Apartamenty wakacyjne w nowej formule
Apartamenty XYZ to inwestycja butikowa - 30 apartamentów w standardzie hotelowym, ale
z pełnym zapleczem usługowym. Budowa jest obecnie na etapie ukończenia drugiej kondygnacji
w budynku Z. Powstaje tuż przy stacji Szczyrk Moutain Resort. Apartamenty sprzedawane są inwestorom indywidulanym, z opcją zarządzania najmem i wypłatą przychodów z wynajmu
w podziale 50/50.
Choć w polskich kurortach powstają setki nowych budynków, to najnowsza realizacja w Szczyrku na tym tle się wyróżnia. Z kilku powodów. Autorem koncepcji jest renomowana pracowania WXCA. Budynek został zaprojektowany w innowacyjny sposób – każda z trzech części obiektu ma nieco odmiennych charakter. Układ ten jest też wyjątkowo sprzyjający w czasach turystyki ery pandemii. Każdy apartament posiada aneks kuchenny, a sam budynek jest kameralny. W efekcie osoby przebywające w XYZ nie są narażone na tłumy innych turystów na korytarzach czy w strefie basenowej.
Inwestycja powstaje przy głównej ulicy Szczyrku - ul. Salmopolskiej w odległości zaledwie 30 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Moutain Resort, prowadzącej na Halę Skrzyczeńską. Obecność całorocznego kompleksu sportowego narzuca nieco charakter projektowi. – Szczyrk to nie tylko trasy narciarskie, latem to mekka miłośników rowerowej jazdy po górskich ścieżkach czy rozwijającego się w Polsce kolarstwa grawitacyjnego – wyjaśnia Marcin Grzybowski, inwestor realizujący projekt. Jego spółka Złoty Widok w Szczyrku wybudowała i zarządza już 3 budynkami na ponad 50 lokali.
X – extreme, Y – you, Z – Zen
Architektura budynku będzie wyróżniać się na tle tych już istniejących w kurorcie. Jest nowoczesna, ale jednocześnie bardzo przemyślana i wpasowana w otoczenie. Zapewni także nowe, potrzebne w kurorcie funkcje: basen i restaurację.
Część od ulicy to budynek X. Będzie w nim tętnić życie. Powstanie tu restauracja apresski, a wnętrze ma stać się przestrzenią w której młode, aktywne pokolenie tzw. cyfrowych nomadów będzie mogło zjeść, a jednocześnie np. popracować, na co mogą sobie pozwolić już dziś nie tylko osoby niezależnych zawodów, ale w czasach homeoffice także pracownicy etatowi, którzy nie muszą dziś bywać codziennie w biurze. Nieco głębiej cofnięty będzie budynek Y – You, to strefa nastawiona na odpoczynek i rodzinną atmosferę. Najbardziej oddalona od ulicy będzie część Z – Zen, z widokiem na zbocza góry, strefą relaksu i wyciszenia oraz sauną i basenem.
Pracuj, wypoczywaj i zarabiaj
Apartamenty sprzedawane są inwestorom indywidualnym. Metraże lokali wynoszą ok. 31–32 mkw., rozplanowano na nich pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią i balkonem lub tarasem. Sześć apartamentów zaplanowano jako lokale z dodatkowym pokojem z łazienką w formie pokoju hotelowego. Wszystkie sprzedawane są z pełnym wykończeniem i wyposażeniem.
Dla bezpieczeństwa kupujących deweloper zdecydował się na założenie otwartych rachunków powierniczych, pomimo tego, że lokale mają status usługowych przeznaczonych do wynajmu, a nie
typowo mieszkalnych. Kupujący mogą wystąpić o zwrot 23% podatku VAT nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rozliczyć go w działalności gospodarczej lub spółce.
Inwestorzy kupujący lokal otrzymują od razu opcję zarządzania wynajmem. Podział przychodów z wynajmu apartamentu dzielony będzie pomiędzy właściciela, a firmę zarządzającą w proporcji 50/50. Operator obiektu pokrywać ma bieżące koszty mediów, wspólnoty, napraw itd., a właściciele regulują jedynie opłaty związane z podatkami i ubezpieczeniem lokalu. Wypłaty zysków właściciele otrzymywać będą co miesiąc. Spółka dewelopera – Top Apart – zarządza już wynajem ponad 50 lokali w Szczyrku. Biorąc pod uwagę wypracowane tam zyski, deweloper szacuje, iż stopa zwrotu dla Apartamentów XYZ, które mają klasę premium wynosić będzie ok. 6-7 %.
Możliwe będą również cenione w dobie pandemii pobyty właścicielskie. Nabywca lokalu będzie mógł go wykorzystać na potrzeby własnego pobytu - do 14 dni w sezonie wysokim, przy czym każdorazowy pobyt właścicielski powinien zawrzeć się w maksymalnie siedmiu dniach, a odstępy między takimi pobytami nie mogą być krótsze niż 120 dni. Natomiast poza sezonem deweloper daje pełną swobodę co do pobytów właścicielskich.
Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2022 roku.
Szczegóły lokalizacji i postęp prac na bieżąco śledzić można na kanale https://www.youtube.com/watch?v=qqckO7kyofs
Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?
BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.