Apartamenty wakacyjne w nowej formule
Apartamenty XYZ to inwestycja butikowa - 30 apartamentów w standardzie hotelowym, ale
z pełnym zapleczem usługowym. Budowa jest obecnie na etapie ukończenia drugiej kondygnacji
w budynku Z. Powstaje tuż przy stacji Szczyrk Moutain Resort. Apartamenty sprzedawane są inwestorom indywidulanym, z opcją zarządzania najmem i wypłatą przychodów z wynajmu
w podziale 50/50.
Choć w polskich kurortach powstają setki nowych budynków, to najnowsza realizacja w Szczyrku na tym tle się wyróżnia. Z kilku powodów. Autorem koncepcji jest renomowana pracowania WXCA. Budynek został zaprojektowany w innowacyjny sposób – każda z trzech części obiektu ma nieco odmiennych charakter. Układ ten jest też wyjątkowo sprzyjający w czasach turystyki ery pandemii. Każdy apartament posiada aneks kuchenny, a sam budynek jest kameralny. W efekcie osoby przebywające w XYZ nie są narażone na tłumy innych turystów na korytarzach czy w strefie basenowej.
Inwestycja powstaje przy głównej ulicy Szczyrku - ul. Salmopolskiej w odległości zaledwie 30 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Moutain Resort, prowadzącej na Halę Skrzyczeńską. Obecność całorocznego kompleksu sportowego narzuca nieco charakter projektowi. – Szczyrk to nie tylko trasy narciarskie, latem to mekka miłośników rowerowej jazdy po górskich ścieżkach czy rozwijającego się w Polsce kolarstwa grawitacyjnego – wyjaśnia Marcin Grzybowski, inwestor realizujący projekt. Jego spółka Złoty Widok w Szczyrku wybudowała i zarządza już 3 budynkami na ponad 50 lokali.
X – extreme, Y – you, Z – Zen
Architektura budynku będzie wyróżniać się na tle tych już istniejących w kurorcie. Jest nowoczesna, ale jednocześnie bardzo przemyślana i wpasowana w otoczenie. Zapewni także nowe, potrzebne w kurorcie funkcje: basen i restaurację.
Część od ulicy to budynek X. Będzie w nim tętnić życie. Powstanie tu restauracja apresski, a wnętrze ma stać się przestrzenią w której młode, aktywne pokolenie tzw. cyfrowych nomadów będzie mogło zjeść, a jednocześnie np. popracować, na co mogą sobie pozwolić już dziś nie tylko osoby niezależnych zawodów, ale w czasach homeoffice także pracownicy etatowi, którzy nie muszą dziś bywać codziennie w biurze. Nieco głębiej cofnięty będzie budynek Y – You, to strefa nastawiona na odpoczynek i rodzinną atmosferę. Najbardziej oddalona od ulicy będzie część Z – Zen, z widokiem na zbocza góry, strefą relaksu i wyciszenia oraz sauną i basenem.
Pracuj, wypoczywaj i zarabiaj
Apartamenty sprzedawane są inwestorom indywidualnym. Metraże lokali wynoszą ok. 31–32 mkw., rozplanowano na nich pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią i balkonem lub tarasem. Sześć apartamentów zaplanowano jako lokale z dodatkowym pokojem z łazienką w formie pokoju hotelowego. Wszystkie sprzedawane są z pełnym wykończeniem i wyposażeniem.
Dla bezpieczeństwa kupujących deweloper zdecydował się na założenie otwartych rachunków powierniczych, pomimo tego, że lokale mają status usługowych przeznaczonych do wynajmu, a nie
typowo mieszkalnych. Kupujący mogą wystąpić o zwrot 23% podatku VAT nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rozliczyć go w działalności gospodarczej lub spółce.
Inwestorzy kupujący lokal otrzymują od razu opcję zarządzania wynajmem. Podział przychodów z wynajmu apartamentu dzielony będzie pomiędzy właściciela, a firmę zarządzającą w proporcji 50/50. Operator obiektu pokrywać ma bieżące koszty mediów, wspólnoty, napraw itd., a właściciele regulują jedynie opłaty związane z podatkami i ubezpieczeniem lokalu. Wypłaty zysków właściciele otrzymywać będą co miesiąc. Spółka dewelopera – Top Apart – zarządza już wynajem ponad 50 lokali w Szczyrku. Biorąc pod uwagę wypracowane tam zyski, deweloper szacuje, iż stopa zwrotu dla Apartamentów XYZ, które mają klasę premium wynosić będzie ok. 6-7 %.
Możliwe będą również cenione w dobie pandemii pobyty właścicielskie. Nabywca lokalu będzie mógł go wykorzystać na potrzeby własnego pobytu - do 14 dni w sezonie wysokim, przy czym każdorazowy pobyt właścicielski powinien zawrzeć się w maksymalnie siedmiu dniach, a odstępy między takimi pobytami nie mogą być krótsze niż 120 dni. Natomiast poza sezonem deweloper daje pełną swobodę co do pobytów właścicielskich.
Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2022 roku.
Szczegóły lokalizacji i postęp prac na bieżąco śledzić można na kanale https://www.youtube.com/watch?v=qqckO7kyofs

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.