na jedną z kluczowych sekcji serwisu zawierającą objaśnienia dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania z regionalnych Funduszy Europejskich oraz wielu programów krajowych. Jest to przestrzeń zbierająca najistotniejsze fakty, wiedzę, wskazówki oraz inspiracje. Nie brakuje tam aktualności o odbywających się szkoleniach i konferencjach podnoszących konkurencyjność regionu, jego mieszkańców oraz działających na jego terenie firm. Poza przedsiębiorcami, z udostępnianych w tym miejscu informacji, mogą skorzystać także organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Otwarta komunikacja i sprawna współpraca

Niezwykle istotną nowością serwisu jest platforma współpracy pomiędzy potencjalnymi inwestorami, pracownikami Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, funkcjonującym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a jednostkami samorządu terytorialnego będącymi w posiadaniu gruntów i zabudowań pod inwestycje. To działanie ma na celu wyeliminowanie wątpliwości odnośnie sprawności procesów i obiegu informacji oraz równocześnie potwierdza otwartość na inwestorów i ich profesjonalne wsparcie.

Wsparcie dla przedsiębiorców z regionu

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie zapomina o firmach, które już z sukcesami funkcjonują na jego terenie. Mogą one z nowego serwisu pozyskiwać wartościowe i przydatne informacje dotyczące przedsięwzięć realizowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w tym wydarzeń o charakterze gospodarczym oraz działań w ramach realizacji projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2020+”. Nie zabraknie także najważniejszych aktualności gospodarczych i wzmianek o wartościowych inicjatywach lokalnych. Ich wysoka częstotliwość będzie wyróżniać polskojęzyczną wersję serwisu od wersji w językach angielskim i niemieckim, które będą charakteryzować się nieco bardziej informacyjną formą.

Wydarzenia podnoszące konkurencyjność regionu

Rolą serwisu jest również informowanie o szeregu wielu ważnych wydarzeń, które w najbliższej przyszłości przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności i podniesienia wartości gospodarczej i inwestycyjnej obszaru województwa warmińsko-mazurskiego. Za sprawą witryny promowane są różnorodne działania przedstawiające bieżące otoczenie i działania, ale także podsumowujące trendy w kluczowych branżach gospodarki. Swoje miejsce ma tu też szereg ważnych dla życia lokalnych biznesów inicjatyw promujących region, takich jak Festiwal Promocji Gospodarczej, Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur, a także akcja Wspieram Region.

Nowy serwis Invest in Warmia and Mazury to stale aktualizowana witryna, którą warto odwiedzać regularnie, by być na bieżąco ze starannie wyselekcjonowanymi treściami wpierającymi warmińsko‑mazurską przedsiębiorczość.

 

O autorze: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest aparatem pomocniczym do realizowania zadań zarządu województwa określonych w ustawie o samorządzie województwa, statucie województwa warmińsko-mazurskiego, ustawach szczególnych oraz aktach wydanych w celu wykonania tych ustaw. Urząd wykonuje zadania samorządu województwa, należące do kompetencji marszałka i zarządu województwa, w szczególności z dziedziny: edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego; promocji i ochrony zdrowia; kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; pomocy społecznej; polityki prorodzinnej; modernizacji terenów wiejskich; zagospodarowania przestrzennego; ochrony środowiska; transportu zbiorowego i dróg publicznych; kultury fizycznej i turystyki; ochrony praw konsumentów; obronności; bezpieczeństwa publicznego; przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy; działalność w zakresie telekomunikacji. Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego funkcjonuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), które zajmuje się też wspieraniem inwestorów przy poszukiwaniu terenów i obiektów inwestycyjnych, przejściu przez ścieżkę inwestycyjną oraz pozyskaniu dofinansowania.

 

Kontakt dla mediów:

 

Marta Dąbkowska-Wilczek

Zespół Projektów Gospodarczych, Departament Koordynacji Promocji

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

E:  m.dabkowska@warmia.mazury.pl

E: PR@mastermind.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jak zarządzać wodami opadowymi w mieście Biuro prasowe
2024-05-15 | 01:00

Jak zarządzać wodami opadowymi w mieście

Rzeka Sokołówka w Łodzi będzie czystsza. Podczyszczalnia wód deszczowych przy ulicy Liściastej przeszła gruntowną modernizację, która stanowi wzorcowy przykład, jak
Infrastruktura Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobilność podbija europejskie rynki
2024-05-13 | 14:00

Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobilność podbija europejskie rynki

Fundamentem ekologia, filarami komfort i radość Europa bacznie przygląda się zachowaniom konsumenckim dotyczącym mikromobilności. Badanie przeprowadzone przez niemiecki ADAC wskazuje, że
Infrastruktura Firma Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-15 | 08:54

Firma Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego najbardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Transport

Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów

W związku z odblokowaniem środków unijnych firmy – zwłaszcza z sektora budowlanego – spodziewają się w tym roku boomu w inwestycjach infrastrukturalnych. Barierą dla ich realizacji może się jednak okazać dostępność rąk do pracy. Przedsiębiorcy obawiają się też, że kumulacja inwestycji w krótkim czasie może pociągnąć za sobą wzrost popytu nie tylko na kadry, ale i materiały czy specjalistyczne usługi podwykonawcze, co z kolei może się przełożyć na wzrost cen. – Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z tą kumulacją. Jest możliwość punktowych zmian w prawie zamówień publicznych i tego nie wykluczam – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.