[Bespoke Home Life] ① Nowy wymiar projektowania – od kolorów i kulturowych
Gdy w 2019 roku po raz pierwszy Samsung zaprezentował koncepcję Bespoke, celem przyświecającym firmie było zdefiniowanie na nowo roli, jaką sprzęt AGD pełni w naszych domach – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Wprowadzenie tej wizji w życie wymagało stworzenia zupełnie nowej linii urządzeń pozwalających konsumentom na wyrażanie siebie poprzez personalizację, umożliwiających stworzenie ekosystemu urządzeń połączonych w domu, a także oferującej bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i całej planety rozwiązania.
W naszym 3-odcinkowym cyklu postaramy się zaprezentować drogę, jaką linia produktów Bespoke przeszła do tej pory, oferując tym większą wartość, im bardziej ewoluowały możliwości sprzętu AGD.
W tym artykule skoncentrujemy się na decyzjach stojących za innowacjami w zakresie designu, które doprowadziły do powstania linii Bespoke, kładącej nacisk nie tylko na kolory i podkreślenie symboli kulturowych, lecz także na pełną personalizację rozwiązań.
Wybór kolorów i materiałów w urządzeniach AGD
Za projektem urządzeń Bespoke Home kryła się minimalistyczna filozofia Flat Style – teoria mówiąca o tym, że proste, czyste linie i równe powierzchnie idealnie wpisują się w styl nowoczesnych wnętrz. Zaprojektowane w ten sposób sprzęty doskonale pasują do każdej nowoczesnej kuchni, zapewniając efekt spójności z otaczającą je przestrzenią. Ponadto, możliwość wyboru kolorów i materiałów wykończeniowych paneli frontowych Bespoke, daje konsumentom okazję do wyrażenia własnej osobowości i stylu.
Pierwszymi urządzeniami Samsung Bespoke, które starały się odmienić spojrzenie na typowe domowe sprzęty AGD, były lodówki. Od tamtej pory koncepcja Bespoke objęła także inne urządzenia kuchenne, takie jak piekarniki, zmywarki i płyty kuchenne, a także odkurzacze, pralki i suszarki.
Urządzenia Samsung z linii Bespoke Home w nowoczesnym wnętrzu.
Szybko stało się jasne, że koncepcja Bespoke została bardzo dobrze przyjęta przez użytkowników, którzy zapragnęli korzystać z możliwości personalizacji sprzętów, tak aby odzwierciedlały ich osobiste preferencje. Nowy trend został również dostrzeżony w całej branży. W roku 2020 lodówka Bespoke zwyciężyła w konkursie NYCxDESIGN Awards, w kategorii urządzeń kuchennych oraz uzyskała honorowe wyróżnienie podczas CES 2021 za kreatywny design, dzięki któremu sprzęt dopasowuje się do wymagań i zaspokaja najbardziej wygórowane oczekiwania. Urządzenia z linii Bespoke zdobyły srebrną nagrodę i tytuł Best-in-show w konkursie International Design Excellence Awards (IDEA) w roku 2021 oraz International Forum (iF) Design Award w roku 2022.
W późniejszym czasie koncepcja Bespoke została wdrożona także do pozostałych sprzętów domowych, nie tylko kuchennych. Rozszerzono gamę kolorów oraz zwiększono wybór materiałów wykończeniowych. Zespół odpowiedzialny za projektowanie urządzeń Bespoke zdecydował, że regularnie wprowadzał będzie nowe kolory, aby ułatwić użytkownikom stworzenie takiego projektu, który idealnie odzwierciedli ich unikalny styl.
Modułowe lodówki Samsung Bespoke nagrodzone w konkursach IDEA 2021, NYCxDesign 2020 i iF Design Award 2022.
Dla tych użytkowników, którzy mają problem z podejmowaniem decyzji dotyczących urządzania wnętrz, Samsung uruchomił w Korei usługę Bespoke AI Recommendation. Pomaga ona w zaprojektowaniu poszczególnych urządzeń wykorzystując do tego celu rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Użytkownicy przesyłają zdjęcia swoich domów i ulubionych projektów, zaś sztuczna inteligencja analizuje obrazy i rekomenduje kolory, które najlepiej sprawdzą się w danym otoczeniu.
Urządzenia Samsung z linii Bespoke wyróżniają się bardzo wśród tzw. „white goods”, czyli białych urządzeń AGD, lecz nie tylko o kolory czy o materiały tu chodzi. W przypadku Bespoke to coś więcej niż tylko sam wybór – to możliwość personalizacji.
Modułowa lodówka Samsung Bespoke z możliwością personalizacji.
