Branża technologiczna i jej kondycja w dobie COVID-19
Po ponad roku zmagań z koronawirusem, który odmienił funkcjonowanie wielu branż, przyszedł czas podsumowań również dla sektora technologicznego. Tydzień temu odbyła się konferencja LG ON-LINE TECH-SEMINAR, na której zaproszeni eksperci poruszali kwestie związane z rozwojem branży w czasach pandemii. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele firm korzystających z najnowszych technologii, którzy opowiedzieli, na co stawiają dziś i jakie są oczekiwania wobec jutra.
Organizatorem konferencji była firma LG Electronics Polska. LG ON-LINE TECH-SEMINAR było dobrą okazją do wymiany zdań i poglądów na temat postępującej digitalizacji i jej odbioru w różnych gałęziach biznesu. 3-dniowe seminarium poprowadził legendarny dziennikarz – Maciej Orłoś.
Firma LG, jako jeden z liderów branży technologicznej, dostrzega ostrożniejsze podejście przedsiębiorstw do planowania budżetów, ale jednocześnie rosnące zainteresowanie nowymi technologiami wspierającymi komunikację zdalną.
- Pandemia tylko przyspieszyła pewną transformację. To, co miało stać się w najbliższych 3-4 latach, obserwujemy już dzisiaj - podkreślał podczas konferencji Robert Buława, ID Sales Director LG Electronics Polska.
Uczestnikiem polskiej edycji LG ON-LINE TECH-SEMINAR była także firma SOLIX – polski dostawca rozwiązań z zakresu digital signage. Prezes firmy - Tomasz Sepioło - dostrzega, że przedsiębiorstwa mające wizję dalszego działania i kapitał wciąż inwestują w nowe projekty i modernizują stare procesy.
- Pandemia bardzo umocniła e-commerce i sprawiła, że działania marketingowe w retailu są bardziej skierowane na potrzeby i bezpieczeństwo klientów – dodał.
Jedną z najbardziej poszkodowanych branż jest sektor gastronomiczny. Bartosz Brusikiewicz, dyrektor zarządzający Thai Wok zaznacza:
- Liczymy na to, że po Świętach mogą zostać otwarte centra handlowe oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne. (…) Próbujemy nie zamykać lokalizacji tylko utrzymywać zatrudnienie i walczyć o dalsze przetrwanie, ale czas pokaże - zaznacza Bartosz Brusikiewicz, Dyrektor Zarządzający w Thai Wok.
Niewątpliwie, pandemia i lockdown to trudny test dla biznesu, jednak nowe technologie dostępne na rynku okazują się być doskonałą odpowiedzią na nowe potrzeby. Firmy, które są na nie otwarte, zbierają żniwa już dziś, a jutro maluje się w trochę piękniejszych barwach.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.