Centrum Edukacyjne Lans jako przykład innowacyjnych rozwiązań
Centrum Edukacyjne Lans, będące symbolem nowatorskiego podejścia do przestrzeni edukacyjnych, stało się źródłem inspiracji dla projektantów i architektów dążących do stworzenia optymalnych warunków nauki i zdrowia uczniów. Firma VELUX Commercial, światowy lider w dziedzinie okien dachowych, miała swój udział w realizacji tego niezwykłego projektu. Na etapie koncepcji projektu wykorzystano wizualizer światła dziennego, który pozwolił na dokładne przewidzenie oraz obliczenie poziomu światła dziennego jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Finalnie modułowe świetliki VELUX Commercial znalazły w tym projekcie swoje niezawodne zastosowanie.
Badania nie pozostawiają wątpliwości - jakość powietrza w pomieszczeniach edukacyjnych ma istotny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów. Dlatego też firma VELUX Commercial skupia się na wspieraniu rozwiązań, które przyczyniają się do stworzenia sprzyjającego środowiska do nauki. Kluczowym wskaźnikiem branym pod uwagę podczas obliczania jakości powietrza jest poziom dwutlenku węgla - jego dopuszczalna w pomieszczeniach ilość to około 1150 ppm, podczas gdy poziomy przekraczające 1600 ppm sygnalizują potrzebę działań poprawiających jakość powietrza. Wyposażenie sal lekcyjnych w mierniki dwutlenku węgla pozwala nauczycielom i uczniom na bieżąco kontrolować jakość powietrza oraz w razie potrzeby podejmować odpowiednie kroki.
Projektanci i architekci pracujący nad przestrzeniami edukacyjnymi mogą wykorzystać kilka skutecznych strategii, aby zoptymalizować jakość powietrza w salach lekcyjnych. Jednym z kluczowych elementów jest wykorzystanie naturalnego światła oraz wentylacji poprzez zastosowanie dużych okien ze sterownikami. Takie rozwiązanie umożliwia elastyczną wentylację, dostosowaną do zmieniających się warunków. Kombinacja naturalnej wentylacji poprzez świetliki oraz opcji wentylacji mechanicznej zapewnia stałe źródło świeżego powietrza, szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń z ograniczonym dostępem do okien.
Centrum Edukacyjne Lans, położone u stóp austriackich gór, w miejscowości Lans, mieści żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, akademię muzyczną, bibliotekę i przestrzenie do organizacji imprez. Jedną z idei stworzenia tego miejsca był kontakt z otaczającą przyrodą, dlatego też zastosowano tam okienne fasady i szklane drzwi. W projekcie użyto 75 modułów świetlików VELUX Commercial do dwóch różnych dachów szedowych (znanych także jako dachy pilaste lub zębate) umożliwiając dostęp światła dziennego do wnętrza szkoły, a także zapewniając optymalną wentylację w budynku. Naturalne światło oraz powietrze pozwalają na jeszcze bliższe doświadczenie wszechobecnej przyrody w tej malowniczej okolicy.
To doskonały przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów, a także nauczycieli. Dzięki mocy innowacji możliwe było stworzenie lepszych warunków do nauki w przestrzeniach edukacyjnych.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.