Automatyka procesowa a transformacja energetyczna
Jak najlepiej prowadzić pomiary i rozliczać węglowodory? Czy LPG może zastąpić gaz ziemny? I w jaki sposób optymalnie kontrolować jakość wody oraz ścieków w przemyśle ciężkim? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas konferencji „Automatyka procesowa w dobie transformacji energetycznej – czy jesteśmy gotowi?”. Organizowane przez Endress+Hauser wydarzenie odbyło się w dn. 11-12 października w Cukrowni Żnin. Na konferencji przedstawiciele branży dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z najciekawszymi współczesnymi wyzwaniami inżynierskimi.
Konferencja zorganizowana przez światowego lidera w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu była okazją do spotkania ponad 130 przedstawicieli branży energetycznej. Nie zabrakło licznych reprezentantów największych polskich podmiotów, takich jak Orlen, Grupa Azoty, Energobaltic, PGE czy Elektrobudowa.
– W przestrzeni publicznej wiele mówi się o tak zwanych „gigatrendach” związanych z transformacją energetyczną oraz o przeróżnych pomysłach na to, jak za tymi trendami podążać. Ale brakuje pokazywania konkretnych działań, dzięki którym może się dokonywać ta ekologiczna rewolucja. Naszym celem od początku było więc wypełnienie tej luki poprzez prezentację gotowych rozwiązań inżynierskich w obszarze instalacji związanych z transformacją energetyczną – wyjaśniał ideę konferencji Przemysław Kubaszewski, Industry Manager z Endress+Hauser.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli m.in. poznać nowe rozwiązania w zakresie instalacji energetycznych opracowane w oparciu o technologie Instytutu Energetyki. Słuchali też wystąpień o zastosowaniu urządzeń pomiarowych w instalacjach sprężania gazu ziemnego czy o roli wodoru w transformacji i zwiększeniu niezależności energetycznej. Nie zabrakło przy tym wątków związanych z zarządzaniem danymi oraz wymogami prawnymi.
– Wiele rozwiązań prezentowanych podczas konferencji pokazuje, że śmiało możemy odpowiedzieć „tak” na pytanie zawarte w tytule wydarzenia. Jesteśmy gotowi na automatykę procesową w dobie transformacji energetycznej. Liczne projekty wykorzystujące innowacyjne rozwiązania już istnieją – jeśli nie w Polsce, to za granicą. Razem z partnerami Endress+Hauser mamy możliwość przecierania tych szlaków, wyznaczanych dla surowców takich jak biometan, bioLNG, wodór czy e-metanol – podkreślał Przemysław Kubaszewski.
W związku z dużym zainteresowaniem konferencją Endress+Hauser planuje organizować ją cyklicznie, co 2 lata. Sądząc po tempie postępującej na świecie transformacji energetycznej i rozwoju wspierających ją technologii – tematów do prezentacji podczas kolejnych edycji konferencji nie zabraknie.
Patronem merytorycznym konferencji był Instytut Energetyki. Partnerami byli Swagelok Poland, SICK, ControlTec, I-MAXIMUM, Schubert & Salzer, Stasto Automation i Torpol Oil&Gas.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.