Automatyzacja kluczowym elementem rozwoju Przemysłu 4.0
W ostatnich latach w sektorze produkcyjnym można zauważyć wzrost zapotrzebowania na rozwiązania z obszaru automatyki. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi technologicznych w przemyśle, przyczyniająca się do zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów produkcji. Wdrożenie założeń Przemysłu 4.0 i transformacja cyfrowa są coraz częściej uważane za niezbędne dla rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstwa wytwórczego.
W ramach idei Przemysłu 4.0 wyróżnia się wiele rozwiązań, z których najważniejsze to wspomniana automatyzacja, Big Data i analityka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przetwarzanie danych w chmurze. Choć wdrożenia takie jak drony czy coboty, na razie cieszą się wśród działających w Polsce firm z branży wytwórczej mniejszym zainteresowaniem, to Zautomatyzowana Robotyzacja Procesów (RPA) już teraz znajduje zastosowanie w wielu branżach.
Schneider Electric to firma będąca globalnym liderem transformacji cyfrowej. Oferuje ona najlepsze rozwiązania w zakresie automatyzacji dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Schneider Electric tworzy komponenty oprogramowania m.in. do rozwiązań automatyzacji typu „podłącz i produkuj” (Plug&Produce), które doskonale wspierają procesy produkcyjne, budując przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw.
Przemysł 4.0 dostępny dla każdego
Firmy stale szukają sposobów na zwiększenie wydajności przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Właśnie dlatego rozwiązania z obszaru automatyzacji produkcji stają się coraz bardziej popularne. Automatyzacja jest szczególnie pomocna przy wykonywaniu powtarzalnych zadań, a zakres, w którym może być wykorzystywana, jest bardzo szeroki: od zarządzania procesami w przedsiębiorstwie produkcyjnym po pomoc w poprawie bezpieczeństwa miejsca pracy, ponieważ maszyny mogą realizować zadania, wykonywanie których przez człowieka wiąże się z podwyższonym ryzykiem.
W przemyśle motoryzacyjnym automatyzacja procesów robotycznych przy współpracy z ludźmi przyspiesza produkcję i pozwala lepiej kontrolować jakość pracy.
W przemyśle medycznym automatyzacja produkcji pomaga wykonywać zadania z większą precyzją, co jest szczególnie istotne w procesie tworzenia dokumentacji, raportów oraz w produkcji farmaceutycznej i urządzeń medycznych.
W sektorze spożywczym automatyzacja wpływa na ujednolicenie produktów oraz minimalizuje interakcje z ludźmi podczas procesu produkcji. Ponadto zautomatyzowane śledzenie zapasów oraz raportowanie i analiza pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących dostosowania harmonogramu i przepływu pracy w celu ograniczenia strat żywności lub innych produktów.
W branży dóbr konsumpcyjnych automatyzacja produkcji jest integralną częścią różnych etapów. Dzięki zautomatyzowanym procesom można osiągnąć wyższą wydajność i lepszą kontrolę nad produkcją, od momentu rozpoczęcia pracy do zakończenia procedury, włączając w to montaż, pakowanie, obróbkę materiałów, wysyłkę, kontrolę, testowanie, planowanie i raportowanie.
– Automatyzacja zwiększa efektywność produkcji od strony kosztowej lub ilościowej i ma wpływ na jakość, pozwalając firmom szybciej dostosowywać się do zmian na rynku. Sprawia więc, że organizacja, która ją wdroży, staje się bardziej konkurencyjna. Nowoczesne roboty i inteligentne czujniki mogą współpracować, aby na bieżąco przeprowadzać procedury walidacji i dokonywać inspekcji, co pozwala zapewnić najwyższą jakość produkowanych dóbr. W rezultacie maszyny mogą wytwarzać więcej produktów w krótszym czasie i z mniejszą liczbą błędów – wskazuje Ireneusz Martyniuk, wiceprezes Pionu Przemysłu na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto również zwrócić uwagę na rozwój sztucznej inteligencji i rozwiązań z obszaru Big Data, które umożliwiają skuteczniejszą analizę danych produkcyjnych i optymalizowanie procesów w firmach produkcyjnych. Dzięki temu przedsiębiorcy są w stanie lepiej zrozumieć te procesy i dostosować je do potrzeb rynku oraz rosnących wymagań klientów.
Automatyzacja w produkcji: korzyści i wyzwania
Nie można jednak zapominać, że wdrażanie rozwiązań z obszaru automatyzacji wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania. Firmy muszą przeprowadzić dokładną analizę swoich potrzeb i możliwości, aby wybrać odpowiednie narzędzia i zapewnić ich skuteczne wdrożenie. Konieczna jest również edukacja pracowników oraz przygotowanie ich do pracy z nowoczesnym oprogramowaniem i sprzętem.
– Zmniejszenie liczby błędów ludzkich prowadzi do wydajniejszej, lepiej kontrolowanej i bezpieczniejszej produkcji. Dzięki temu zmniejsza się odsetek potencjalnych urazów, wysokość kosztów napraw sprzętu i liczba przypadków wycofywania produktów z rynku. Automatyzacja to także zmiana nacisku, jeśli chodzi o zagospodarowanie kapitału ludzkiego w firmie. Mowa o odejściu od rutynowych i powtarzalnych obowiązków na rzecz wypracowywania specjalizacji, w tym podejmowania prac badawczo-rozwojowych, co napędza dalszą innowacyjność – dodaje Ireneusz Martyniuk ze Schneider Electric.
Faktem jest, że maszyny są mniej podatne różnego rodzaju czynniki losowe, niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Automatyzacja wypełnia przy tym luki w umiejętnościach i brakach kadrowych, co przyczynia się do zwiększenia rentowności i szans na przetrwanie firmy w coraz bardziej wymagającym otoczeniu.
Dzięki zastosowaniu czujników, robotyki i inteligentnych maszyn, łańcuch dostaw może łatwo przetwarzać i przesyłać informacje dotyczące zapasów, konserwacji systemu i gotowych wyrobów. Wprowadzenie takiej technologii pozwala na podejmowanie lepszych decyzji, bardziej efektywne planowanie i zwiększenie poziomu zwrotu z inwestycji.
Technologia w przyszłości produkcji
Automatyzacja produkcji stała się nieodłącznym elementem dzisiejszego cyfrowego świata, w którym technologie są coraz bardziej inteligentne. Ostatnie postępy technologiczne wskazują na obiecującą przyszłość automatyzacji fabryk, a wzrost wykorzystania i rozwoju technologii, takich jak Internet Rzeczy, uczenie maszynowe, robotyka i sztuczna inteligencja, będzie tylko przyspieszał ten proces.
Warto podkreślić, że wprowadzenie automatyzacji produkcji nie ma na celu zastąpienia człowieka, ale raczej zmianę roli pracownika. Automatyzacja umożliwia pracownikom przekwalifikowanie się i zaangażowanie w bardziej skomplikowane i kreatywne role, które skupiają się na rozwiązywaniu problemów, zarządzaniu ludźmi i budowaniu innowacji, a nie na wykonywaniu powtarzalnych lecz żmudnych obowiązków, które mogą prowadzić do konsekwencji związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.