Od kolorów do kulturowych symboli
Firma Samsung, pragnąc rozszerzyć swoją wizję Bespoke, starała się najpierw zidentyfikować cechy wspólne dla wszystkich użytkowników tej linii produktów. Jedną z ważniejszych z nich okazała się identyfikacja kulturowa. Współpracując z artystami działającymi w różnych dziedzinach sztuki, a także z samymi użytkownikami, Samsung starał się odzwierciedlić to, co jest charakterystyczne dla kultur z całego świata. Wyjątkowym „płótnem” stał się front lodówki Bespoke. W tym roku, na rynku angielskim, wprowadzono lodówkę z drzwiami w kolorach brytyjskiej flagi, upamiętniając w ten sposób 70. rocznicę panowania królowej Elżbiety II.
W maju zeszłego roku, działając we współpracy ze zdobywczynią wielu nagród – brytyjską projektantką wnętrz Kelly Hoppen – oraz mieszkającym w Londynie Yinką Ilorim, firma Samsung zorganizowała w mediach społecznościowych serię specjalnych konkursów. Ich tematami przewodnimi były kulinarne pasje i inspirujące projekty. W Europie, Samsung zaprosił do uczestnictwa w konkursie #BespokeDesignedByYou projektantów, a ich zadaniem było zaprojektowanie grafiki na front lodówki Bespoke, zgodnej z filozofią Bespoke a zarazem pobudzającej do kreatywności w kuchni. W USA zorganizowano konkurs #BespokeDinnerParty. Uczestnicy publikowali plany uroczystych kolacji, w zgodzie z duchem Bespoke, prezentując wymyślne koktajle, kompozycje kwiatowe, zastawy stołowe oraz potrawy inspirowane odważnymi kolorami produktów z linii Bespoke.
Jednak w projektowaniu urządzeń Bespoke już wcześniej brało udział wielu wspaniałych artystów. Francuski ilustrator Hérem wykorzystał w swoim projekcie elementy europejskiej architektury, amerykański artysta Rementer opracował kolorowe portrety lokalnych społeczności w stylu pop art. Duńskie studio projektowe HAY postanowiło przeprowadzić eksperyment z kolorami, czerpiąc inspirację z natury – prawdziwych produktów żywnościowych, a amerykański artysta Alex Proba zobrazował szczęście i radość za pomocą kolorowych, inspirowanych naturą wzorów i kształtów.
Powstające dzięki zaangażowaniu artystów i użytkowników innowacyjne projekty stanowiły jedynie prolog dla kolejnego etapu ewolucji produktów z linii Bespoke.
Limitowana edycja lodówki Bespoke upamiętniającej królewski jubileusz, dostępna w Wielkiej Brytanii.
Wyższy poziom personalizacji urządzeń Bespoke
O ile wybór kolorów pozwala użytkownikom na zabawę stylem oraz na podkreślenie przynależności kulturowej, to kolejnym etapem ewolucji Bespoke powinna być możliwość wyrażenia ich prawdziwego ja. Dlatego też Samsung oferuje swoim klientom pełną personalizację urządzeń Bespoke – od początku, do końca.
Koncepcja Bespoke po raz pierwszy pojawiła się w trakcie organizowanych na całym świecie konkursów dla projektantów. Poziom ekscytacji i entuzjazm okazany przez uczestników stanowił źródło inspiracji dla wprowadzenia w USA usługi wydruków cyfrowych, znanej jako MyBespoke.
MyBespoke idealnie wpisuje się w koncepcję Bespoke, która ewoluowała od możliwości wyrażania swoich upodobań i wyboru spośród ograniczonej liczby opcji, aż po możliwość pełnej personalizacji i kreowania przez użytkowników urządzeń od podstaw.
Celem wizji Bespoke od samego początku było inspirowanie użytkowników do personalizacji ich własnych domów, tak by wyrażały one ich indywidualne upodobania i preferencje. Wprowadzając ową koncepcję na rynek, firma Samsung zrobiła kolejny krok ku urzeczywistnieniu tego celu. Samsung kontynuuje swoją pracę na rzecz innowacyjnych projektów, oferując nowe doświadczenia i doznania, dzięki którym życie nabiera kolorów i staje się bardziej radosne.
Personalizowane fronty lodówek Samsung z linii Bespoke Home.
Kolejne produkty zostaną przedstawione już wkrótce. Więcej informacji na temat urządzeń Bespoke można znaleźć na stronie Samsung.com.
Święta coraz bliżej! To idealny moment, aby pomyśleć o prezentach.
EZVIZ ogłasza wyjątkowe promocje na Black Week. Produkty nawet o 500 zł tańsze!
Atrakcyjne promocje od Jabra na Black Friday i Cyber Monday 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.